16.06.2025, 12:54 | czytano: 14114

Nowotarski wątek w aferze z fikcyjnymi fakturami. CBA zatrzymało dziesięć osób

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dziesięć osób w związku z podejrzeniem wielomilionowych oszustw. Funkcjonariusze weszli m.in. do jednej z firm w Nowym Targu.
Do zatrzymań doszło 3 czerwca. Akcję przeprowadzono w kilku miastach Małopolski: Suchej Beskidzkiej, Wadowicach, Makowie Podhalańskim i właśnie w Nowym Targu.
Wśród zatrzymanych są właściciele firm meblarskich i doradca zajmujący się postępowaniami restrukturyzacyjnymi. Według ustaleń śledczych, podejrzani wystawiali fikcyjne faktury VAT. Łączna wartość fałszywych dokumentów sięga niemal 13 milionów złotych. To jednak nie wszystko. Niektórzy przedsiębiorcy mieli także nie rejestrować sprzedaży mebli o wartości około 10 milionów złotych. Zatrzymany doradca miał przyjąć 500 tysięcy złotych w zamian za pomoc przy postępowaniu układowym jednej z firm.

Funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację księgową, komputery i gotówkę. W sumie przejęto środki warte ponad 1,3 miliona złotych. Cztery osoby decyzją sądu trafiły do aresztu na trzy miesiące. Pozostali zostali objęci dozorem i poręczeniami majątkowymi.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Sprawa jest rozwojowa. Nie wyklucza się kolejnych zatrzymań i przeszukań.

oprac.r/
Może Cię zainteresować
komentarze
be lajzy19.06.2025, 16:52
a czemu w ogóle kogoś zatrzymano po co...
Carpet Company18.06.2025, 19:00
:D
pola8016.06.2025, 22:43
Jak chciałam fakturę za meble do kuchni to mi powiedziano że trzeba Vat dopłacić jak chcę rachunek tacy to uczciwi ci co robią meble na wymiar.
mebel menel16.06.2025, 18:39
Tylko 10 osób zatrzymano nie 110? Cztery osoby trafiły do aresztu. Po co ta informacja.Jaja jakieś?
ol16.06.2025, 17:50
A kiedy wezmą się za szarą strefę,zwłaszcza prawników,lekarzy? Czy oni tak chętnie wystawiają faktury za usługi?
karuzela się kreci16.06.2025, 16:31
I cóż z tego.Zaplaca kaucję i wyjdą tak jak taki jeden pacjent od karuzeli co wykręcił 100mln.Smieje się i dalej ludzi i państwo wali w rogi.
be lajzy16.06.2025, 13:19
nie grzeszyli raczej pobożnością czyli na odwrót pominęli jedno przykazanie
tak mi się przypomniało, że ...16.06.2025, 13:03
...zrobią im to samo co tym z PZD...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl