07.07.2014, 01:28 | czytano: 3087

XIX Śpisko Watra (podwójna galeria)

NIEDZICA. Wczesnym popołudniem przy Gminnym Ośrodku Kultury Paweł Dziuban, wójt uroczyście zapalił watrę, inaugurującą XIX Śpisko Watre, której organizatorami były Gmina Łapsze Niżne oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych z/s w Niedzicy, a patronem medialnym było Podhale24.
Ten kilkugodzinny przegląd zespołów regionalnych związanych z kulturą spiską był wspaniale zorganizowanym i prowadzonym widowiskiem o charakterze festynowym, z jednej strony, ale i edukacyjnej dla turystów czy też młodych mieszkańców Gminy Łapsze Niżne uczestniczących w przeglądzie.
To właśnie podczas przeglądu licznie przybyli widzowie mogli podziwiać zarówno kulturę muzyczno – taneczną Spisza, ale także stroje regionalne mieszkańców tego wspaniałego regionu.

W przeglądzie obok zespołów polskich i słowackich zaprezentowała się także węgierska grupa CSÁSZTA Néptáccsoport, której występ bardzo podobał się widzom.

Mówiąc o węgiersko – polskich akcentach XIX Śpiskiej Watry należy wspomnieć o promocji publikacji "Słownik gwarowy mieszkańców węgierskiej miejscowości Derenku i ich potomków", którzy w XVII wieku opuścili Polskie tereny z regionu Spisza i wywędrowali właśnie do tej miejscowości, kultywując tradycje Polskości, w tym kulturę językową, która prawie nie uległa zmianom językowym polszczyzny sprzed czterech wieków.

Podczas imprezy wystąpiły także zespoły: "Małe Jedlicki’’ i "Hajduki’’ z Łapsz Wyżnych, "Dunajec" i "Czardasz’’ z Niedzicy, "Bystry Potok’’ z Kacwina, "Frydmanie’’ z Frydmana, "Honaj" z Dursztyna, "Maguranka" ze Spiskiej Starej Wsi (Słowacja), "Jaworinki’" i "Mali Toniecnici" z Krempach oraz "Ciardasie" z Czarnej Góry.

Wśród widzów gorąco oklaskujących występujących regionalnych zespołów tanecznych i muzycznych byli przedstawiciele władz samorządowych gminy Łapsze Niżne, powiatu nowotarskiego, samorządowcy z gmin z regionu Spisza, jak i samorządów słowackich współpracujących z gospodarzem imprezy.

- XIX Śpisko Watra to impreza o już wieloletniej tradycji, świadczącej o tym, że wpisała się ona na stałe w kalendarz kulturalny nie tylko gminy, ale całego powiatu nowotarskiego. Jest to też przykład, że władze samorządowe coraz większą wagę w swoich działaniach przywiązują do kultywowania kultury swoich regionów, a przez to promowanie danego regionu w Polsce i poza jej granicami - podkreślił w rozmowie z nami członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Nowym Targu Bogusław Waksmundzki.
Podczas przeglądu ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z potrawami regionalnymi przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich z Niedzicy.

Także dzieci mogły się do woli wybawić na dmuchanych zjeżdżalniach, a wśród smakołyków były obok potraw regionalnych wyroby z grilla, lody i wata cukrowa.

Jednym słowem XIX Śpisko Watra, to impreza, podczas której każdy znalazł coś dla siebie, a organizatorzy Watry doskonale spisali się jako gospodarze przeglądu.

Tekst i zdjęcia poniżej w galerii Henryk Janusz Olkiewicz. Zdjęcia Krzysztofa Garbacza - tutaj.
komentarze
wyrozumiała09.07.2014, 10:54
impreza super,oranizatorzy spisali soę na medal,każy znalazł coś dla siebie,ale zawsze znajdą się tacy ci im się nic nie podoba,każdy może kupić sobie dmuchańca,,,,lodziarnie,,,browar,,,założyć działalność gospodarczą,płacić co miesiąc ZUS,,,wtedy nie zapłacisz{łapszanie i olu} 2 zł za gałke loda,ani za piwo i zjeżdżalnie dla dzieci,bo będziesz miał swoje za darmo i jeszcze zarobisz,,już zacieraj dłonie i zabierz się do roboty,żebyś na następny festyn był gotowy,,,żtcze powodzenia!!!
dzim07.07.2014, 18:19
zdjęcia fatalnej jakości tego Henryka Janusza Olkiewicza
franek07.07.2014, 18:05
a czy ktoś z tych tutaj bezmyślnie komentujących pomyślał o kosztach utrzymania takiego dmuchanca? atesty, obsługa,to chyba raczej wszystko kosztuje i ja jestem temu przeciwny by z naszych pieniedzy kupowac takie badziewie które będzie generowac koszty. Jestem raczej za tym by nie robić żadnych imprez skoro społeczestwu praktycznie nic nie odpowiada i wtedy będzie święty spokój.
Rumcajs z Hradcan07.07.2014, 14:41
Spisoki spisko okolica kieby nie ta wiocha była by stolica.
Ola07.07.2014, 12:49
Proszę popytać zwykłych ludzie dlaczego wielu nie przychodzi na takie imprezy .....bo mają dzieci i nie wszystkich stać aby wydać na takie atrakcje kilkadziesiąt złotych bo co to jest 5min a ciężko też dziecku wytłumaczyć że raz wystarczy!!!a jak się ma więcej dzieci to już robi się spory problem. Może by GOK zakupił taki dmuchany zamek i byłoby na wszystkie gminne, wiejskie, szkolne i strażackie imprezy i wszyscy by korzystali i frekwencja byłaby większa!
Łapszanin07.07.2014, 09:38
Trochę dziekciu do tej beczki miodu trzeba jednak dołożyć a mianowicie na wszystkich tego typu imprezach powstają place zabaw dla dzieci typu zjeżdżalnie, trampoliny dmuchane zabawki i super bo małe dzieci nie interesują występy zespołów regionalnych tylko proszę zwrócić uwagę na cenę za korzystanie z tych atrakcji 5zł za 5min. Chyba kogoś głowa boli bo kto zarabia w normalnej pracy 5zł za 5 min a to przecie na ras może się bawić kilkanaście dzieci na raz. Kieruje więc pytanie do Pani Kierownik GOK-u i Wójta Gminy Łapsze Niżne czy na taką działalność jest przy imprezach gminnych są przeprowadzona konkurencyjne przetargi bo zawsze widać jednego przedsiębiorce! czy z tytułu takiej działalności zarobkowej ten przedsiębiorca wnosi do kasy GOK-u jakieś kwoty? że już nie wspomnę ze wieść gminna niesie o pewnego rodzaju układzie!!! Proszę popytać zwykłych ludzie dlaczego wielu nie przychodzi na takie imprezy .....bo mają dzieci i nie wszystkich stać aby wydać na takie atrakcje kilkadziesiąt złotych bo co to jest 5min a ciężko też dziecku wytłumaczyć że raz wystarczy!!!a jak się ma więcej dzieci to już robi się spory problem. Może by GOK zakupił taki dmuchany zamek i byłoby na wszystkie gminne, wiejskie, szkolne i strażackie imprezy i wszyscy by korzystali i frekwencja byłaby większa!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl