31.05.2014, 18:31 | czytano: 1783

Tatrzański Park Narodowy oszacował straty po nawałnicach

Tatrzański Park Narodowy oszacował szkody wywołane gwałtowną ulewą z połowy maja. Straty wyceniono na 3 miliony złotych. Park liczy na wsparcie finansowe z rezerwy budżetowej państwa.
Przypomnijmy: w połowie maja nastąpiły obfite opady deszczu – na tyle intensywne, że wiele górskich potoków zamieniło się w rwące rzeki. Dla bezpieczeństwa turystów kolejno zamykano szlaki w dolinach reglowych. W wielu miejscach zostały one podtopione, a miejscami zupełnie zalane, co powodowało rozmakanie i osuwanie gruntu.
Najwięcej szkód powstało w zachodniej części Tatrzańskiego Parku Narodowego, w dolinach Chochołowskiej, Lejowej, Kościeliskiej, Miętusiej i Małej Łąki. W Dolinie Kościeliskiej w znacznym stopniu uszkodzona została nawierzchnia szlaku turystycznego. Przy wejściu do Jaskini Mylnej wezbrane wody Potoku Kościeliskiego zmyły większą część szerokości drogi na odcinku ok. 30 metrów, odcinając dojście i dojazd do dalszej części doliny. W Dolinie Chochołowskiej, w rejonie polany Huciska Potok Chochołowski zerwał drewniany most prowadzący do Doliny Długiej, a w innych miejscach poważnie uszkodził drewniane umocnienia głównej drogi na Polanę Chochołowską. Droga do Morskiego Oka została w kilku miejscach podmyta, a siła wody wyrwała pobocza. Łącznie zniszczonych zostało ok. 6 km dróg i 12 km szlaków. Obecnie drogi i szlaki są doraźnie naprawiane, a TPN przygotowuje się do ich odtworzenia jeszcze w tym roku, aby zapobiec większym stratom infrastruktury przy kolejnych ulewnych opadach.

W tej chwili wszystkie szlaki są już dostępne dla turystów, Tatrzański Park jednak apeluje o zachowanie ostrożności.

Źródło: TPN
komentarze
BMW31.05.2014, 22:33
TPN niech odstapi połowe rezerwatu w dolinie suchej wody da go na samo wyrób miejscowym z Murzasichla i małego cichego do konca zimy wpłyneło by wystarczajaca duzo kasy do tpn-u na remonty. Po drugie niech pan Maczka skonczy z firmami które jak np. słowacy okradali teraz nasze lasy z drewna i przywróci samowyrób po trzecie .Pan M. niech skonczy z drewnem na RDP bo to czysta strata pieniedzy dla skarbu panstwa. Wogóle to nie wiem jak to mozliwe ze w TPN-e p.Maczka robi tyle złego dla skarbu panstwa i nikt sie nim nie zajmuje ZENAda!!
pio31.05.2014, 22:06
nie rozumie? sprzedać drewno które wywróciło i TPN jest 3 miliony do przodu a nie żebrać jeszcze z rezerwy państwowej! Są tysiące ludzi którzy ucierpieli w takich żywiołach i dostali g... bo w rezerwach bida itd.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl