17.04.2014, 21:37 | czytano: 2911

Triduum Paschalne: Wielki Czwartek

zdj. Michał Bachulski
Rozpoczęły się obchody Triduum Paschalnego - do Niedzieli Zmartwychwstania Kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w swojej historii: ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zmartwychwstanie.
W kościołach parafialnych odbywa się tylko jedna uroczysta Msza św. sprawowana wieczorem - Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne. W jej trakcie podczas śpiewu Chwała na wysokości biją wszystkie dzwony w świątyni. Po zakończeniu śpiewu dzwony i organy milkną.
W niektórych kościołach odbywa się obrzęd „Mandatum”, obmycie nóg dwunastu mężczyznom, na pamiątkę wydarzeń z Wieczernika. Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej konsekruje się dostateczną ilość komunikantów tak, by wystarczyły na dzień obecny i następny. Po zakończeniu Wieczerzy Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji, zwanej „Ciemnicą” (na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy). Po zakończeniu liturgii z ołtarza zdejmuje się świece, mszał, krzyż, obrusy. Tabernakulum zostaje otwarte i puste, a Wieczna lampka zgaszona.

Na zdjęciach liturgia w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.

opr. s/ zdj. Michał Bachulski
komentarze
Nowytarg18.04.2014, 01:01
Podhale24 pisze o mszach zaginieciach otwarciach pięknie super szkoda ze nie o wlomaniach kradzieżach w centrum nowego targu
Zobacz pełną wersję podhale24.pl