19.02.2011, 22:39 | czytano: 8758

Obchody 64. rocznicy śmierci Józefa Kurasia Ognia (duża galeria)

zdj. Piotr Korczak
WAKSMUND. Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oraz Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, Rocha i Zgrupowania Błyskawica zorganizował w sobotę obchody kolejnej rocznicy śmierci Józefa Kurasia Ognia oraz upamiętniające "żołnierzy wyklętych".
Na terenie starej plebani odegrano plenerową rekonstrukcję historyczną zatytułowaną "Nam nie straszna sowiecka potęga". Scenariusz oparty był na wcześniej już prezentowanych przy podobnych okazjach scenkach.
W kościele św. Jadwigi Śląskiej odprawiona została msza św. w intencji Podhalan poległych w walce o wolną Polskę zarówno z niemieckim, jak i sowieckim okupantem. Potem na cmentarzu przy grobach Konfederatów Tatrzańskich, żołnierzy Ochrony Sztabu "Ognia" oraz mieszkańców Waksmundu, którzy zostali wymordowani przez okupantów odbył się Apel Poległych. Nie zabrakło, podobnie jak w ubiegłym roku - "Podhalańczyków". Żołnierze oddali salwę honorową. Zabrakło jednak zaproszonych parlamentarzystów.

W waksmundziańskiej remizie OSP otwarta została wystawa nawiązująca do książki Dawida Golika zatytułowanej "Obszar opanowany przez „leśnych”. Działania partyzanckie oraz represje aparatu bezpieczeństwa na terenie Ochotnicy w latach 1945–1956".

Jak wyjaśnia autor - książka powstała w wyniku kilkuletnich badań nad wprowadzaniem tzw. władzy ludowej w południowych powiatach obecnego województwa małopolskiego. Podczas przeprowadzonych kwerend archiwalnych oraz rozmów z uczestnikami tamtych wydarzeń okazało się, że jednym z miejsc, w których działalność podziemia niepodległościowego była szczególnie zauważalna, jest położna w Gorcach wieś Ochotnica. Miejscowość ta miała bardzo intensywne kontakty z Armią Krajową, co pozwoliło zarysować pewną ciągłość w relacjach jej mieszkańców z partyzantami – zarówno podczas okupacji niemieckiej, jak i po jej zakończeniu.

Najdziwniejsze jednak jest to, że organizatorzy sobotnich uroczystości z wyraźną niechęcią odnieśli się do mediów, w tym do Podhale24. Próby utrudnienia zaprezentowania Państwu relacji z tego - jak by nie było - oficjalnego i ważnego wydarzenia nie powiodły się. Zapraszamy do galerii.
Zdjęcia Piotr Korczak

s/
komentarze
KK24.02.2011, 00:16
Pamiętajmy i szanujmy pamieć o "Ogniu" i o innych żołnierzach wyklętych, ludziach najostrzej atakowanych przez propagandę komunistyczną, członkach podziemia niepodległościowego, stawiających zbrojny opór dyktaturze instalowanej w Polsce przez Związek Radziecki...

?"Naród bez pamięci nie ma prawa do przyszłości ani do bytu teraźniejszego"

Józef Piłsudski
30323.02.2011, 22:53
O krucy Bartek aleś sie uchowoł na tyk rybak.
Do Anny23.02.2011, 21:20
To pani nie wie jak ten pan z brodą się nazywa. Tego, że "Błyskawica" praktycznie się rozpadła i robią prowizorkę też pani nie wie. W chochołowie też ich NIE było tylko p.Błaszczyk współtworzył scenariusz - tego też pani nie wie. A może czyjej to śmierci obchodzono w Waksmundzie 64 rocznicę też pani nie wie. Miłego oglądania rekonstrukcji życzę tylko czy ten pan z brodą powiedział na pewno jakiej. Pozdrawiam serdecznie.
anna23.02.2011, 20:48
Ludzie chce się wam wypisywać te bzdury przestańcie już bo są ważniejsze sprawy.
JanAK23.02.2011, 20:07
Przepraszam za naruszenie regulaminu.Ja z nikim nie dyskutowałem lecz podałem rzeczowe materiały ,których nie miało lub nie chciał wykorzystać w swoich broszurach ŚZŻAK w Nowym Targu świadomie wprowadzając w błąd czytelników tych bezwartościowych broszur , o czym świadczy tylko część moich materiałów, pozostałych łącznie z kopiami oryginałów ze względu na regulamin nie mogę przesłać.Bardzo chętnie na jakimkolwiek forum podejmę dyskusję z historykami z ŚZŻ AK w Nowym Targu.Ponieważ ich zastrzeżenia tyczące się majora Kurasia Józefa ,,OGNIA''od lat są powielane ,w sposób jaki robiła to propaganda komunistyczna jestem w stanie najchętniej z panem Markiem Zapałą podjąć oficjalną dyskusje.Jestem przygotowany na przedstawienie wielu partyzantów z 1psp w kontrowersyjnej wersji -dla czego to słowo ma tylko dotyczyć ,,OGNIA'',przecież; ,,Lampart'' ,,,Tatar'',,Lotny'' ,,Kurniawa'' również popełniali ewidentne błędy dotyczące między innymi wyroków o których członkowie ŚZŻ AK nigdy nikomu nie wspominali. Warto by porozmawiać o sposobie weryfikacji ,,OGNIOWCÓW''przez ŚZŻ AK W Zakopanem dobrze było by skorzystać z materiałów pana Budarkiewicz, które mogę na forum udostępnić .Dziwi mnie fakt, że mimo kilku prób nawiązania kontaktów z waszą stroną partyzanciak, nikt mi nie odpowiada. Liczę ,że teraz odpowiecie- wchodzę na waszą stronę jako JanAK i mój zaprzyjażniony historyk AKdziei. Rękawica została rzucona..Ze względu na ograniczenia regulaminowe nie podejmuję dalszej dyskusji na tej stronie .

Dziękuję. M.
ANNA23.02.2011, 19:02
dlaczego pan kolorowy uważa że mówię nieprawdę.Byłam w CHochołowie i ten sam pan z brodą co mnie zapraszał w Waksmundzie z tymi samymi ludżmi prowadził całą rekonstrukcję, w gazecie też czytałam,że GRH ,,BŁYSKAWICA'' była współorganizatorem. W tej chwili dzwoniłam i potwierdzono ,że GRH ,,BŁYSKAWICA' z Waksmundu już po raz drugi na Starych Wierchach organizuje Rekonstrukcję.Właściciel schroniska się zmienił ale,że w tamtym roku pomimo zimy było około 400osób, to chce nadal kontynuować tą tradycję.Nie wiem dlaczego pan chce mi wmówić rzeczy nieprawdziwe. Przecież czytają to setki ludzi i ja mam wyjść teraz na kłamczuchę .Przecież jest pan młodszy odemnie i łatwiej posługuje się komputerem mnie pomaga wnuczek ,więc proszę odnależć odpowiednią stronę i dowiedzieć się,że w sobotę o godz.12 ,,BŁYSKAWICA'' będzie prowadzić rekonstrukcję. Będziemy tam małym Samurajem to bardzo chętnie z panem porozmawiam. Bez obrazy ANNA.
do *23.02.2011, 15:48
Panie Marcinie mylisz się . Tematy te były mnóstwo razy poruszane lecz nie wyjaśniane. Odsyłasz pan do książek tobie wygodnych a może po prostu napisz co w nich pisze na temat tych dwóch zamęczonych kobiet z Waksmunda. /.../

Naruszenie regulaminu. Moderator.
kolorowy23.02.2011, 15:37
Droga Anno. Dokładnie widać te "tłumy" w kościele i na cmentarzu więc do remizy chyba dowieziono kogoś później. Skąd ty wzięłaś te trzy rekonstrukcje skoro nawet ta w Waksmundzie to tak zwany "odgrzewany kotlet". Czy z racji twojego wieku (bez urazy) to oczka i pamięć już trochę nie szwankują?
JanAK23.02.2011, 14:57
Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Krakowie. Pismo z dnia 2006-07-23 znak BEKrII-6051-16/06. Informujemy,że według dostępnej wiedzy historycznej, opartej o archiwalia IPN oraz Archiwum Państwowego w Krakowie, jest ustalone, iż w dniu 30 lipca 1945r dokonano w m, Gronków egzekucji na sześciu osobach. Akcja została wykonana przez żołnierzy ZP,,Blyskawica'' dowodzonego przez Józefa Kurasia ps. ,,Ogień''.Zachowane w archiwum b. MBP i publikowane zapisy pochodzące z osobistego notatnika Józefa Kurasia '' Ognia'', sporządzone bezpośrednio po omawianych wydarzeniach, wskazują iż polecenie wykonania wyroków zostało wydane w związku z działalnością rabunkową rozstrzelanych. Zapis brzmi następująco :
'' 30 XII [1945r. ] Szajka złodiejska z bronią w ręku- Gronków
1. Zagata Stanisław,
2. Zagata Bronisław,
3. Zagata Leon ,
4. Zagata Jan,
5. Kudasik Jan,
6. Krzystyniak Stanisław. ''

Powyższy zapis źródłowy, jako pochodzący ze strony zaangażowanej w omawianie wydarzenia, powinien zostać w sposób krytyczny zestawiony z innymi materiałami. Kwerenda w archiwach zawierających bezpośrednie świadectwa z tamtego okresu potwierdza w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości, że wydarzenia te odbiły się głośnym echem na Podhalu a rozstrzelani byli postrzegani jako grupa prowadząca rzeczywiście działalność rabunkową. Z materiałów wytworzonych przez formacje zwalczające zgrupowania '' Ognia '' i obóz ówczesnej władzy wynika, że akcja była uznana za przejaw działań, które powiększają popularność Józefa Kurasia wśród ludności cywilnej, poprzez ugruntowanie opinii o ochronie ludności również przed przestępczością pospolitą. DALSZA CZĘŚĆ POUCZENIA NASTĄPI

Przypominam, że to nie forum dyskusyjne, ale miejsce do komentowania artykułów. Trochę Was poniosło i "odniosło" od tematu. Moderator
kasia23.02.2011, 13:55
Jeśli ciebie to bawi to masz marne poczucie humoru. Mówimy o zabijaniu niewinnych ludzi a ty piszesz że jest się z czego pośmiać ???
dziewczyno, jak nie masz nic to powiedzenia to się nie odzywaj.
ANNA23.02.2011, 13:47
byłam po raz pierwszy na tej rocznicy przyjechałam z Rabki aby zobaczyć wystawę, którą nie zdążyłam oglądnąć u siebie pt.Oddział partyzancki ,,Wiarusy''. Precz z kajdanami bolszewizmu.Dlaczego ktoś taki jak homer i jemu podobni zniechęcają tych młodych ludzi, którzy robią naprawdę ciekawe rzeczy. Mówicie złośliwie, że było 20 osób, ja zostałam zaproszona jak wszyscy uczestnicy na obiad- byłam zaskoczona ilością ludzi dwie kompletne sale, widziałam, że obok mnie dokładano krzesła.Nie jest ważna w tym wypadku ilość, lecz atmosfera jaką stworzyli organizatorzy. Przy stołach spotkali się ludzie mający wspólny temat, niektórzy po latach. dla niektórych to ostatnia przyjemność. Jeżeli nie odpowiada wam ta rocznica to idżcie moim śladem. Zostałam zaproszona przez członka grupy rekonstrukcyjnej,,Błyskawica''do Chochołowa brałam jako widz udział w poruseństwie. 26 02 w sobotę jak mi dopisze zdrowie i samochód przyjadę z wnuczkiem na rekonstrukcję, aby swoją obecnością wesprzeć tych młodych pełnych entuzjazmu i zaangażowania bezinteresownego ludzi, którzy gdyby żyli w tamtych ciężkich czasach byli też na Starych Wierchach.Podziwiam ich w ciągu dwóch tygodni zorganizowali trzy duże rekonstrukcje. Chwała im za to i niech im Bóg sprzyja.Za rok jak Bóg pozwoli z dużą grupą znajomych w moim wieku znowu Was odwiedzimy. Teraz naprawdę dziękuję za chwile wzruszeń i uniesień.
*23.02.2011, 13:45
kasiu - kiepska z ciepie prowokatorka, jeżeli chcesz znać odpowiedzi na twoje pytania czyli "suche fakty" to poczytaj odpowiednie książki nie tylko "broszurki" wydawane przez twoim zdanie jedynie słusznych historyków ze ŚZŻAK w Nowym Targu, fakty przez ciebie przytaczane był juz kilkanascie razy wyjaśniane na tym portalu, co zaś tyczy sie tych kilku słow skreślonych przez ks zarębczana to sama widzisz nikt nie chciał drukować, a dlaczego to wyjaśnił ci to janAK - bo to sa kłamstwa, a jak nie wierzysz to zapytaj starych gronkowian to ci powiedza, że to byli zwykli złodzieje, którzy kradli w całej okolicy na konto partyzantów "Ognia".
Mam jedynie nadzieje, że Urzad Miasta będzie starnnie sprawdzał na co wydaje nasze pieniądze przyznając dotacje dla
ŚZŻAK w Nowym Targu, aby ich publikacje nie fałszowały historii, a nowotarskie PTH bardzo proszę aby starannniej i prawdziwie weryfikowała wszystkie fakty w publikacjach o nazwie zeszyty historyczne
bezstronna23.02.2011, 12:59
Dawno żądne wydarzenie nie narobiło tyle szumu tyle komentarzy to dawno nie było na tym portalu ale ludzią się nudzi jedni Go bronią drudzy oczerniają i tak w kółko już prawie tydzień a ci co są neutralni to się mają z czego pośmiać.szkoda że co tydzień nie ma takich ciekawych wydażeń było by co czytać powstała by nie kończąca się opowieść o Waksmundzie i nie tylko bo o całym podhalu.
kasia23.02.2011, 08:13
Panie Janak , mimo usilnych starań , podanych przez Pana informacji w " broszurze" nie znalazłam. Oczywiście Pana zadaniem , publikacje broniące Ognia są rzetelnymi dokumentami a publikacje go obciążające zakłamanymi broszurami.
ale skoro tak dobrze Panu idzie ustosunkowanie się do podanych przez mnie faktów to bardzo proszę odnieść się do kolejnych np. do powieszenia w 7 miesiącu ciąży Heleny Luberdy na słupie telefonicznym lub gwałcenie na polecenie Ognia przez dwa tygodnie Marysi Kopeć, w
w wyniku czego zmarła lub też zabranie do gór Zofii Czubiak , którą zgwałcono wielokrotnie, nastepnie zastrzelono a ciało pozostwaiono w lesie. ( napisał świadek tych wydarzeń)
Słucham , jaka tym razem Instutycja pozwoliła na to ? ???

Życze także obecnycm w obchodach księdzom , żeby poczytali sobie także takie informacje o Ogniu zanim wygłąszą kazanie. Chwalić z ambony człowieka który dopuścił sie tego co napisałam kwalifikuje sie do zgłoszenia do kurii.
obserwator22.02.2011, 22:43
ty nie jesteś kolorowy tylko złośliwie czerwony. Dziwne władze znienawidzone i komunistyczne i nielegalne nie potępiały ,,Ognia''. Pierwszy raz słyszę. Sam gubisz się w swoich domysłach.
homer22.02.2011, 22:16
Panie Błaszczyk, a gdzież to pana harcerze - nie przyszli? Nie wierzę !
Jakby powiedział Jankiel - kto się wywyższa będzie poniżony. Sława Kurasia dotarła w najdalsze strony. Biednie już kogo do Waksmunda zwabić, nie chcą się posły przy bimbrze zabawić. Dżon Marcinowi czyta wierszyki , no bo w sobotę zabrakło publiki. . Marne te wasze trudy, mozoły nie chcą przychodzić dzieci ze szkoły. Zostawcie w spokoju marne "Ognia" życie, bo więcej biedakowi już nie zaszkodzicie.
Mała22.02.2011, 21:54
Ale się wywiązała dyskusja kto by rpzypuszczał że małe wydażenie w Waksmundzie narobi tyle zamętu!!!
kolorowy22.02.2011, 21:38
JanAK takiego tłumaczenia zbrodni "Ognia" to najstarsi górale nie pamiętają. Znaczy się mógł zabić każdego i jest to do zaakceptowania , bo ówczesne władze (znienawidzone, komunistyczne, nielegalne) nie potępiły go za to. Daruj sobie taką obronę bo to pogrąża tylko twojego "bohatera". Wytłumacz może dlaczego na obchodach była garstka ludzi w tym z Waksmunda około 20 osób.
JanAK22.02.2011, 19:45
Po raz IX b2
Sprawa bandy złodziei z Gronkowa
W tym samym zeszycie odnotowujemy relacje pod tytułem ?Sylwester w Gronkowie? gdzie opisywana jest historia wykonania wyroku śmierci na złodziejskiej szajce pochodzenia romskiego Zagatów. Szajka ta składająca się z sześciu osób przez szereg lat rabowła i okradała gospodarstwa Polaków przeważnie z inwentarza żywego (koni, owiec itp.). Najpierw czyniła to na Polakach korzystając z parasola ochronnego jakim było posiadanie przez nich obywatelstwa słowackiego. Potem po wojnie korzystając z zawieszenia amnestyjnego jakim było ?utrwalanie władzy ludowej?. Gdy nie znajdując sprawiedliwości wśród legalnych organów ścigania, sołtys poskarżył się ?Ogniowi? z powodu skradzionych koni zapadł wyrok śmierci wykonany przez ludzi ?Ognia?. Przypomnijmy że sprawa wyroku w Gronkowie na bandzie rabunkowej była tematem na plenum Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie i nikt z pośród członków egzekutywy partyjnej nie kwestionował winy klanu Zagatów - Łatanków. Przewodniczący Powiatowej Rady Narodowej w Nowym Targu podczas oficjalnego wystąpienia mówił ,, Iw tym wypadku społeczeństwo nie ustosunkował się negatywnie do mordu bo pomordowani to byli przeważnie złodzieje. Chłopi tamtejsi musieli spać w stajni bo im ginęły owce, konie , krowy. W ten sposób utworzyła się legenda, że ,,Ogień?? robi porządek?? To czego nie podważała władza ludowa i społeczeństwo Podhala , ośmielają się teraz po latach kwestionować przedstawiciele ŚZŻ AK w Nowym Targu. Nie wiem jaki można mieć w tym cel ? Dodać jeszcze należy iż temat ten nieustannie drąży pan Molitoris jako przykład wzorcowy krzywd zaznanych przez Słowaków w Polsce i przegrywa wszystkie dociekania sadowe i medialne odnośnie tego tematu. Na potwierdzeni nieprawdy i kłamstw zawartych w broszurze nr.3 pt. Bohaterowie z Waksmundu przedstawiam oświadczenie Komisji Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dotyczące tego zdarzenia. Pomimo, że Instytut Pamięci Narodowej wielokrotnie w różnych publikacjach dokładnie wyjaśniał zaistniałe wydarzenia , opierając się na opracowaniach zdeponowanych i wytworzonych w archiwach Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Zawistni i złośliwi członkowie ŚZŻ AK w Nowym Targu nie przyjmują tych wyjaśnień tworząc swoje wersie wydarzeń raz już potwierdzonych. Ośmieszają się i stają się osobami niewiarygodnymi ci co podpisują się jako osoby, które opracowały wyprodukowane z funduszy Urzędu Miasta trzy broszury, bo nie można ich nazwać Zeszytami Historycznymi. Pomimo weryfikacji przez Państwowe Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu zeszyty owe nie stanowią rzetelnego wiarygodnego opracowania historycznego. Wydarzenie to jak i inne były wyjaśniane dokładni w materiałach z ogólnopolskiej konferencji naukowej zorganizowanej w Nowym Targu w dniu
9-11 marca 2007 r. przez Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie pt. WOKÓŁ LEGENDY ,,OGNIA ?? opór przeciwko zniewoleniu pod redakcją Roberta Kowalskiego. Ten sam sławny znawca historii naszego regionu Robert Kowalski weryfikuje w tej broszurze i potwierdza nieprawdę, którą przecież w swojej książce przedstawiono w całkiem odwrotnym świetle.
Na potwierdzeni nieprawdy i kłamstw zawartych w broszurze nr.3 pt. ,, Bohaterowie z Waksmunda ?? przedstawiam oświadczenie Komisji Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dotyczące tego zdarzenia.
Pouczenie IX b2??X b3???
Do czytelnika22.02.2011, 10:38
Dobrze zrozumiałem Twój post. Ja nie lubie skrajności i każdego argumentów chętnie wysłucham. Tak ja TY nie lubie zajadłości po każdej ze stron, choć mam wyrobione zdanie na temat opisywanej postaci. Też mam nadzieję, że w końcu dotrze do Wszystkich że nie warto sie zajadle kłócić o sprawy sprzed kilkudziesięciu lat, zwłaszcza że w różnych rodzinach są różne wspomnienia i co dla jednych jest bohaterstwem dla innych może być zupełnym przeciwieństwem. Takie jest życie - ani białe ani czarne tylko szare i nie da się pewnych osób jednoznacznie i do końca okreslić. A więc szanujmy się nawzajem - wszyscy.
kasia22.02.2011, 09:31
Dla wszystkich historyków i pseudo-historyków, kilka suchych faktów , do których wszelki komentarz jest zbędny.
Żródło : Zeszyty historyczne Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Nowym Targu. Zeszyt nr 3 - Bohaterowie z Waksmunda, II wojna światowa 1939- 1945 r.

'' Czubiak Zofia ( zwana piekną Zosią), matka dwójki dzieci - wg relacji- tydzień przetrzymywana , wiązana powrozem do drzewa wbrew woli w górach na bacówce przez " Ognia" , który chciał, by ( była jego dziewczyną) przystała do nich i na nowo go pokochała. Gdy odmówiła zgwałcił ją, polecił to zrobić jego kompanom, a później została zabita strzałem w głowę przez "Potrzaska" w październiku 1944 r. Miała 26 lat. Miejsce zwłok wskazał rodzinie baca Klimowski , który mówił, że to widział. Na wiosnę 1945 r., kuzyni wraz z jej ojcem przynieśli rozpadające się częsci jej ciała w workach i pochowali na cmentarzu. Leży obok swojego zabójcy " Potrzaska" - relacja mieszkańców na podstawie wspomnień ustnych oraz pisemnych które są w posiadaniu ŚZŻ AK. Zabójstwo to próbuje się tłumaczyć rzekomą jej współpracą z Niemcami" . ( Źródło: jak wyżej, strona 4 )

" Rabował (Ogień) gospodarstwa rolne, zakładał kontrybucje - kto mu był przeciwny rozstrzeliwał. Rozstrzelił 420 osób. Po wyzwoleniu przyszedł do Waksmunda z Powichrem - Janem Kolasą do Kopciowej Zofii i Marysi - córki, żeby posiąść Marysię w celu seksualnym. Marysi udało się wyskoczyć oknem i uciekła. Ogień wściekły powiedział " ja cię nie dostałem, dostanie cie kto inny". W Ostrowsku siedziało kilku NKWU- dzistów. Ogień poszedł do nich, Pili wódkę. Wreszcie wysłali jednego po Marysię Kopeć, nie zastał jej w domu, poszła do kościoła. Poszedł Baciuch za nią do kościoła, znalazł ją i przyprowadził do Ostrowska. W piwnicy Ogień i Rosjanie zażywali rozkoszy przez dwa tygodnie i wypuścili ją po dwóch tygodniach ledwo żywą. Dowlokła się do domu, na drugi dzień po powrocie poszła do szpitala - nie dało się jej wyratować- zmarła ( jest pochowana w Waksmundzie). Urodna dziewczyna zmarła od bohaterstwa Ogniowego. I to też zaliczał do bohaterstwa, mianowicie chciał zastrzelić Rozalię Waksmundzką Walkową , przestrzelił piersi na wylot, a w Ostrowsku Helene Luberdę w 7 miesiącu ciąży powiesił na telefonicznym słupie przy drodze na konto bohaterstwa na bezbronnych. " Wielki bohater" . pogrobowcy Ogniowi chcieli go odznaczyć krzyżem Virtuti Militari. Zapomnieli o tych bandyckich wyczynach.
Napisał żyjący świadek Sral Jan " Krasny" Waksmund, dnia 27 grudia 1994 ( źródło: jak wyżej, str 12)

" Co zatem skłania mnie do napisania tych kilku słów właśnie w sprawie Ognia? Myślę, że mam wystarczający powód. Jestem wnukiem człowieka osobiście zastrzelonego przez Ognia. Starsi ludzie pamiętają ogromną tragedię, jaka miała miejsce 31.12.1945 r. Przez wieś wieś przeszli ludzie Józefa Kurasia - " Ognia" wykonując 6 wyroków śmierci. Do dziś nieznane są przyczyny tej tragedii. Po zamordowanych zostały płaczące matki, żony i dzieci. Do dziś opowiadają starsi gronkowianie o matce zamordowanych Łatanków , która do samej śmierci opłakiwała utratę swoich czterech synów. Ludzie z daleka obchodzili jej dom, gdyż, zwłaszca wieczorami słychać było jej płacz przechodzący w skowyt. Po kilku latach zmarła z bólu.
Czy jedyną winą Władysława Krzystyniaka były słowa wypowiedziane do prowadzacych w góry gronkowskie krowy " Hej, dobrze się wam paśc ludzką krzywdą? " Czy gwizd Ludwika Bryji na przechodzących przez wieś partyzantów był wystarczającym powodem, aby wydać na niego wyrok śmierci? ...
Słów tych nie pisze czlowiek pałający nienawiścią czy wysługujący się komunistom. Broń mnie Panie Boże. Zarówno ofiary jak i ich oprawcy sa juz dawno na Boskim sądzie. Wcześniej czy później prawda wyjdzie na jaw.
Napisał ksiądz Władysław Zarębczan, Watykan. Artykuł ten wysłany do " Hal i Dziedzin", nie został opublikowany, ( Źródło : jak wyżej, strona : 14)

...............
jankiel022.02.2011, 00:41
saba !

Nie rznij głupa ! Nie wiesz o tym że Piłat umył ręce, a kto krzyczał do Piłata ? ukrzyżuj Go Ukrzyżuj GO, może krasnoludki co?????????????????
barman21.02.2011, 22:21
Brawo wreszcie ktoś się nie bał by powiedzieć parę słów do słuchu.
kokos21.02.2011, 21:38
O jest i pan Apostoł i Jankiel-Lalicek .A cóż to tak z boczku. "Ogień" poli i siece już najwierniejszych wyznawców. Marna obsada tej rekonstrukcji na dodatek "pożyczony" pomysł . A nas Marcin jakiś smutny.
spisok21.02.2011, 19:04
Dziękujemy za pełen kultury wpis i jeszcze na dodatek zakończony religijnym westchnieniem,zapewne równie wykształconego jak inni obeznani z grzechami "Ognia",pana,o wdzięcznym imieniu - poldek. Teraz na pewno zrozumiemy swój "błąd".
poldek21.02.2011, 17:16
Jak wynika ze słów bardzo wykształconych i pełnych kultury osób na tym forum, każdy kto nie uznaje Kurasia za bohatera to idiota, tuman, komuch i nie ma za grosz patriotyzmu. Ja się pytam co miał patriotyzm wspólnego z Kurasiem. Przecież dla niego ważne były gorzała i baby i święty spokój w ziemiance. Organizatorzy tej szopki to chyba do mysiej dziury wleżli ze wstydu. Taki bohater a tu połowa Błyskawicy odeszła, posły nie przysły, nawet dzieci nie chciały szóstek i Dżon wściekły. Ej Boze boze .
nina21.02.2011, 15:38
Oczywiście mój wpis pominięto. Ciekawe czy tak będzie i tym razem.
Ciekawe kto dopuścił aby w obchodach święta bandyty obchodzonym przez kilku zapaleńców uczestniczyła Straż Graniczna. Skandal.
janek z leś.....21.02.2011, 14:46
Dlaczego ,,ogień'' nie ma grobu?..Ano dlatego ,że komuna nawet po śmierci się go bała,i woleli go pochować w miejscu nieznanym ,jak go oczywiście pochowali?..popieram spisoka ,jankiela i alka ,ja też podobnie myśle .Urodziłem sie w latach pięćdziesiątych ,i te czasy znam z opowieści mojego dziadka który był w partyzantce u ,,ognia''.w starciu z ub został postrzelony i dostał sie do więzienia gdzie siedział 7 lat .Wyszedł z więzienia jednak stracił zdrowie, nigdy nie mówił jak go bili w UB, jednak na jego ciele były liczne blizny, po wyjściu z więzienia dalej był prześladowany, do żadnej pracy go nie chcieli przyjąć i niczego się w życiu nie dorobił .On pierwszy oppwiadał mi o katyniu i innych zbrodniach komunistycznych ,ja w to z początku nie wierzyłem bo w szkole uczyli inaczej ,a teraz gdy jestem starszy tym bardziej dziadkowi wierze .Dziadek umarł w latach siedemdziesiątych , ale do końca wierzył ,że Polska będzie wolna .nie doczekał tego .O ,,Ogniu'' zawsze dobrze mówił opowiadał że był wymagający może czasem za ostry ,nie nawidził zdrajców i donosicieli ,musiało być czarne albo białe.[słowa mojego dziadka ]...W mojej miejscowości dużo młodych było u ,,Ognia''paru zginęło, zginęli także inni za zdrade i donosy do UB .,,Ogień''tępił także złodziejstwo z mojej miejscowości dwóch takich zginęło ,bo pod szyldem partyzantów kradli na potęge .Dziś najbardziej ci mają do ,,Ognia'' pretensje co nie wiedzą jak było naprawde .Wiem że było dużo niepotrzebnych cierpień ludzi Bogu ducha winnych ,ale to była przecież wojna ,gdzie drwa rąbią tam wióry lecą ,,Ogień''wszystkiego nie mógł dopilnować....ŚWIEĆ PANIE NAD JEGO DUSZĄ...
def21.02.2011, 14:30
Dobrze sie trzyma ten pierwszy z lewej na zdjęciu 64. Tyle czasu upłynęło od wojny a tu młodzian że ho ho...
czytelnik21.02.2011, 14:01
do pana o pseudonimi "do czytelnika i abc" chyba źle zrozumiałeś mój post to właśnie przeciwnicy Ognia obsesyjnie tutaj się anonimowo wypowiadają co można zauważyc za każdym razem, jest to troche juz chore
obserwator.21.02.2011, 12:55
do ALEK
Podaj proszę autorów ( historyków ) i tytuły książek na których się opierasz. Czy przeczytałeś polecony artykuł w internecie.( fundacja pamiętamy ) . Potem możemy podyskutować . Pozdrawiam
spisok21.02.2011, 12:14
Drogi "bąku", teraz wszyscy wiedzą kim jesteś.Mnie nie obchodzi ,że puściły ci nerwy,widocznie blisko ci do opisanego przeze mnie tałatajstwa.Twoje rady dawane młodzieży nie mogłem zostawić bez komentarza.Odpowiedziałem na nie tak,jak je zrozumiałem.Swoje dzieci /jeśli je masz/ wychowujesz pewnie według zasad relatywizmu, to dziś takie wygodne i europejskie.Wychowany według tych zasad składał "hołd"zamordowanym w Charkowie.Moim i Twoim obowiązkiem jest aby sprawa ,jak to mówisz,wraku tupolewa była wyjaśniona teraz, aby nie musiały jej wyjaśniać nasze,przepraszam, moje dzieci.Tak jak kiedyś "wyjaśniono" mord na oficerach w Katyniu.Najgorsze jest to,że o"tupolewa "szarpiemy się nie z sąsiadem a niędzy sobą. Lepiej już nic nie pisz.
Do czytelnika i abc21.02.2011, 11:56
Byłoby dobrze gdyby stało sie tak jak mówicie. Ale niestety są tacy którzy całe życie obsesyjnie i co najgorsze bezkrytycznie podążają za ogniowcami. Tylko w tym upatrują swoja szansę pokazania sie publice za wszelka cenę - w tv nazywa sie to parcie na szkło, a we wsi "chce i musze być ważny": przynajmniej raz w roku. I tyle.
czytelnik21.02.2011, 11:28
wchodze na ta strone czasami, i zawsze jak jest temat Ognia to jacys ludzie koniecznie, anonimowo odrazu nalatuja. nie macie co robic? macie kompleksy jakies? robi sie to juz ŚMIESZNE - dajcie sobie siana,
a do abc- jeszcze kilka lat i wlasnie jest nadzieja, ze ludzie zmądrzeją i nie zapomną bo nowe pokolenie nie bedzie takie zajadłe a przede wszystkim anonimoe jak teraz
abc21.02.2011, 09:26
Jeszcze kilka lat i nowe pokolenie o nim zapomni. I będzie spokój.
anna21.02.2011, 09:24
nie dziwi stosunek do mediow wkońcu wszyscy widzą jakie są,a dziennikarze podhala24pewnie nie mieli na czole napisane ,że to podhale24.
ALEK21.02.2011, 07:22
Alek do Obserwatora etc. . Wyjaśniam, że chodziło mi o historyków po 2000 roku. Nie należy z góry nazywać kogokolwiek Idiotom, można zapytać, o co chodzi? Poprosić o wyjaśnienie. Proszę zauważyć, że większość wpisujących się [90%] kieruje się w stronę oddania szacunku dla J. Kurasia i jego oddziału. Kilku jest innego zdania. Polska "Czerwona" zrobiła wiele złego naszym patriotom, wszystko na wzór i podobieństwo ZSRS. Do dzisiaj ciągną się po nich, pomówienia i zarzuty przeciw niewinnym Polakom. To, że J.Kuraś został komendantem MO - UB w Nowym Targu i chwilę zagrzał tam miejsca, to pewnie był jego strategiczny wybieg obronny. (Dużo ludzi tam wtedy przychodziło ze skargami na sąsiadów - a ile w tym było prawdy, a ile pomówień?) Wiecie, że jak Hubal i i inni oraz on Ogień otrzymal K.S. od AK; za nie subordynację i nadanie sobie stopnia wyższego oficera, jednak pewnie przyjęta nazwa : "Major" był bardzie nazwą niż stopniem, ale dla oddziału podnosiło to znaczenie ważności? Wiesz Obserwatorze, że kiedy Kuraś dowiedział się z samowolnie otwartej tajnej poczty o rozstrzelaniu czy uwięzieniu go przez aparat przemocy poszed ponownie w las i do śmierci walczył, a oni , komunistyczny wróg robili z niego "śmiecia" ofiarę. W czasie wojny wielu z dowódców ocierało się o złą kartę wydarzeń, jednak jak już pisałem: Wojna niesie za sobą dużo nieprzewidzianych złych sytuacji, szczególnie w konspiracji. Ktoś napisał czy Kuraś walczył i czy zabił chodźby jednego Niemca? Proszę poszperać w historii, to tam znajdzie. A że wielu "ustrzelił" zdrajców, to inna sprawa. Należy też pamiętać, że na Podhalu i na Podtatrzu działali górale Krzeptowskiego wraz z Niemcami, ten poniósł karę - sprawa była ewidentna. Komendant, Ogień się temu przeciwstawiał i walczył ze wszystkimi zdrajcami, a że może kogoś niechcąco potraktował niesłusznie to w czasie wojny się zdarzy. Czy w Ochotnicy balował? To zły zarzut, bo i w partyzantce należą się chwilę wolnego i świętowania. Moja osoba kieruje się w stronę uszanowania wszystkich; tych od Ognia i tych niesłusznie potraktowanych, ale: zdrada i pomówienia to chodzi w jednej parze, i należy już przestać obwiniać i czynić nieskończone zarzuty. Wziąść na wagę Temidy i zważyć uczynki Ognia, Których jest więcej, a może okazać się i na pewno, że tych dobrych walecznych wyczynów jest więcej? Kończąc życzę wszystkim skłonienia się do bardziej sprawiedliwego osądu i przebaczenia innym złych pokus. Czy wielu z piszących tutaj wzięłoby dzisiaj karabin i poszło w zimie na mróz do lepianki walczyć z okupantem, czy zdrajcą ja Ogień i jego oddział, czy też pozostali by w ciepłym domu w wyczekiwaniu, że ktoś za nich podejmie walkę ze złem otaczającym? Dzisaj łatwo jest siedzieć w ciepełku i osądzać.
Alek.
def21.02.2011, 07:10
No wreszcie skompromitowany Dżon nie musiał sie chować po kątach. Przynajmniej raz w roku może zabłyszczeć. Ależ ten facet nie ma honoru za grosz.
pozer21.02.2011, 06:01
do gazda sądzisz że ci co się uczyli historii za komuny mieli uszy zatkane, żeby nie wysłuchać opowieści swoich ojców i dziadków,o tym jakim to "bohaterem" był Kuraś "ogień".Dorabianie historii " wielkiego patrioty" do tej postaci jest jednym wielkim nieporozumieniem.
bąk21.02.2011, 00:37
spisoku - nie zrozumiałeś ani słowa z mojej wypowiedzi a na dodatek próbujesz mnie wciągnąć w dysputę na temat, który mnie nie interesuje i za pomocą twoich własnych interpretacji "faktów" które nie miały miejsca. A już nazwanie Ognia majorem jest bezczelnością typową dla ludzi, których racja jest "najmojsza", bo nawet przyjazne Kurasiowi publikacje mówią o "bardzo niepewnym stopniu majora". Tak więc cała twoja z pozoru mądra wypowiedź zamienia się pod tym kątem w polityczną, kłótliwą i oszołomską prowokacje. A ty zapewne siedzisz i zacierasz ręce jak kogoś wku....sz, bo dowaliłeś czerwonemu tałatajstwu. I ten psychotyczny stan przekażesz swoim dzieciom, które zamiast patrzeć w przyszłość, będą się szarpać z sąsiadami o wrak tupolewa. I o tym właśnie pisałem.
gazda20.02.2011, 23:12
jak się czyta niektóre wpisy to się ma wrażenie, że ich autorzy historię Polski uczyli się za czasów komuny. Nie wspominam o wpisach świadczących o niedorozwoju umysłowym ( przepraszam za wyrażenie , ale temat jest poważny ). W ostatnim okresie ograbiono Polaków z ich majątku , teraz przyszła kolej na odebranie godności i honoru.
Obserwator.20.02.2011, 22:55
Do ALEK - piszesz , że historycy już dawno ocenili - może jesteś użytecznym idiotą lub człowiekiem z UB-KGB .Ci sami pseudo ,,Historycy,, stwierdzili , że w Katyniu zamordowali polskich oficerów żołnierze niemieccy- co Ty na to ?
Polecam w internecie artykuł Pana Grzegorza Wąsowskiego - ,, fundacja pamiętamy ,, na temat ,, Ognia ,, i żołnierzy wyklętych na Podhalu .Pozdrawiam.
rabaca20.02.2011, 22:32
Michałku ja zleciłem wykonanie tego plakatu i ja Ciebie z wielkim żalem z niego nie usunę,bo nie mam sumienia, lecz zajmę myślę że godnie twoje miejsce.Uważam G R H ,, BŁYSKAWICA'' im. majora Józefa Kurasia ,,Orła'' ,,Ognia''za rozwojową i od dnia 64rocznicy ostatniej walki i śmierci Józefa Kurasia ,,Ognia'' przystąpiłem, pomimo swego wieku do tej grupy.Jeżeli możesz udzielić mi rad lub masz jakieś przeciwwskazania, bardzo proszę o przekazanie ich pod moim adresem.
spisok- historia to nie banał20.02.2011, 22:17
Drogi "bąku" Rzeczpospolita z Twojej wizji już była.
To I Rzeczpospolita.Nie doceniano wtedy wysiłku Łokietka, naród żył dniem ddzisiejszym a rządzący krajem liczyli ile to uzbierają na starość "euro"popierając tego króla bądż innego.Do Polski ściągało "tałatajstwo"wyganiane z całej Europy,które póżniej walnie przyczyniło się do jej zguby.I nawet wtedy gdy kraj był na krawędzi przepaści toczono spory czy wydawać "euro"na tworzenie armi której właśnie nie było.Jak powiedział jeden z historyków:"dwumilionowe Prusy podbiły dziesięciomilionową Polskę"I tym sposobem powstała nam historia na 11 listopada.Tą historię stworzyła młodzież która żyła w jeszcze gorszych czasach niż dzisiejsze i nie zwariowała.To pokolenie które odzyskało niepodległość Polski wzorowało się na postaciiach stworzonych przez Sienkiewicza.Miało to pokolenie przede wszystkim obrany cel dlatego z wyborem drogi nie miało problemu.II Rzeczpospolita istniała zbyt krótko by stworzyć wystarczająco mocne państwo.Na dodatek wspomniane wcześniej "tałatajstwo" w okresie rozbiorów urosło na ziemiach w ekonomiczną potęgę w dodatku nielojalną.Okres wojny pozbawił nas fizycznie tych co byli podstawą II Rzeczpospolitej. Przybyła po wojnie ze wschodu nowa fala polskojęzycznego "czerwonego" tałatajstwa"zaczęła w myśł swych planów montować w Polsce nowy ustrój.I tak dochodzimy do mjr.Józefa Kurasia.W całej histori Polski chłopi byli najbiedniwejsi.Choć pewnie Kuraś do ubogich nie należał, to ruchem ludowym był silnie związany.Przez miesiąc tylko łudził się że "wzwolona " przez Armię Czerwoną Polska będzie taką jakiej potrzebę weidział.Szybko przekonał się, że swym odejściem zrobił miejsce dla innych.Nie mieli oni takich jak Kuraś wątpliwości ,Tak jak wstępującyxch do goralenfolku , tak teraz zaczął zwalczać sympatyków komuny.Niestety, zapanowały nowe "porządki"i to na długie lata.Nikt dziś nie pamięta o sfałszowanym reerendum w 1946 r.ani o sfałszowanych wyborach w 1947 r. A właśnie na demokratyczne rozwiązania liczył "Ogień",bardziej niż na III wojnę światową.Dzisiejsze obchody rocznicy Jego śmierci są organizowane przez i dla tych co te sprawy rozumieją.Ci którzy myślą tak jak ich"oficer prowadzący" Wałach niech się zbierają na Snozce , co zresztą czynią.
nie bolszewik20.02.2011, 22:10
O Boże toż to Komitet pamięci rocha i grocha wylądował tam gdzie jego miejsce . Kłamstwo ma jak się okazało bardzo krótkie nogi. Jak można czcić pamięć Konfederatów jak ich rodziny wyzywa się od bolszewików i komunistów.
Jacek20.02.2011, 20:55
Jankiel0 --czekam!!!!!!!
WYPOWIEDZ SIĘ NA TEMAT ZAMORDOWANYCH NIEWINNI mieszkańcach podhala i nie tylko przez pijanych partyzantów!!!!!!!!
Czyżbyś o tym nie słyszał??????
Czekam i myślę że mi odpowiesz
em20.02.2011, 20:55
Do;"bąk" - masz rację, mam podobne zdanie na ten temat. Ala tak naprawdę to jest bardzo smutne i nie budujące dla Polski. Historia Polski jest brdzo trudna i czasami niewygodna, ale mimo wszystko w imię prawdy nie powinniśmy ukrywać i tych ciemnych stron "Ognia", nie powinniśmy fałszować historii. Wiem, że to dla niektórych może być bolesne,ale? - liczy się prawda!A, każdy człowiek raz błądzi , a raz jest bohaterem - czasem zależy to od sytuacji, ale nie ukrywajcie i nie przemilczajcie całej prawdziwej prawdy o tych bardzo trudnych i może czasami dla niektórych młodych ludzi,niezrozumiałych czasach. Nie fałszujmy historii nawet tej najbardziej bolesnej.
bąk20.02.2011, 19:10
W Polsce zawsze przeszłość będzie najważniejsza. Taki naród. Choćby miało nie powstać przedszkole, stanie pomnik. Jedni zawsze będą gorsi bo byli po "tamtej" stronie, a ci po "tej". Męczennicy rosną na tej polskiej ziemi nawożone krwią innych męczenników od setek lat. Każdy ma po swojej stronie jedynie słuszną rację i czarno na białym.
I jak normalny nastolatek ma nie zwariować w tym kraju? Młody człowiek, który chce myśleć o przyszłości jest cały czas smagany biczami męczenników, mścicieli i świętych. Nie da się iść patrząc cały czas za siebie, bo nie widać drogi.
Kiedyś myślałem, że jak pomrą wnuki kombatantów z II wojny, przyjdzie pokolenie, które zacznie coś zmieniać. I to by mogło wypadać za jakieś 20 - 30 lat. Teraz widzę, że szanse są na to marne, bo problem tkwi w naturze Polaków. Tak więc dla tych młodych, którzy jeszcze mają złudne nadzieję, że mogą coś zmienić mam radę: Zapomnijcie o historii, patrzcie w przód. Historia jest na 11 listopada i można sobie powspominać Łokietka czy pana Wołodyjowskiego obejrzeć w tym dniu, a trzeba myśleć na dzisiaj i jutro. Taki oto banał. I uwierzcie na słowo: Są na świecie kraje, w których można normalnie żyć, a bilety są tanie. Mozna przetrwać bez ogniów, jaruzelskich i tupolewów, z uśmiechem zamiast zaciśniętych zębów.
Nie wiem jak sprawić, żeby tak było w Polsce. Myślę, że gdyby wszyscy młodzi wyjechali, nie miałby kto robić na Zusy, Krusy, Pupy, Nfzety itd. Emeryci spalili by więc te instytucje (słusznie mając do tego prawo - pracowali i mają mieć, tak jak ja mam wybór czy chce mieć 1000 euro czy złotych na starość) i to byłby tzw. dobry początek.
Trochę pojechałem, ale w przód przynajmniej, a nie do lasu 60 lat wstecz. Czego i wam życzę.
CNC20.02.2011, 19:01
major Kuraś? a kto mu awans nadał i kiedy?
nie wtrącający sie w historię20.02.2011, 18:36
zdjęcie 26 dobrze oddaje chyba charakter- kto to widział na kupie gn....umieszczać proporzec i to z biala czerwoną flagą, troche niefortunnie
jankiel020.02.2011, 18:29
Bardzo proszę nie podszywać się pod mojego nika i nie robić prowokacji , nie próbować skłócac ludzi (mnie i Pana Garbacza) widach że ktoś ma nawyki komunistyczne . Jeszcze jeden wygłup i spotkamy się w Sądzie!!!
gaździna20.02.2011, 18:20
Ale bez nosiciela parasolki się nie obeszło!
jo20.02.2011, 18:19
Jankiel0 - tu nie chodzi tylko o komunistów. Faktycznie, ogień później z nimi walczył. Ale mordował też niewinnych ludzi! Słyszałeś o wigilii w Gronkowie? A o Żydach, co miał ich przeprowadzić przez granicę?
Jeśli chodzi o Ochotnicę, to się nie dziwcie,że z ogniem nie chce mieć nic wspólnego. Ludzie ciężko zapłacili za pomoc partyzantom, powtarzam - partyzantom, a nie mordercom!!!
do Kani20.02.2011, 18:15
nie życzę sobie żeby moja osoba była na banerze błyskawicy!

Michał Błauciak.
jankiel020.02.2011, 18:05
Do milczącego, liczącego na złoto !

Bolszewikom a teraz POlszewikom chodziło i chodzi właśnie o to żeby Polacy milczeli i bali domagać prawdy , tak jak chociażby sprawa Smoleńska ,bo zaraz okrzyknięci są spiskowcami dziejów albo ziejącymi z nienawiści. I tak jak jeden z Polszewików niejaki Jacek Kuroń (Icek Kordblum) powiedział: cyt " zanim Polacy się obudza będą mieli ręce w nocniku ".A Ty zamiast złota będziesz miał g..no !!!
spisok20.02.2011, 18:03
Co głupiemu po rozumie, jak go użyć nie umie.
saba20.02.2011, 17:44
Jankiel a ty wiesz że Chrystus był żydem?? Czy może też go nienawidzisz z tego pokoju - w końcu nie był POLAKIEM . O kurcze a papież to NIEMIEC- tego też pewno nie wiesz.. Skoro wcześniej piszą Ci że historię uczymy się od naszych ojców , dziadków i sąsiadów - historię niezbyt pochlebną o Ogniu. To nie mów że od komunistów - u nas we wsi takich nie było. Skoro Ogień byłby takim bohaterem to Skalne Podhale co wieś honorowałoby go pomnikiem a tak nie jest. Może minie wiek, może dwa , sfałszujecie historię , wydacie podręczniki w które nieświadomi nasi potomkowie uwierzą i wtedy będzie bohaterem - dziś nie jest dla większości.
GÓRAL20.02.2011, 17:40
NO CÓŻ,KTO MU DAŁ POZWOLENIE NA ZABIJANIE?
KURAŚ BYŁ PIERWSZYM KOMENDANTEM UB W NOWYM TARGU O CZYM MAŁO KTO WIE,PISZE I MÓWI /.../

Proszę nie pisać wielkimi literami. M.
kania20.02.2011, 16:56
do jankiela0 cytujesz ładne wierszyki i list "ognia" do ub, a czy wiesz kto był pierwszym milicjantem w powojennym Nowym Targu -Twój idol kapral "ogień".Jakoś IPN-owcy zapominają o tym fakcie.
jankiel020.02.2011, 16:40
w galerii zdjęć godne uwagi zdjęcie nr.72 na nim Główny Fotograf Waksmundu.Jędruś wyglądasz pięknie,ale że się tak dałeś ogłupić to się dziwię.
Jacek20.02.2011, 16:27
Jankiel0-przestań we wszystkich widzieć żydów i komunistów. Wypowiwdz się prosze o tych którzy byli niewinni nikomu nic nie zrobili a byli zabici przeważnie przez pijanch obalaczy komunizmu. Za co??? Czasem tylko dlatego że któremuś coś się niespodobało. Ot i to.
xxx20.02.2011, 16:20
Do Jacka
Co z tego jak Ci ludzie co żyli w tym okresie z jakiś powodów boją się o tym mówić publicznie lub nie chcą, a niedugo nie będzie mial już o tym opowiadać.
kontra20.02.2011, 15:54
wiewiórki doniosły,że impreza coraz marniejsza bo starsze panie i panowie chętnie by się pokazali i pobawili,ale składki nie chcą wpłacać a sponsora nie ma.Nasi parlamentarzyści imprezę olali, bo ten rok jest rokiem wyborczym,a "major" ogień świętoszkiem nie był.Przyszłoroczną imprezę proponuję zorganizować w Ochotnicy pt "Jak "ogień" zszedł z gór"-popić i pohulać.
jankiel020.02.2011, 15:20
Jacek !

A czy ty wo gole coś czytasz poza tymi Komunistycznymi "arcydziełami" UBeków Wałacha, Machejka czy Jacka Kuronia syjonisty (Icka Kordbluma) ???.
do jankiela20.02.2011, 14:34
Mowa jest srebrem a milczenie złotem - raczej byś sobie to przyswoił.
kolos20.02.2011, 14:19
Mało nas, mało nas do czczenia Kurasia. No i po ptokach.
J.B.20.02.2011, 14:12
Po latach dużo jest ,,Patriotów'' co przypisują sobie obalenie ustroju komunistycznego. Jak widać dowódca ,,Ognia'' Józef Kuraś od początku z tym totalitarnym systemem się nie zgadzał i od początku z nim walczył. Dzisiaj po tylu latach powinien być szanowany jako obywatel naszych stron.
Jacek20.02.2011, 13:47
Ludzie to tak wiele nie trzeba- Zebrać z ościennych wiosek po kilku starszych ludzi którzy to przeżyli zrobić spotkanie np. w jakiejś hali czy MOKu i niech opowiedzą młodym prawdę o Ogniu. Może wtedy wyjdzie prawda .
Ja często pracuję po wioskach i jak słyszę co mają do powiedzenia ci ludzie to doprawdy włos się na głowie jeży.
Jacek20.02.2011, 13:42
Do jankiel0-----ja nie czytam swingów-- to co wiem o tych sprawach to z opowiadań starych ludzi którzy to przeżyli i wyciągam wnioski.
Jacek20.02.2011, 13:38
W kościele św. Jadwigi Śląskiej odprawiona została msza św. w intencji Podhalan poległych w walce o wolną Polskę zarówno z niemieckim, jak i sowieckim okupantem.----A tych bestialsko gnębionych i pomordowanych przez pseudo partyzantów???? O tych się nie pamięta
osioł20.02.2011, 12:40
no niemcy sie musieli cieszyc polacy wykanczali polakow za poglądy polityczne za religie za przynaleznosc do AL AK Batalionow za bycie zydem wykanczali sie sami oszczedzając niemiecką krew niemcy powinni wrecz ich dozbrajac no napiszcie chociaz raz uczciwie ile ogien miał akcjii przeciw niemcom ilu ich jako wrogow usmiercił ja słyszałem ze jedną szt ale prosze jak sie myle to poprawcie
esteta20.02.2011, 12:26
tym razem te grobowe ramki pasują jak ulał :)
czytelnik20.02.2011, 11:55
Jak zwykle kilku znerwicowanych ludzi wypowiada sie tutaj, ktorzy jak zwykle MAJĄ KOMPLEKSY przy takich tematach JAK CHOCIAŻBY qwerty tudzież znany jako inna postać
jankiel020.02.2011, 11:34
Fragment listu "Ognia" do UB.

"Sprawa złożenia broni: jako Polak i stary partyzant oświadczam: wytrwam do końca na swoim stanowisku. Tak mi dopomóż Bóg. Zdrajcą nie byłem i nie będę [...] Daremne wasze trudy, mozoły i najrozmaitsze podstępy. Gwarancje wolności wydajecie więźniom, których katujecie jak barbarzyńcy. Wstyd i hańba. Swoim postępowaniem doprowadzacie do zguby samych siebie...
Major "Ogień", list do UB

Pytanie do Tych którzy na tym forum plują i oczerniają postać "Ognia" i jego ludzi, ile rożnych listów np do UB czy do Bieruta oraz Odezw do Wojska i Ludności przeczytali? Albo ile rożnych książek i publikacji wydanych przez IPN opartych na dokumentach ? Oczywiście zdarzały się miedzy partyzantami, rożnego rodzaju szumowiny ale są tez dokumenty że "Ogień" surowo karał za grabieże i pijaństwo i za inne przestępstwa, włącznie z karą śmierci. Dam Wam dobra radę żeby kogoś oczerniać i osądzać dobrze jest być do końca pewnym a najlepiej w 100%, bo i w innym wydatku są to ciężkie grzechy albo i śmiertelne !!! Napisane jest "Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu" i napisane jest też "Nie sadź a nie będziesz sądzony" .
ALEK20.02.2011, 10:55
INTERNAUCI....
Historycy już dawno ocenili Ognia i jemu podobnych na Podhalu. Raczej skłaniali się do heroizmu i odwagi całego zgrupowania, niż do pojedynczych oskarżeń. Czy nie widzicie, że zawiść ludzka nie zna granic? Ilu z tych pokrzywdzonych na Podhalu nie popierało walki o wyzwolenie, ilu poszło współpracę z PEERELEM lub popierali ich "pracę", wskazując na grupę Ognia jako na oddział już niepotrzebny, - jako ODDZIAŁ PRZETRWANIA? Ilu za te sprawy od grupy Ognia poniosło karę - czy słuszną, czy nie słusznie? Wspólnie do walki z aparatem zła się nie brali, ale do gadania, wskazywania na grupę Ognia - już tak, bardzo chętnie. Ilu uwierzyło w komunistyczną propagandę i pomówienia OGNIA? Za to, za takie zachowanie pewnie płacili represjami od Ognia. Gdyby tego nie robili i płacili by represjami od komuny? Po 1945 roku były bardzo ciężkie czasy dla mieszkańców i dla samej grupy Ognia na Podhalu. Należy dać spokój złej pamięci, a ci co czynią im zarzuty niech sami się w piersi uderzą, co zrobili dla Polski? Ich niechęć i oskarżenia mają małe poparcie historyczne. Zawsze jest wojenny margines - nieszczęść. Może i mają rację, jednak należy to udowodnić i sprawdzić przez IPN, kto tam z tych 'poszkodowanych" przez Ognia ma w aktach czysta kartę? WAKSMUND - JAK JEST TAM TAKICH PARU TO ZROBIĆ "BIAŁĄ KSIĘGĘ" NAZWISK POSZKODOWANYCH PRZEZ OGNIA I SPRAWDZIĆ TO W ARCHIWACH Z NAZWISKA I IMIENIA - KTO JEST KTO? WTEDY ZOBACZYLIBY ŻYJĄCY CZY OSKARŻAJĄCY TO SĄ TACY KRYSZTAŁOWI? CO W 1945-1947 GADALI, PRZEKAZYWALI? ZAWIŚĆ ÓWCZESNA I DZSIEJSZA, STRACH PRZED KOMUNĄ ZWYKŁYCH I NIEKTÓRYCH MIESZKAŃCÓW WAKSMUNAD OBIAWIAŁ SIĘ TYM, ŻE NIE CHCIELI W SWOIM TERENIE OGNIA - BO DLA NIEKTÓRYCH TAM, WAŻNE BYŁO: SPOKÓJ W OKOLICY, NIE UDZIELANIE SIĘ W WALKĘ KONSPIRACYJNĄ, NIE UDZIELANIE POMOCY NARODOWYM SIŁĄ ZBROJNYM W TYM OKAZYWANYM DLA JÓZEFA KURASIA JEGO GRUPIE I PODOBNYM. SAMO PODHALE BYŁO BARDZO BIEDNE W TAMTYM OKRESIE. ZAWIŚĆ, NIECHĘĆ I ZŁE OSZCZERSTWA TO NIE PATRIOTYCZNE DZIAŁANIE. A POMNIK TO DOBRZE, ŻE USTAWIONO W ZAKOPANEM, BO PO CO W MIEJSCU OGNIA MIAŁBY DALEJ NIECHCĄCYM SŁUŻYĆ. WIDAĆ JAK PODZIELONE JEST SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE.
NA KONIEC TO JESZCZE POWINNI ZMIENIĆ SOBIE NAZWĘ WSI Z AUSTRYJACKIEGO WAKSMUNDA NA POLSKĄ NAZWĘ. CZY ICH TO NIE BOLI?.
PODHALAN - NIE ZRZESZONY

Proszę nie pisać wielkimi literami. M.
waksmundzianin z dziada pradziada20.02.2011, 10:19
Co to za grupa która nizej juz upaść nie moze?? Hańba Platformowcy szkaluja człowieka Który zginał dla Polski .....ludzie szczynukowicza i Donaldinia hahah Hańba Błyskawica!!!!!!
Charon20.02.2011, 10:13
Skąd w niektórych z Nas Góralach tyle zawiści i jadu???
Jak nikt nic nie robi to źle, a jak już coś komuś odważy się zorganizować to należy to wyśmiać, wyszydzić! Wydaje mi się że to forma wyzbycia się kompleksów u co poniektórych pod podszewka anonimowości.
wrrr20.02.2011, 08:15
no tłumy nieprzebrane..., widać ,w końcu naród zaczyna mądrzeć
WD4020.02.2011, 07:47
To jakies chore jest!!!! Do roboty sie wziąć a nie bandytyzm propagować!!!!
Wojtek B20.02.2011, 07:21
do kiczor - Staszka nie było, bo robi za proboszcza w Chochołowie. Wrzuciłbym stronkę, ale wiem, że jej nie puszczą, - poszukaj na facebook
do kiczor20.02.2011, 07:09
Byłeś tam?
Widzę, że nie! Bo Apostoł był!
Więc człowieku, zanim coś napiszesz takiego to wpierw pasowało by tam być i wiedzieć - kto był a kogo zabrakło.
?20.02.2011, 01:20
jankiel0 ty sie rozpędź a drzewo cie samo znajdzie mieszasz PO (POlszewikom

) do wydarzeń z przed kilkudziesięciu lat, heh co ma piernik do wiatraka, Widze nastepny PIS-owiec ogarniety manią prześladowczą, tak jak wasz wielki wódz JaroKaczi.
Wla...k fela20.02.2011, 01:13
jedno pytanie -jak taki byl dobry to czemu mu nie postawili pomnika w Waksmundzie lub w Ostrowsku ? tylko w Zakopanem ?bo tam ludzie tylko slyszeli o jego "wyczynach" a tu to zanim teg "bohatera" by wyniesli na cokol ,to do rana by byl w rowie,sa jeszcze ludzie ktorzy pamietaja fkty a nie mity rodem z Warsiawy lub Krakowa .
kiczor20.02.2011, 00:09
Apostoła nie było zgodnie z przewidywaniami nikt nie zapłacił. Nie ma w pobliżu wyborów. Nie musi się lansować. Wstyd panie Staszku.
qwerty19.02.2011, 23:45
A czy był nasz wódz Orzeł Biały?
jankiel019.02.2011, 23:27
Ten wiersz jest dedykowany ludziom którzy liżą łapy POlszewikom!
Dodam tylko tyle
"Ogień" nie miał zamiaru lizać łap bolszewikom wolał zginąć,

!Za Carskich czasów, wiemy to sami
Byliśmy zwani wciąż bandytami
Każdy, kto Polskę ukochał szczerze
Kto pragnął zostać przy polskiej wierze,
Kto nie chciał lizać moskiewskiej łapy
Komu obrzydły carskie ochłapy

I wstrętnym było carskie koryto
Był "miateżnikiem" - polskim bandytą.
"Polskich bandytów" smutne mogiły
Tajgi Sybiru liczne pokryły.

Przyszedł bolszewik - znów piosnka stara
Czerwonych synów białego cara.
Polak, co nie chciał zostać Kainem,
Że chciał być wiernym ojczyźnie synem,
Chciał jej wolności w słońcu i chwale,
A że śmiał mówić o tym zuchwale,
Że nie chciał by go więziono, bito,
Był "reakcyjnym polskim bandytą".

I znowu Sybiru tajgi pokryły
"Polskich bandytów" smutne mogiły.
Gdy odpłynęła krasna nawała
Germańska fala Polskę zalała.

Kto się nie wyrzekł ojców swych mowy,
W pruską obrożę nie włożył głowy,
Nie oddał resztek swojego mienia,
Swojej godności, swego sumienia,
Kto nie dziękował, kiedy go bito,
Ten był "przeklętym polskim bandytą".
Spisz19.02.2011, 23:06
Czemu ty mówisz tylko o Spiszu !!! , a gdzie tego oszołoma złapali ? jak historia mówi że w sąsiedniej wsi co nie ! czyli w Ostrowsku .
lalicek na prezydenta19.02.2011, 22:55
Już wiejskie BBC doniosło co ponoć Bartuś z Bartusiową odgrywali porwanie "Ognia" przez Talibów a Błaszczyk jako 007 przypłynął UB-tem a potem przesiadł się na EF-16 i uratował naszego słynnego Harnasia. Dżon jak przystało na obiekt niezatapialny koordynował działania na peryskopowej w Dunajcu. Słynny radny Marcin grał I i III Kompanię "Ognia" jako że potrafi odgrywać jednocześnie kilkanaście ról. Piękne widowisko nagrodzone zostało gromkimi brawami sześciu widzów .
Jak wiemy z roku na rok uroczystości rocznicowe J.Kurasia są coraz to piękniejsze więc czekamy z niecierpliwością na rok przyszły.
historyk19.02.2011, 22:43
Parlamentarzyści nie przyjechali, bo "Ogień" to kontrowersyjna postać. Z jednej strony chwała za walkę z Komunizmem, z drugiej...mordowanie Bogu Ducha winnych Spiszaków.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl