26.04.2026, 21:46 | czytano: 2447

Otwarte pracownie, publiczne pokazy, wernisaż i zwiedzanie wystaw. Za nami kolejna Noc Muzeów w Mieście (zdjęcia)

zdj. Paweł Kos
NOWY TARG. 15. edycja Nocy Muzeów cieszyła się dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego - placówki kultury i sami artyści zadbali, by nie było nudno.
Sobota - od przedpołudnia do północy - wypełniona była atrakcjami. Od spektakularnego pokazu ceramiki RAKU w wykonaniu Jagny Pawlak i Magdaleny Sięki-Kędzierskiej, gdzie chętni mogli spróbować swoich sił w tworzeniu unikalnych przedmiotów, wypalanych w temperaturze tysiąca stopni C, poprzez tworzenie drewnianych zabawek, malowanie kamieni, drukowanie drzeworytów pod okiem grafika Jacka Machowskiego, aż po nocne zwiedzanie Miasta. Spacery historyczne po centrum prowadził Mateusz Skupień.
Osobnym działem były wystawy przygotowane w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego, Muzeum Drukarstwa - gdzie także otwarto wystawę prac młodych twórców, którzy wzięli udział w konkursie pt. Pocztówka z Nowego Targu i którym tego dnia wręczono nagrody i wyróżnienia, w Dworcu Kolejowym, Wieży Wodnej, Bursie Gimnazjalnej, Bibliotece Pedagogicznej, czy zwiedzanie w Urzędzie Miasta - Izby Zimnej Wojny i Socjalizmu. Dodajmy - ostatni raz, bo dawny schron znów ma wrócić do swej pierwotnej funkcji.

W Galerii Sztuki BWA Jatki otwarta została wystawa rzeźby Sławosza Smolenia pt. Ludyny. Podczas wernisażu na saksofonie zagrał Wojciech Inglot. Poza tym galeria przygotowała dla dzieci malowanki, quiz nowotarski i zabawy z robotami.

Do swoich pracowni zaprosili nietuzinkowi twórcy - Gabriel Szyrszeń oraz Gabriel Wolski.

W każdym z tych miejsc można było odbić na programie wydarzenia - pamiątkową pieczęć. Dla tych, którzy takich potwierdzeń odwiedzin zebrali co najmniej 6 - przygotowano konkurs z nagrodami. Losowanie nagród rzeczowych odbędzie się we wtorek 28 kwietnia o godz. 10.00 w notowarskim magistracie.

s/ zdj. Paweł Kos
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Kult27.04.2026, 15:17
Świetna sprawa! To z jaką pasją o sztuce i tworzeniu opowiada Gabryś Wolski (i jaka sztukę tworzy) to czapki z głów!
kulturalny27.04.2026, 14:24
Wreszcie coś pozytywnego w kulturze Nowegu Targu. Tak to powinno wyglądać cały rok, ale już jutro wszyscy o tym zapomną...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl