26.02.2026, 17:30 | czytano: 4999

Nowotarskie becikowe. Nowy projekt, który zachęcić ma rodziców do decyzji o dziecku

Agnieszka Zmarzliśńka dyr. OPS w Nowym Targu/ zdj. Podhale24
NOWY TARG. Wzorem innych samorządów, także Miasto zamierza wprowadzić jednorazowe świadczenie, będące "powitaniem" małego mieszkańca. - Warunkiem będzie złożenie wniosku przez rodzica, czy opiekuna, który mieszka w Nowym Targu - mówi Agnieszka Zmarzlińska, dyrektor OPS. Nieważne czy ten ktoś mieszka tu od lat, czy od tygodnia.
O nowym programie wsparcia dla rodziców poinformował dziś podczas śniadania prasowego Grzegorz Watycha. - Projekt nowotarskiego becikowego kiełkował w mojej głowie już jakiś czas temu, a dzięki pracy dyrektor Zmarzlińskiej udało się go przelać na konkretny projekt uchwały. Myślę, że złożymy go na najbliższej sesji i liczę, że radni ten projekt przyjmą i zaakceptują - mówił burmistrz.
Jak wyjaśniała dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej, nowe świadczenie stanowić ma element polityki prorodzinnej, prourodzeniowej. - Wkomponowuje się w to, co dzieje się też w intestacjach. Buduje się żłobek. Chcemy zaproponować dodatkowe wsparcie rodzinom - w wysokości 1,5 tys. zł na każde urodzone dziecko "na start". Warunkiem uzyskania świadczenia będzie złożenie wniosku, a realizatorem zadania będzie OPS - dodała Agnieszka Zmarzlińska.

Co ważne - to świadczenie będzie powszechne, czyli nie będzie warunkowane kryterium i sytuacją dochodową osób ubiegających się o takie wsparcie - w przeciwieństwie do innych świadczeń rodzinnych. - Obecnie coraz mniej osób kwalifikuje się do świadczenia rodzinnego, bo kryterium dochodowe 1922 zł - eliminuje z możliwości skorzystania z takiej pomocy wielu młodych rodziców. Dwoje ludzi nawet na najniższych krajowych - już do takiej pomocy się nie kwalifikują. I tutaj Miasto wychodzi z propozycją, żeby wesprzeć młodych rodziców, którzy mieszkają na terenie miasta, by z takiego wsparcia skorzystali. Bo taki jest warunek: rodzic czy opiekun musi mieszkać na terenie Nowego Targu - zastrzegła.

To ma być wsparcie także dla opiekunów oraz rodziców adopcyjnych. Tu warunkiem jest złożenie wniosku o becikowe - w terminie do 12 miesięcy od urodzenia się dziecka, ale także 12 miesięcy od przysposobienia dziecka (ale tylko do 3. roku życia malucha).

Świadczeniem objęte mają zostać wszystkie dzieci urodzone od 1 stycznia tego roku.

Pomysłodawcy szacują - opierając się na danych z ub. roku - że becikowe wypłacone może zostać ok. 170-180 dzieciom. Koszt realizacji zadania to około 260 tys. złotych.
- Decyzja należy do Rady Miasta, ale sama idea jest ważna, a i nasza sytuacja budżetowa powoduje, że możemy sobie pozwolić na taką formę świadczenia. Zastanawialiśmy się na formą rzeczowego "powitania nowego mieszkańca Nowego Targu na tym świecie", ale uznaliśmy, że rodzice najlepiej zdecydują czego potrzebują i na co przeznacza takie środki - mówił Grzegorz Watycha. I dodał: - Wspomniana kwota 260 tysięcy nie będzie istotną ingerencją w budżet Miasta. Tamten rok zakończyliśmy nadwyżką. Stać Nowy Targ na takie świadczenie, a w przyszłości? Radni zdecydują czy będą utrzymywać taką formę wsparcia. Liczę, że ten pomysł znajdzie poparcie wśród radnych. Poza tym wpisuje się on w program Nowotarskiej Karty Mieszkańca i różnych działań zachęcających do osiedlania się w Nowym Targu. No i budujemy żłobek na 100 miejsc - musimy zadbać, by ten żłobek wypełnić. A niestety dane statystyczne wskazują, że liczba urodzeń u nas spada. Szukamy sposobu, by nowotarżan nie ubywało.

Ze świadczenia będą mogli skorzystać także obcokrajowy mieszkający w Nowym Targu. Wykluczone będą zaś osoby, które pobrały tego typu świadczenia w innych gminach.

Kolejna sesja Rady Miasta zaplanowana jest na 9 marca. Wtedy być może zapadnie decyzja o wprowadzeniu nowotarskiego becikowego.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
ŁOJCIEC02.03.2026, 15:53
zacheta bedzie traktowanie partnera nie jak smiecia i wtedy dzietnosc wzrosnie
za co02.03.2026, 13:23
niema godnej pracy i placy, umowa zlecenie? zeby mogli w kazdej chwili zwolnic? mimnimalna krajowa liczona w brutto z marzeniami?
FK02.03.2026, 12:47
Ceny za metr domu czy mieszkania w NT jak w Krakowie. Płace jak w Bangladeszu (z całym szacunkiem dla Bangladeszu), dodatkowo pracy jak na lekarstwo. Nie wydaje mi się, że 1500 PLNów nagle spowoduje, że w takich warunkach ludzie będą chcieli mieć dzieci.
Mieszkaniec02.03.2026, 10:53
Zachęty finansowe nie pomogą młodzi wolą wygodne życie . Pozdrawiam
widziane z boku01.03.2026, 20:02
@ takie czasy:
No i? Co niby jest złego w tym że dzieciaczki są zdrowe, garną się do życia, chcą spędzać czas z rówieśnikami w przedszkolu? A mamy, co jest złego w tym że w czasie gdy ich dzieciaczek jest w przedszkolu zajmują się rzeczami którymi mamy od zawsze, jak świat światem, zajmowały się, czyli pracując w domu: porządki, gotowanie, pranie, no i te wytykane przez Ciebie zakupy również. Więcej, co jest złego w tym, że taka mama wróci do domu i podczas gdy mąż jest w pracy a dziecko w przedszkolu, ona najzwyczajniej w świecie położy się, odpocznie, poczyta jakiś kryminał, obejrzy coś w TV, na YT, pogada ze znajomą przez telefon czy z sąsiadką? Czy koniecznie ma tu o to chodzić żeby kobiety totalnie wyczerpać pracą i obowiązkami, zero czasu na odpoczynek, przy równoczesnym wywieraniu na nie presji w kierunku prokreacji? 21 wiek, stwórzcie mieszkańcom lepsze warunki do życia i rodzenia dzieci to i automatycznie wzrośnie przyrost naturalny.
takie czasy01.03.2026, 18:08
Na Szaflarskiej rano, po południu korki.Pańcie wypasionymi furami odstawiają dzieciaczki do i z przedszkoli.Potem sru do galerii włóczyć się bez celu z nudów, generować korki.Bezrobocie... .
Obiektywny28.02.2026, 22:41
Wiekszej durnoty nie dalo sie juz wymyslec?
widziane z boku28.02.2026, 09:20
Rodzic musi mieszkać na terenie Nowego Targu, czyli jeśli ktoś mieszka już np. w Waksmundzie, i 90% jego aktywności gospodarczej (praca, usługi, zakupy, itd.) ma miejsce w Nowym Targu to warunku nie spełnia. A więc radosna twórczość i tworzenie ekonomicznych enklaw, wzorem państw-miast w starożytnej Grecji, co jest dodatkowo sprzeczne z obowiązującym prawem. Bardzo wszystkich przepraszam, z całym szacunkiem dla sprawy, ponieważ tak jak zapewne wszyscy, co do zasady ja również jestem za tą formą wsparcia młodych rodziców na start, ale jak wyrzuciła mi sztuczna inteligencja (SI), cytuję: zgodnie z art. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r., Polska jest państwem jednolitym. Oznacza to że terytorium kraju jest integralne, istnieje jeden system władzy, prawo stanowione jest jednolicie dla całego obszaru, a samorządy działają w ramach struktur państwowych, a nie jako odrębne państwa.
abc27.02.2026, 17:49
Jak można kogoś obietnicami zachęcić do posiadania dzieci/opiekunka do dziecka to dzisiaj to co najmniej 35 zł/h/? To jest chory pomysł, który się nie sprawdza i strata pieniędzy. Kiedyś likwidowano żłobki i przedszkola gdyż brak było pieniędzy na ich działalność. Najpierw zbudujmy żłobki, przedszkola gdzie w każdej chwili jest miejsce dla malucha i w rozsądnej cenie.
Mieszkanka27.02.2026, 11:54
Irracjonalny pomysł, zapewne nie sprawdzi się. Tylko wystawianie się na spoleczne pomyśmiewisko. Rozdawanie pieniędzy publicznych już nie zadziałało 500 plus czy 800 plus. Czas zauważyć w obecnych czasach valentynkowe zabawy feministek A nie zajmowanie się dziećmi. Urodzenie dziecka i 1500 zabezpieczeniem na przyszłość A co dalej gdzie wychowanie, wykształcenie. Po rozum do głowy ..... OPS.
Doran27.02.2026, 10:14
Będą tacy co się będą meldować na chwilę żeby kasę dostać . A pozniej znikną. Lepiej dać większe dofinansowanie do żłobków i przedszkoli to przynajmniej pozwoli rodzicom na spokojną pracę. Nie sadze żeby jednorazowy datek spowodował przyrost urodzeń. Takie dawanie nie jest dobrym rozwiązaniem.
cienki bolek27.02.2026, 08:47
Cytat ,,Nieważne czy ten ktoś mieszka tu od lat, czy od tygodnia. Ze świadczenia będą mogli skorzystać także obcokrajowy mieszkający w Nowym Targu.
Czy oni już na głowę upadli???????????
Czemu to ma służyć. Zapełnieniu żłobka? Propaganda sukcesu?
Czy nie zdają sobie sprawy, że
1, Ludzie będą zameldowywać się przed porodem w Nowym Targu( co za problem)
jak się o tym dowiedzą, żadne Gminy chyba takie coś nie wprowadziły.
Ale chyba teraz jest nawet oświadczenie woli o zamieszkaniu
2. Czemu dzieci obcokrajowców, którzy nie są obywatelami Polskimi.
3, Te pieniądze są podatników, Łatwo wydawać nie swoje.
4. Ta szacowana kwota 260 tys w skali roku moim zdanie urośnie co najmniej 4-5 krotnie.
I dalej nie komentuje bo bo szkoda czasu na durnoty.
Megle27.02.2026, 08:25
Władze NT niech się zajmą patologią w rekrutacji do miejskich przedszkoli.

Niech się zajmą tym, że miasto jest brudne, brzydkie, nic tu dobrze nie działa od szkół przez komunikację miejską a na urzędzie miasta kończąc, który jest przechowalnią dla pociotków
Grule ze solom27.02.2026, 07:06
Co z przedszkolami?! Są tylko 2 miejskie a prywatne kosztują krocie. Żeby się dostać do miejskiego to krążą legendy i raczej nie są tam dzieci z rodzin biedniejszych... Sama śmietanka towarzyska co widać jakie auta podjeżdżają...
Niestety26.02.2026, 21:53
Mnie osobiście bardziej zależy na dobrej edukacji, aby szkoły nowotarskie były najlepsze w regionie a tak niestety patrząc na rankingi zdawalnosci egzaminów ósmoklasisy nie jest
Spostrzegawczy26.02.2026, 20:57
1,5 tysiąca. No cóż
Obiektywny26.02.2026, 19:51
Mieszka...I tu płaci podatki.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl