07.07.2014, 15:03 | czytano: 2305

Polskie Koleje Górskie przejmują nieruchomości Polskich Kolei Linowych

Zarząd Polskich Kolei Górskich S.A. poinformował dziś, że złożył do Ministra Spraw Wewnętrznych wniosek dotyczący przejęcia nieruchomości należących do Polskich Kolei Linowych.
PKG w wydanym komunikacie informuje, że wniosek ma charakter techniczny i jest efektem trwającej procedury połączenia obu spółek. Wniosek nie jest w żaden sposób związany z jakąkolwiek nową transakcją finansową - zapewnia PKG.
- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał w dniu 8 sierpnia 2013 roku decyzję o wyrażeniu zgody na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez Polskie Koleje Górskie spółki Polskie Koleje Linowe. W wyniku tego połączenia dojdzie do przeniesienia całości majątku PKL, w tym jej praw własności i użytkowania wieczystego, na spółkę Polskie Koleje Górskie z siedzibą w Zakopanem – będącą obecnie 100 proc. akcjonariuszem PKL. Wniosek do MSW jest formalnym elementem połączenia obu spółek zgodnie wynikającym z przepisów polskiego prawa. Połączenie spółek prowadzić będzie do osiągnięcia uproszczonej struktury własnościowej. W sensie ekonomicznym nie spowoduje żadnych zmian własnościowych - czytamy w opublikowanym komunikacie.

Zarząd PKG zapewnia, że Akcjonariusze-Założyciele, czyli gminy Poronin, Kościelisko, Bukowina Tatrzańska i Zakopane, nadal będą sprawować nadzór właścicielski nad strategicznymi decyzjami dotyczącymi działalności PKG S.A. oraz jej spółki zależnej tj. PKL S.A. Bez ich zgody nie będą mogły być podjęte żadne uchwały w sprawach dotyczących najistotniejszych nieruchomości PKL S.A. np. sprzedaży. - Wszystkie uprawnienia samorządów pozostaną w mocy po przyłączeniu PKL S.A. do PKG S.A. jako wpisane w statut PKG S.A. będącej spółką przejmującą. Tym samym, skoro ekonomicznie właścicielem nieruchomości jest PKG S.A (posiadając nieruchomości pośrednio) i pozostanie nim po połączeniu (posiadając nieruchomości bezpośrednio), wniosek do MSW ma charakter wyłącznie techniczny - podkreślają członkowie zarządu PKG S.A.

oprac. r/
komentarze
brano15.09.2014, 11:35
W SSE są wolne hale magazynowe, JARTOM ma kilka wolnych hal. Potencjał na rynku jest bardzo duży, możliwości ogromne. Kwestia jest tylko taka czy rynek faktycznie te okazje zdoła wykorzystać!
mitel14.07.2014, 11:26
Potencjał jest, ale co z tego, skoro na rynku brakuje środków? W najbliższym czasie powinno dojść do kolejnych inwestycji. JARTOM ma hale w SSE i sądzę, że inwestorzy powinni pujść w tym kierunku.
Wicek08.07.2014, 20:11
Pamiętajcie przy wyborach o roli vice-prezesa Jana Lasyka, tacy ludzie za trzydzieści srebrników działają na szkodę Polski. Pani poseł Paluch tak broni kolejki a on przecie z PiS-u.
nt08.07.2014, 11:26
giewont nie mylisz się tak będzie :(
Wojtek08.07.2014, 08:44
Dlaczego nie ma istotnej informacji o spółce Altura zarejestrowanej w Luksemburgu. To spółka ma ponad 98 proc. udziałów w PKG.
Co więc do gadania będą miały samorządy?
Do kogo tak naprawdę, będą należały te nieruchomości?
Giewont08.07.2014, 07:34
Technika w tych poczynaniach jest prosta....................... przejąć żeby móc łatwo sprzedać, przepraszam żeby fundusz z wysp kanaryjskich mógł łatwo sprzedać - chyba że się mylę.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl