20.04.2014, 16:16 | czytano: 3086

Jan Janczy: Blokada "zakopianki" nie jest wyjściem. Skuteczniejszy byłby protest przed Ministerstwem Rolnictwa

PODHALE. - Po Świętach wybieramy się do ministra rolnictwa Marka Sawickiego i będziemy rzeczowo go przekonywać, żeby przepisy stały się przychylne dla rolników i hodowców owiec - mówi Jan Janczy, dyrektor Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu.
Hodowcy i bacowie zapowiadają, że w długi majowy weekend zablokują "zakopiankę". W ten sposób chcą zwrócić uwagę na problem jakim jest przepis zabraniający tzw. uboju gospodarczego. Dyrektor Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu jest przeciwny tej formie protestu. - Skuteczniejsza metoda to zawieźć parę samochodów owiec do Warszawy, przed Ministerstwem wyładować i postać tam parę dni. To by poskutkowało - mówi dyr. Janczy.
- Brak zgody na ubój owiec to uciążliwy problem dla hodowców. Niejednokrotnie w rozmowach z poszczególnymi ministram powtarzałem im, że "chwalą się, że są gospodarstwa agroturystycznie", ale nie można w gospodarstwie ubić ani jednej sztuki i poczęstować turystów. Nie może nawet hodowca ubić i samemu zjeść. Tego nie ma w całej Unii Europejskiej! Widziałem na własne oczy, że w Niemczech, Austrii, Słowacji czy Czechach - można tego rodzaju usługi we własnych gospodarstwach robić, zachowując oczywiście pełną higienę - mówi w rozmowie z Radiem Alex.

Dyrektor ZHOiK powołuje się na rozmowę z zastępcą Głównego Lekarza Weterynarii. - Pytałem go dlaczego tak jest. Odpowiedział mi, że te państwa sobie zastrzegły takie prawo przy podpisywaniu akcesji, a Polska tego nie zrobiła. Podobnie jest z Litwnami, którzy zastrzegli sobie prawo do wędzenia ryb, a nasi nie zastrzegli kiełbasy i mamy teraz problem. Można z tego wywnioskować, że nasi urzędnicy podpisują co im się podsunie, nie czytając co podpisują - mówi.

Dodatkowo tegoroczny skup jagniąt jest mniejszy, niż się spodziewano. Eksport do Włoch był niższy, niż w latach poprzednich. Jeśli zwiększy się pogłowie owiec, to hodowcy mogą stracić unijne dopłaty.

Jak mówi Janczy, pojawił się już informacje o ukaraniu hodowców za ubój. - To zniechęca do hodowania owiec. Gdyby jeszcze doszło do tego, że stracimy dopłaty do owiec, to będzie jeszcze gorzej. Ale tego typu paradoksów jest więcej. Przykładem jest badanie mleka przed wypasem. Baca zobowiązany jest przed wypasem jeździć po wszystkich hodowcach, pobierać próbki i badać mleko. No, absurd. . To tworzenie rozporządzenia, gdzie uczy się hodowców by cyganili, bo jak baca ma owce z Limanowej, to wątpię by tam jechał i brał próbki do badania.
Zapowiedzi hodowców dotyczące zablokowania "zakopianki", dyr. Janczy odbiera jako "niekorzystne dla Podhala". - Taką formę protestu odczują najbardziej mieszkańcy Podhala i turyści. Jeśli się zablokuje drogę, to tutejszy handel i usługi nie będą kwitnąć. Efekt będzie negatywny, bo turyści będą psioczyć jeśli kolejka będzie od Poronina czy Zakopanego do Krakowa. Winni są nie turyści, ale ci co zarządzają naszą gospodarką. Najpierw trzeba ich przekonywać, a jeśli nie przyniesie to efektu - wybrać się z baranami do ministerstwa i tam je wypuścić przed Ministerstwem Rolnictwa, żeby ten problem zrozumieli. Ale najpierw potrzebne są rozmowy merytoryczne, a później protest. Ale protest w Warszawie - powtarza.

Radio Alex, opr.s/
komentarze
baciok@22.04.2014, 08:51
Proponuje protestować na moście w Białym Dunajcu. Apeluję do Wójta Gminy Biały Dunajec Zrób Pan coś z tym mostem bo można swira dostać jadąc przez Biały Dunajec.
nemo22.04.2014, 01:18
Owce maja najwiecej pasożytów w tym i tasiemce bablowce- tylko uboj w ubojni gwarantuje zdrowe mieso !
Grel21.04.2014, 13:03
@KTT
Co lepsze? 4 razy niższe dopłaty czy brak dopłat?
gustaf21.04.2014, 11:27
I macie hodowcy i rolnicy kolejną łaskawość Unii Europejskiej - tylko sami wybierzcie co jest dla Was ważniejsze:
- albo pseudo dopłaty i gratyfikacje, które pobieracie - i wtedy przestańcie narzekać, skoro Unia Wam coś daje ma prawo narzucać Wam regulacje i zasady, bo jako jej klienci i poddani macie je wykonywać
- albo możliwość życia we własnym kraju i samemu ustalać w nim prawo i zasady - poza Unią oczywiście (i bez dopłat rzecz jasna)
ciekawe co popieracie ?
...pewnie jednak unijne srebrniki... niestety
Goral z Polski21.04.2014, 10:31
ej Górale no jak tak mozecie na Boga ze chcecie blokowac zakopianke? a co ludzie sa Wam winni co? wezcie sie na Boga puknijcie a głowy i se blokujcie sejm i tamte Warszawskie drogi posłów a nie tu na Podhalu no masakra co za pomysły.
My zgadzamy sie z Wami macie prawo walczyc ale nie tak ze normalnym ludzia chcecie utrutniac zycie i codzienne obowiazki, jesli byscie na zakopiance tak zrobili to osobiscie bym Wam w morde dał za myslenie za podłe zachowanie, wiec jesli nie chcecie negatywnej opini ludzi wiec spakujcie sie w autobusy i na Sejm i Poslow se pojechajcie i tam wojne z posłami a nie z Nami normalnymi ludzmi.
niedowiarek21.04.2014, 10:00
Pan Janczy jest przecież z PSL,jakas paranoja
MF21.04.2014, 07:38
Gdzie jest Hodorowicz zGutem Mostowym za co biora duza kase HANBA
ja ty on20.04.2014, 21:25
tusk to już chce wszystko zniszczyć
góral z krwi i kości20.04.2014, 20:55
Drodzy Hodowcy i Bacowie! My górale Was w tym w 100% popieramy, ale czemu chcecie nam szkodzić blokując zakopiankę, większość z nas żyje z turystów, nie utrudniajcie nam pracy, nie odbierajcie chleba i nie psujcie biznesu. Chcecie protestować jeździe do Warszawy i tam im "utrudniajcie" życie by to odczuli i wzięli pod uwagę Wasze problemy. Protestując na Zakopiance wkurzycie tylko naszych klientów, ludzi pracujących na Podhalu, górali żyjących z turystyki. To tak jakby się wys... na własnym podwórku.
J.B.20.04.2014, 20:44
To od was panowie prezesi zaczyna się polityka. Każdy polityk dba tylko o własne posady i przygotowywanie kampani wyborczych. Nie potrzeba jeździć do Warszawy z owcami, blokować Zakopiankę. Tydzień temu była impreza w powiecie, tylu tam było różnych przedstawicieli naszej władzy, żeby wasz problem od ręki załatwili. Mamy posłów i posłanki co nas reprezentują w Warszawie to oni powinni załatwiać wszystkie nasze sprawy. Niektórzy z posłów z Podhala kandydują do Parlamentu Europejskiego i mają duże pole do popisu, co potrafią dla nas zrobić?
KTT20.04.2014, 19:40
A były prezydent Kwaśniewski , z byłym premierem Milerem dalej się szczycą , że to ONI doprowadzili nas do Unii Europejskiej! I co jeszcze gorsze , są tacy w śród rolników , którzy dalej na nich chcą głosować.Po 10-ciu latach w unii , dalej polski rolnik ma 4 razy mniejszą dotację od Niemca , Holendra , Belga Francuza czy Włocha.Niech zwolennicy PO , PSL , czy SLD ruszą mózgiem i zadadzą sobie pytanie:czemu jest tak źle?
krzysiu baca i bacówka co nie jego20.04.2014, 19:10
Na ten "protest" niech Jan zabiere kumpla Krzysia bace , to on powalczy i wywalczy jak w sadzie z burmistrzem -jeszcze .
Wolowaty ze Skrzypnego20.04.2014, 16:23
Na ten protest proszę zabrać tylko same barany ,na Wiejskiej będą się czuły wybornie a na Wspólnej wszyscy się zachwycą jak zobaczą ministra w takim towarzystwie.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl