21.02.2014, 14:25 | czytano: 12486

W Nowym Targu powstało Centrum Zdrowia Psychicznego (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Przedstawiciele trzech instytucji - Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, Centrum Medycznego Da Vinci w Nowym Targu oraz Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej V.I.T.R.I.O.L. w Rabce-Zdroju podpisali dziś porozumienie w sprawie utworzenia w mieście - Centrum Zdrowia Psychicznego.
Sygnatariuszami porozumienia byli Marek Wierzba, Mariusz Panek i Bolesław Prochyra reprezentujący placówki, które w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia zajmują się pomocą osobom z problemami natury psychicznej. Siedziba CZP mieścić się będzie w szpitalu nowotarskim.
Podpisanie dokumentu poprzedziło kilka wystąpień. Wicestarosta Maciej Jachymiak przedstawił zarys funkcjonowania psychiatrii na przestrzeni kilku dekad. Jego wykład nosił tytuł: "Od Jerzego Mroczki do Centrum Zdrowia Psychicznego". Nie bez powodu wymieniono dr. Mroczkę, był to bowiem pierwszy zatrudniony w Nowym Targu lekarz psychiatra. Było to w 1971 r. Wcześniej w mieście poradnia zdrowia psychicznego (mieściła się przy ul. Szaflarskiej, potem przy Jana Kazimierza), ale lekarze dojeżdżali z Zakopanego lub Krakowa.

Od przyjazdu dr. Mroczki rozpoczęło się budowanie tego rodzaju struktur medycznych. - W tym roku mija 20 lat od uruchomienia oddziału psychiatrycznego. To był pierwszy oddział oddany w naszym szpitalu - przypomniał dr Jachymiak.

Przy okazji wspominano osoby, które tworzyły oddział, m. in. Joannę Borowicz, Zofię Bulas, Izabellę Niewiadomską - Marko, Leszka Raczyńskiego, Wojciecha Gieryńskiego, Katarzynę Stefaniuk.

- Jednak zasługi śp. Jerzego Mroczki są nie do przecenienia - podkreślał Maciej Jachymiak. - Jest jeszcze jedna osoba bardzo zasłużona. To pan wicestarosta. Jak się doktorowi Jachymiakowi znudzi polityka, to mam nadzieję, że wróci do leczenia - uzupełniła dr Ewa Makieła.

Obecna ordynator oddziału dr Makieła krótko przybliżyła zasady działania nowego Centrum. - Placówka ma za zadanie zapewnienie psychiatrycznej opieki medycznej, w tym także opieki w zakresie leczenia uzależnień dla pacjentów z subregionu podhalańskiego. Chodzi o zapewnienie mieszkańcom dostępu do różnych form leczenia i rehabilitacji psychiatrycznej, poprawę jakości leczenia - także różnego rodzaju uzależnień, dostępności i skuteczności terapii. Centrum ma koordynować rozwój psychiatrii na tym terenie - podsumowała.

- Podpisane dziś porozumienie pozwoli na zintegrowanie działania trzech jednostek leczniczych, a przede wszystkim poprawę i rozwój leczenia psychiatrycznego na Podhalu - uzupełnił Maciej Jachymiak.
W perspektywie jest jeszcze poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, dzienny oddział psychiatryczny, hostele i mieszkania chronione dla chorych po przejściu terapii oraz oddział leczenia uzależnień dla młodzieży.

Wśród gości był dr Krzysztof Walczewski konsultant wojewódzki w zakresie psychiatrii. Mówił on o programie "Uprzedzić smutek". To przedsięwzięcie profilaktyczne, skierowane do osób które nie są chore, nie cierpią na schizofrenię, ale mogą stanowić "grupę ryzyka". - Są dwa pytania, na które warto sobie odpowiedzieć. Po odpowiedzi na nie można się zorientować, czy w przeciągu roku grozi im depresja - mówił z uśmiechem dr Walczewski.

Oczywiście program jest bardziej skomplikowany i zawiera więcej elementów pozwalających na zdiagnozowanie problemów.

s/ zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
komentarze
z NT24.02.2014, 13:19
do "stasek" rozwaliłeś mnie tym komentarzem :D nie tylko Pan Jachymiak - tam jeszcze kilka, może więcej osób powinno się zgłosić do owego centrum!! :D nie sądziłam, że mieszkańcy potrzebują kolejnego centrum psychiatrycznego!! To Jachymiakowi takie centrum jest potrzebne i innym władzom niż mieszkańcom!! To Was powinno się leczyć abyście ludzi bardziej nie rujnowali!!

do "basia"
takie miejsce jest potrzebne na co?? na kolejny zysk dla Jachymiaka!! opanuj się kobieto, miejsca pracy może i będą ale dla swoich bo dla mieszkańców nie ma!!
konrad24.02.2014, 11:24
Farsa i skandal co się w tym mieście wyrabia. Nowotarżanie nie potrzebuja według rządzących nic tylko leczenia psychiatrycznego! A może kardiologów,urologów ,internistów panie jachymiak i panie wierzba.
xyz22.02.2014, 21:33
Do Skandal

Zgadzam sie z Tobą w 100% i jeszcze inne leki bym wymieniła...
Dabliuuu22.02.2014, 18:19
Sorki pisalem o różu i pomaranczy:)
Pan Dochtór22.02.2014, 17:06
Pijaku - tak możesz już się zgłosić , ale najpierw 5 razy do prywatnego gabinetu doktorskiego a 100zł, potem dostaniesz skierowanie na leczenie na NFZ
olo22.02.2014, 16:22
Jest to jak nazwa wskazuje Centrum Zdrowia Psychicznego a więc dla zdrowych psychicznie a kiedy powstanie Centrum dla chorych psychicznie? Bo jak na razie wszyscy wszystko robią dla zdrowych, pięknych i bogatych a dla pozostałych nikt nie robi nic.
Pijak22.02.2014, 15:12
Czy już mogę zgłosić się na leczenie ? od kilku dni mam duże zawroty głowy oraz widzę żywe białe myszki zamiast żółtego sera na zagrychę
skandal22.02.2014, 10:03
prywata, prywata prywata. na leki dla SM nie ma, insuliny nie ma a tu będą dostawać dużą kasę na leczenie ludzi, którzy maja złe samopoczucie
Badura22.02.2014, 08:19
Panie Jachymiak miała być druga Irlandia ludziom miało żyć się w dostatku przecież Pana idolem był Donald Tusk i ostoją w swoich działań Partia PO.A co teraz mamy i co Pan nam proponuje leczenie Psychiczne co nam z tego zrób Pan coś dla rodziny Polskiej .A swoją placówkę zostaw dla kolegów z PO Rycha Zbycha Zdzicha i Zegarmistrza potrzebna będzie jak będą ich rozliczać bo najlepiej udać na leczenie by uniknąć odpowiedzialności .
baciok@21.02.2014, 22:10
A kiedy Centrum Zdrowia Psychicznego w Białym Dunajcu???????
wyleczona doświadczona21.02.2014, 21:03
OJLUDZISKA!!!!!!!!!!!
Nie psioczcie, ze nie potrzeba CZP, bo nawet nie wiecie kiedy Was dopadnie nerwica lękowa! Idżcie do szpitala i zobaczcie jak duzo osób potrzebuje tych lekarzy. Prawda, ze urolog jest potrzebny i okuliści, i wielu innych dobrych lekarzy. I potrzebny jest tez dom spokojnej starości.Zaskale ma, a miasto niestety! Zycze Wam zycia bez nerwicy.
p.21.02.2014, 20:54
dłużej będą nami tak rządzić to zabraknie miejsca nawet w dziesięciu takich centrach.
kaska21.02.2014, 20:50
Na podstawie obserwacji zachowań ludzkich na Podhalu uważam, że CZP jest potrzebne temu miastu i rejonowi w pierwszej kolejności. Toż z chorej psychiki biorą się choroby ciała.
MK21.02.2014, 20:45
kiedy wreszcie będzie Urolog w tym chorym podhalańskim szpitalu w NT , w dalszym oczekiwaniu do poradni poza NT , straciłbym nerkę , jestem po operacji w KRK , dzięki temu żyję.Skandal Panie Jachymiak!!
Marcin21.02.2014, 18:25
Sprzyda sie po przegranych wyborach Jachymiakowi. A jakie posadki szykują sobie Starosta i inni członkowie zarządu.?
Badura21.02.2014, 17:58
Mamy Nowotarski Totków czy jak ktoś woli Tworki w najnowszym wydaniu Panie Maćku paku ku już się pakuje ale najpierw
Proponuję umieścić tam pierwszego lokatora orzecznika ZUS w Nowym Sączu który kazał pracować ze złamanym palcem tylko proszę nie w charakterze lekarza tylko jako pacjenta.
ocenka21.02.2014, 17:51
widać te wpisy poniżej że mają panowie i panie problem ... wielki problem z frustracją wyborczą ... a na to jedynie koljne przegrane wybory
xyz21.02.2014, 16:57
Di diabła z taką placówką! PO co nam to?
Trzeba kardiologów, endokrynologów i innych! Nie róbcie z Górali świrów. Pewnie że jak halny wieje to niektórym bije ale bez przesady że od razu jest w grupie ryzyka ;)
POlszewik21.02.2014, 16:51
Patrząc na kolor zegarka Jachymiaka to chyba dołączył do Ruchu Palikota?
ii21.02.2014, 16:37
oczywista, że to dla jachymiaka zrobiono. on zostanie zmuszony do odejscia z polityki.... a tak mu się marzyły salony w warszawce. /.../ nt bedzie sławny barem mlecznym i największą ilościa psychiatrów/mkwdratowy
pros-tata21.02.2014, 15:34
Panie Jachymiak urologa dobrego nam trzeba, a nie CZP. Szpital powiatowy bez urologa
basia21.02.2014, 15:25
LUDZIE nie maja pracy ,placy, do garnka dzieciom co wrzucic i ubrac w co ,wiec takie centrum jak najbardziej potrzebne!
arek21.02.2014, 15:02
Aż mnie mdli ,jak to czytam. Jakby co drugi pacjent był z problemem psychatrycznym. Jakiś lokalny fenomen,czy co? Nie mamy lekarzy pierwszej pomocy,oddział ratunkowy ledwo zipie,kolejki w rejestracjach po kilka miesięcy,zabiegi wykonują Sącz,Limanowa,Zakopane. Na zszycie przepukliny czekamy pół roku! A Wierzba z Jachymiakiem uśmiechnięci!
stasek21.02.2014, 14:43
Do Azayl:

Po to, by Jachymiak miał gdzie iść po listopadowych wyborach!
azayl21.02.2014, 14:38
O co chodzi z tym Centrum Zdrowia Psychicznego. Mamy oddział psychatryczny w szpitalu ,mamy poradnie.Po kiego nam kolejny gniot bez określonych wytycznych. Co mialo by to Centrum robić,czego nie robią dotychczas poradnie i szpital. KARDIOLOGÓW nam trzeba! Na wycięcie migdałków czeka się prawie ROK. A nie politycznych zagrywek wicka wiadomego .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl