14.04.2014, 16:41 | czytano: 7973

"Niech się darzy w nowych progach" - oficjalne otwarcie nowej siedziby starostwa (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. W uroczystym otwarciu i poświęceniu nowej siedziby starostwa wzięło udział kilkunastu starostów, przedstawiciele władz wojewódzkich, wójtowie, parlamentarzyści, radni oraz przedstawiciele duchowieństwa. Powodem tak licznej obecności starostów - był rozpoczynający się w mieście Konwent Starostów Województwa Małopolskiego.
Dwudniowy Konwent odbywa się w "Skalnym Dworku". Konwent tworzą starostowie 19 powiatów z województwa małopolskiego i prezydenci miast na prawach powiatu (Kraków, Tarnów, Nowy Sącz). Towarzyszy im spotkanie dyrektorów powiatowych Zarządów Dróg z całego województwa.
Wszystko w jednym miejscu

Wcześniej jednak goście zebrali się w budynku starostwa przy ul. Bolesława Wstydliwego. Byli to starostowie lub wicestarostowie reprezentujący powiaty: bocheński, suski, dąbrowski, brzeski, krakowski, nowotarski, tatrzański, wadowicki, limanowski, wielicki, proszowicki, nowosądecki, myślenicki, miechowski, dąbrowski i chrzanowski. Pojawili się wójtowie reprezentujący okoliczne gminy, radni wojewódzcy, powiatowi, służby mundurowe, księża, parlamentarzyści, przedstawiciele NFZ, PINB, PUP, Euroregionu Tatry oraz wykonawca inwestycji Stanisław Potoczak.

- 15 lat temu, gdy powstały powiaty - skromnie wyposażono powiat nowotarski we wszystkie obiekty. Przenosiliśmy się, a był czas, że starostwo funkcjonowało w czterech obiektach. Teraz jest jeden budynek i wszystko jest w jednym miejscu - mówił starosta nowotarski Krzysztof Faber.

Bursa wybudowana została w 1956 roku. - Mieszkało tu 300 dzieci. Potem było ich coraz mniej. Te, które zostały, przeniesiono do bardzo komfortowych warunków - mówił samorządowiec. I przypomniał, że wcześniej w budynku "rocznie spalano 250 ton koksu i węgla". - To było w centrum miasta! - podkreślił.

Decyzja o remoncie Bursy zapadła w sierpniu 2013, w styczniu tego roku nastąpiła przeprowadzka. Inwestycja kosztowała 13 mln zł.

Służebna rola administracji

Burzliwe losy starostwa nowotarskiego przypomniał Maciej Jachymiak. Wicestarosta przywołał Jeremiego Michała Wiśniowieckiego, który zasłynął między innymi z brutalnego rozprawiania się z uczestnikami powstania Chmielnickiego - np. poprzez wbijanie na pal.

Pozostali mówcy skupili się jednak na gratulacjach. Nie zabrakło też ciekawych stwierdzeń.

Głos zabrał m. in. Jacek Krupa. Marszałek pogratulował samorządowi nowej siedziby i przypomniał, że "służy przede wszystkim mieszkańcom, by byli obsługiwani w przyjemnych wnętrzach, doskonale wyposażonych". - Cieszę się, że ten obiekt uzyskał nową funkcję - podsumował.

W podobnym tonie mówił Jacek Pająk. I dodał: - Każdy starosta chciałby mieć nie tylko wygodny gabinet, ale i dobre miejsca do pracy urzędników i przyjmowania petentów. Życzę miłej pracy w tych warunkach.

Burmistrz Nowego Targu przypomniał, że "administracja ma rolę służebną wobec mieszkańców". Uznał, że ten dzień to ważna data w historii powiatu i starostwa: - To dowód, że starostwo idzie w nowoczesność. O potrzebie jednego budynku mówiono już od powstania starostwa w 1998 r. Życzę, by nowy adres był ważnym dla wszystkich, którzy chcą załatwić potrzebne sprawy - podsumował Marek Fryźlewicz.

Poseł Edward Siarka również gratulował starostwu nowej siedziby, bo jak mówił - "wcześniej o staroście Faberze mówiono, że jest jak dawny król - Jan bez Ziemi". Życzył, by obiekt był świadectwem dobrego gospodarowania.
Potrząsanie urzędnikami i "płodzenie" dobrych efektów

- Tak sobie żartowaliśmy, że wcześniej, gdy geodezja, transport i budownictwo było w innym miejscu, to zanim trudny klient dotarł do starostwa przy Alejach to już mu przeszło. A teraz to tylko jedno piętro i wpada się do gabinetu starosty - mówił z uśmiechem Krzysztof Faber.

- Nie bałbym się tego, że któryś z petentów wpadnie na piętro i potrząśnie tam niektórymi. Może to się im przydać - zauważył poseł Siarka.

Wystąpienie Stanisława Hodorowicza także było interesujące. - Zbudujesz dom, posadzisz drzewo, spłodzisz dzieci - powiedział senator. Po tych słowach zapadła cisza. A parlamentarzysta po chwili kontynuował: - Dom już jest. Drzewa pewnie będziecie sadzić.

Tu, znowu na dłuższą chwilę zawiesił głos - i dokończył: - Natomiast jestem głęboko przekonany, że będziecie płodzić dobre efekty codziennej pracy.

Z kolei poseł Andrzej Gut Mostowy powiedział krótko, po staropolsku: - Niech się darzy w nowych progach.

Prezenty i przecięcie wstęgi

Marek Fryźlewicz przekazał władzom powiatu w prezencie wizerunek Matki Boskiej Ludźmierskiej. - To dobry upominek zważywszy, że w herbie powiatu jest berło Gaździny Podhala - tłumaczył.

- Też mam dla starostwa wizerunek Gaździny Podhala, ale mniejszy - mówił dziekan dekanatu ks. Tadeusz Juchas. - Przyda się, bo to patronka mądrości. Życzę tej mądrości w podejmowaniu decyzji - dodał ks, prałat, który poświęcił nową siedzibę starostwa.

Do przecięcia wstęgi zaproszono marszałka Jacka Krupę, przewodniczącego Rady Powiatu Jana Krzaka, starostę nowotarskiego Krzysztofa Fabera i Jacka Pająka starostę bocheńskiego oraz Przewodniczącego Konwentu Starostów.

s/ zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
komentarze
janusz69717.04.2014, 12:56
A młodzież POniewiera się w szpitalnych POmieszczeniach, a od nowego roku szkolnego i tak im warunki lokalowe okroją (ma POwstać oddział szpitalny) POniewierają uczniami, a pani dyrektor przyjezdna nie wkupiła się w samorządową ferajnę, słaba siła oddziaływania, robią z nią co chcą. Nie dziwię się, że młodzi ludzie wyjeżdżają z POdhala na POtęgę. Ta dojna maciora samorządowo- kościelna niszczy ten dziadowski kraj
omniasol16.04.2014, 16:56
Zdjecia doskonale obrazuja "praktyczny" rozdzial kosciola od panstwa.
Czarna Rozpacz16.04.2014, 07:15
Jestem w grupie obywateli tego kraju, którzy uważają powołanie
oraz istnienie powiatów i starostw powiatowych za niewyobrażalny absurd administracyjny. Jestem za likwidacją struktur powiatowych i całej tej surrealistycznej machiny biurokratycznej.
Tak się składa, że doskonale wiem, czym się zajmują w starostwach. Niczym. Nawet jakby chcieli, to niczym. Bo tam nie ma nic do roboty. A jeżeli jest, to tylko wymyślona. Zbędna.
Po co starosta? Wicestarosta? Sekretarz? Cała struktura wydziałowa? Rada powiatu?!
Przecież jednostką wystarczająco samorządową jest każda gmina z wójtem czy burmistrzem i radą gminy. Reszta ewentualnych spraw - w województwie.
Choćby tysiące ludzi miało stracić pracę, to won z nimi!
Można się załamać, co to w tej Polsce się dzieje!
gospodarz15.04.2014, 17:33
Internat, Bursa - dla młodzieży, tak myślało poprzednie pokolenie.

Wykupili działkę?, Wybudowali?,Wykazali się przedsiębiorczością?.
Przejęli i świetują .
Szkoda, że nie otwarcie np. Domu dla Studentów, Opieki Społecznej itp.
URZĘDNIK15.04.2014, 14:38
Petenci CZEKAM na was. z utęsknieniem,:)) hehe.. juz widzę ten strach w waszych oczach.. i tak nic nie załatwicie...
JA15.04.2014, 13:31
JESZCZE ŻEBY PETENCI BYLI OBSŁUGIWANI NALEŻYCIE A JAK NA RAZIE TO W TYM STAROSTWIE JESZCZE SIĘ TO NIE ZDAŻYŁO
palacz, nie amator15.04.2014, 12:45
wcześniej w budynku "rocznie spalano 250 ton koksu i węgla" - zapomniano tylko dodać - że na papierze.
Bazyli15.04.2014, 11:30
najbardziej zasępiony Przewielebny Karlak(zdj. nr 19) Ciekaw jestem co za myśl zatruwa jego umysł? Czyżby nie pasował do całego tego towarzystwa władzy i duchowieństwa?
egpn15.04.2014, 09:52
od lat osiemdziesiątych utworzono tyle nowych urzędów i otwarto tyle nowych placówek państwowych a twarze urzędników wciąż te same rzygać się chce
kicia15.04.2014, 09:36
super impra
a teraz TR15.04.2014, 09:10
Pan sarosta dostal 2 matki boskie tego samego autora 1 od juchasa a 2 od bacy , przez ten na pokaz katolicyzm kiedys bedzie V rozbiór polski
sza15.04.2014, 09:03
Do asz.flagi nie wolno przecinac patrz ustawa zasadnicza o godle , fladze ihymnie panstwowym
zainteresowany15.04.2014, 00:24
Skoro taka radosna uroczystość dlaczego miny uczestników jak na Stypie ?
zainteresowany15.04.2014, 00:20
Niejedne Ministerstwo nie powstydziło by się takiej siedziby jak ma Nasze Starostwo ,ja bym tam zrobił ,,wzorcową Plebanie,, ku wstydzie wiernych innych parafii gdzie plebanie mają jedynie po 400 , 500 metrów kw. Ale byśmy zaistnieli.
zainteresowany15.04.2014, 00:15
Kiedy będzie poświecenie Innych wyznań , My tez Tam będziemy załatwiać sprawy urzędowe i chcemy przychylności Naszego Boga ?
asz14.04.2014, 23:17
flaga nie powinna upaść na ziemię ---> zdj 15 WSTYD!!!
długowieczny14.04.2014, 23:09
Żenada dnia, tygodnia, miesiąca, roku, dekady, wieku, tysiąclecia MASAKRA
do @swój14.04.2014, 22:37
a czytać umiesz? Trwa dwudniowy konwent starostów. Ci co mają blisko do domu wracają na noc do domów, ci z dalsza nocują w mieście.
I co cie obchodzi o której godzinie dorosły facet wraca do chałpy? Robisz za osiedlowy monitoring? :))))
p14.04.2014, 22:10
Tak oglądam i się zastanawiam... Czy tam nie obowiązują parytety? Czy kobiety mają służyć tylko do trzymania "wstążeczek" dla szanownej władzy? Przecież mnie krew zalewa jak widzę te zadowolone z siebie "buźki" przygrubych facetów.
!!!!14.04.2014, 21:51
Jakby zburzyli bursę, też byłoby narzekanie. Jakby nic nie zrobili też byłoby narzekanie.
ŻAŁOSNE NARZEKANIE, na wszystko, na wszystkich byle narzekać - a takie dobre rady, o jakich czytam, to są już na bruku - w piekle podobno
swój14.04.2014, 21:50
A bawili do 20 bo Makowski dopiero wtedy
wracał do chałpy...
Ciekawe gdzie bawili?
Bo za czyje wiemy!!!!
niecytaty14.04.2014, 21:38
Jakżeż to typowe - otwarcie wielkiego karmnika dla urzędników, ci zaś we wszelkiej maści, spijają sobie słodycz z dzióbków, kadzą sobie i smakują pochwały. A klienci stoją pod karmnikiem i leci na nich tylko to, co zwykle pod karmnikiem. Światowo nazywa się to guanem:)
górol14.04.2014, 21:35
Ci na zdjęciach to beneficjenci Polskich przemian. Zwykły obywatel tylko na nich kolosalne podatki płaci, a pożytku z nich żadnego.
anon14.04.2014, 21:10
Czy na Podhalu działa jakieś stowarzyszenie libertariańskie?
Już któryś raz widzę cytaty z klasyków gatunku. ;)
pio14.04.2014, 21:05
a czemu nie napisali ile ta ,,stypa'' kosztowała?
Weronika14.04.2014, 21:04
Kobiety teraz czas , by zasiąść w ławach. Gdzie parytety, czy jesteśmy tylko od "sprzątania".
Wstyd Panowie jak na was nierobów patrzę , to z chęcią do rąk łopatę bym dała!
Wiem ,że jest o wiele więcej wykształconych kobiet i należycie przygotowanych do pełnienia publicznych funkcji .Jednak męska duma i głupota nie pozwala , by " umieścić na listach kobiet " Dominacja .....
andrusas14.04.2014, 20:47
Ludzie na tych urzędasów trzeba charować ,N.Targ się wyludnia ludzie stąd wyjeżdzają za pracą ,a oni rozbudowują urzędy.POzdrawiam wyborców.
ddd14.04.2014, 19:55
Bawią się chłopcy bawią
Krzysiek14.04.2014, 19:40
Mnie się ta parada nie podoba. Wielkie coś. Oddali budynek do użytku teraz promocja, nie to jest propaganda jak za dawnych lat. Byle był fotograf i dziennikarz. Za chwile jak kupią dwie szafy to też będzie publiczny odbiór w majestacie fleszów. Co się nierobi byle trwać. Pamiętajcie o tych fleszach wyborcy.
poddali się?14.04.2014, 19:33
Zdjęcie nr 16-kawałek przeciętej wstęgi opada na ziemię.Położenie flagi na ziemi było kiedyś znakiem poddania się.
Jeżeli otwarcie jakiejś inwestycji symbolizuje się przez przecięcie biało-czerwonej wstęgi, to po jej przecięciu, przecięte części i nie powinny opadać na ziemię ? należy zadbać, aby ktoś je przytrzymał i zwinął.
Wolowaty ze Skrzypnego14.04.2014, 19:17
Ci to podnoszą PKB nie ma co!
derr14.04.2014, 18:52
A kogo poseł Siarka miał na myśli mówiąc o przydatności potrząśnięcia nim?
Platnik podatkowy14.04.2014, 18:50
No fajnie sie bawia w godzinach pracy super dwa swiaty urzad i szary obywatel no poprostu brak mi slow obdarowuja sie obrazami matki boskiej paranoja , !!!!!!! jest gola...........
wszycho14.04.2014, 18:14
Starosta Jachymiak zapomniał nadmienić co ci uczestnicy powstania Chmielnickiego najpierw robili z Polakami, którzy wpadli im w ręce. Natomiast co do meritum to inwestycja mało potrzebna, te pieniądze powinny pójść na lepsze wyposażenie szpitali, policji i szkół.
swój14.04.2014, 18:09
lepiej pokażcie te klozety z podgrzewanymi deskami
fbb114.04.2014, 18:03
Jak zauważył nieżyjący już amerykański noblista Milton Friedman, mamy cztery sposoby wydawania pieniędzy. Pierwszy - kiedy wydajemy własne pieniądze na siebie samych. Wydajemy oszczędnie, a przede wszystkim celowo, bo doskonale własne potrzeby znamy. Sposób drugi - kiedy wydajemy własne pieniądze na kogoś innego. Nadal wydajemy oszczędnie, ale już nie tak celowo , bo potrzeb tego innego człowieka nie znamy tak dobrze, jak własnych. Sposób trzeci - gdy wydajemy cudze pieniądze na nas samych. Nie liczymy się wtedy z kosztami, ale przynajmniej wydajemy celowo. I wreszcie sposób czwarty - gdy wydajemy cudze pieniądze na kogoś innego, ani oszczędnie, ani celowo, zwłaszcza gdy tych innych jest 38 milionów.
blask i cienie14.04.2014, 17:03
Sprzedać,czy pożyczyć,uzyskując z tego pieniądz to nie jest zadanie
trudne.W tym miejscu jesteśmy świadkami,gdy "łatwizna" zyskuje miano
ogromnego trudu i zapobiegliwości.Sukces goni sukces,a może inaczej.....
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl