17.06.2014, 23:01 | czytano: 2080

Ruszyła budowa Centrum Górskiego „Korona Ziemi”

Czołowi himalaiści polscy wzięli udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego w fundamenty powstającego w Zawoi pod Babią Górą Centrum Górskiego „Korona Ziemi”. Przekazali też memorandum, które włożone zostało do „kapsuły czasu” i wmurowane w fundamenty.
Centrum powstaje u stóp Babiej Góry. Inwestorami są gmina Zawoja oraz słowacka firma Tatry Mountain Resorts. Partnerami projektu - GOPR, Babiogórski Park Narodowy, Salewa, www.zawoja.pl.
- Mam nadzieję, że do Centrum przybywać będą młodzi ludzie z całej Polski, by uczyć się o górach i czerpać z nich inspirację - mówił podczas uroczystości Tadeusz Chowaniak, wójt gminy Zawoja.

W uroczystości poświęcenia fundamentów Centrum wzięli udział wybitni himalaiści i znawcy gór wysokich: Krzysztof Wielicki, Janusz Kurczab, Janusz Majer oraz Leszek Cichy.

- Marzenia są po to, by się spełniały, a fakt, że stoimy na placu budowy, jest na to dowodem - powiedział Krzysztof Wielicki gratulując Bartoszowi Krawczakowi – prezesowi Centrum Górskiego „Korona Ziemi”, iż doprowadził swoją wizję do realizacji. Kamień węgielny został przyniesiony przez pracowników Babiogórskiego Parku Narodowego z Babiej Góry.

Wmurowaniu kamienia węgielnego towarzyszyło wmurowanie w fundamenty „kapsuły czasu” z przesłaniem dla ludzi gór. Rolę kapsuły czasu pełnił termos, do którego włożono memorandum autorstwa Janusza Kurczaba, pod którym podpisali się polscy himalaiści.

Misją Centrum będzie przedstawienie zagadnień z dziedziny geografii, geologii, etnografii, a także turystyki wysokogórskiej z naciskiem na dokonania naszych rodaków w tej dziedzinie. Centrum będzie kładło nacisk na obsługę „zielonych szkół” i wycieczek szkolnych. Misją Centrum Górskiego Korona Ziemi będzie edukacja górska związana z przyrodą, geografią oraz kulturą górską i historią himalaizmu. Centrum nie będzie „sztywnym” muzeum. Multimedia oraz najnowocześniejsze technologie zagwarantują interaktywny charakter Centrum, w którym będzie można bawić się, uczyć i poznawać.
Wraz z budową Centrum rozpoczęła działalność Fundacja Narodowe Centrum Górskie. Będzie ona zrzeszać największych znawców gór, a jej głównym celem będzie założenie i prowadzenie największego archiwum górskiego w Europie, gromadzącego pamiątki górskie od map, książek elementy wyposażenia wyprawowego i górskiego. Cele Fundacji to także szerzenie wiedzy o osiągnięciach, postawach życiowych i sportowych himalaistów, którzy zginęli w górach wysokich, upamiętnienie sylwetek i poczynań działaczy alpinizmu i himalaizmu polskiego, wspieranie środowiska himalaistów, alpinistów, taterników i podróżników.

Początek działalności Centrum Górskiego Korona Ziemi planowane jest już jesienią.

mat. prasowy, opr. s/
komentarze
karol18.06.2014, 10:06
Dokładnie!
NT17.06.2014, 23:57
Szkoda że nie NT
Zobacz pełną wersję podhale24.pl