21.07.2014, 20:00 | czytano: 3596

Poświęcenie Flagi Honorowej Rady Europy (zdjęcia)

zdj. Łukasz Sowiński
JABŁONKA. Gmina Jabłonka otrzymała Flagę Honorową Rady Europy. Flaga jest przyznawana gminom, które zostały uznane przez Komisję ds. Środowiska, Zagospodarowania Przestrzennego i Władz Lokalnych Rady Europy za godne tego zaszczytu za ich aktywność na rzecz ideałów Unii Europejskiej.
Najniższym stopniem wyróżnienia jest Dyplom Europejski, który Gmina Jabłonka otrzymała w 2011 roku, teraz Orawianie zostali odznaczeni drugim stopniem - Flagą Honorowej Rady Europy.
W niedzielę w kościele parafialnym odprawiona została się Msza Święta na której poświęcono Flagę Honorowej Rady Europy. Uroczyste wręczenie flagi Wójowi Gminy Jabłonka - Antoniemu Karlakowi nastąpiło po południu na XXIII Orawskim Lecie.

- Obecnie ta flaga jest na terenie gminy sztandarem. Aby wszystkie narody łączyły się w jedną ojczyznę. Aby w tych małych ojczyznach czuliśmy się jak najlepiej - tak do mieszkańców Gminy Jabłonka i gości mówił wójt Antoni Karlak.

er/zdj. Łukasz Sowiński
komentarze
osioł24.07.2014, 16:42
to tobie skała pamiec szwankuje do UB to on wstapił a oddział AK to ''spacyfikował'' za co miał ze dwa wyroki smierci od AK
!!24.07.2014, 08:47
Mogło byc fajnie, ale są pewne granice.
A...23.07.2014, 18:01
czasami kubeł zimnej wody jest bardzo potrzebny
tgf23.07.2014, 12:59
Symbol spaczonej Europy w Kościele Katolickim..Europy zdemoralizowanej, która politycznie, społecznie niszczy najpiękniejszy obraz stworzony przez Boga - człowieka.
tu nawet woda święcona nie pomoże.
Zakopiańczyk23.07.2014, 09:09
Orawianie ulegli UE
W przeszłości Orawianie byli Słowakami.
do osła23.07.2014, 09:01
Pomyliły ci się literki ośle, nie AK, tylko UB. Niby mały błąd, a jednak ma znaczenie...
*23.07.2014, 08:38
@osioł, a których to żołnierzy AK, "Ogień" zamordował?, bo jak wiem to on jako jeden z pierwszych walczył o Polskę w Koronie, wolną i suwerenną, nie po to nasi przodkowie przelewali krew i oddawali życie, byśmy teraz sami dobrowolnie zrzekali się własnej tożsamości.
JEST TO HAŃBA I WSTYD DLA NAS, ŻE KOŚCIÓŁ I WŁADZA W NASZYM IMIENIU WYRZEKA SIE NASZYCH POLSKICH I KATOLICKICH KORZENI!
POlka23.07.2014, 08:32
Pali licho, ale orzełka to mi na drzewcu brakuje ...!
jj23.07.2014, 06:25
Do @Orawianka. Teraz nie ma pokornych księży. Niestety.
heheczek23.07.2014, 03:34
"...do wszystkich..." - pozwól że dorzucę swoje trzy grosze.
Komentującym nie chodzi tutaj o umniejszanie dorobku Orawian, czy wyrażanie zazdrości. Chodzi o UE i jej dzisiejszy wygląd, funkcjonowanie. Biurokracja rozrosła się do zastraszających rozmiarów, a armie urzędników nieustannie dążą do regulowania każdego możliwego obszaru naszego życia.

Piszesz o pozyskanych środkach. Zapytam więc: skąd się te środki wzięły? Z Unii? A skąd Unia je ma? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? W życiu nie ma niczego za darmo. Jeśli w wymiarze czysto finansowym wychodzimy na plus, to trzeba pamiętać że za te dotacje, rządy sprzedały naszą niepodległość. Tak, Polska straciła już niepodległość, bo prawo unijne stoi ponad prawem polskim. Ok. 75% przepisów jest już dzisiaj ustalane nie w Warszawie, a w Brukseli - i to nie koniecznie w Parlamencie Europejskim.

Na koniec zacytuję klasyka:
"Rząd nie ma swoich pieniędzy. Jeśli obiecuje że komuś coś da, to znaczy że zabierze Tobie"
wstyd22.07.2014, 23:44
Orawianka, to nie czytaj. Prawda w oczy kole? Czy na tyle lemingioza cię opanowała że nie łapiesz o co chodzi w "święceniu" flagi tworu promującego zepsucie i upadek moralności w kościele katolickim i przez księdza katolickiego?
Orawianka22.07.2014, 23:29
Ludzie, nie mogę czytać tych głupot!!Opamiętajcie się!! Powinniśmy dziękować Panu Bogu za to, że mamy takiego wspaniałego wójta!!
I proszę Was , zostawcie też w spokoju księdza Michała, bo to naprawdę dobry i pokorny ksiądz.
Orawianka22.07.2014, 23:11
Gratulacje Panie Wójcie!
osioł22.07.2014, 22:20
ty skała jeszcze głupszy odemnie jestes przeciez ogien mordował zołniezy AK
OMG22.07.2014, 21:59
...do wszystkich... ty naprawdę tak naiwny jesteś że te "dotacje" biorą się z niczego..??? Zdajesz sobie sprawę, że więcej nas to kosztuje niż z tego otrzymujemy? Pewnie jeszcze wierzysz, że bez UE nie bylibyśmy w stanie wybudować drogi czy sali gimnastycznej...
Skała22.07.2014, 20:47
Tyle plują na "Ognia", a na tych pryncypałów i notabli z Jabłonki przydałoby się jedno : wysłać Oddział Szybkowykonawczy do zadań specjalnych. hehehe... Oni szybciutko nauczyliby orawiaków szacunku dla Polski.
...do wszystkich...22.07.2014, 19:45
Gratulacje dla Gminy , Gratulacje dla Wójta , Gratulacje dla Mieszkańców, nie rozumiem po co te obraźliwe komentarze pod adresem w/w, tego co zrobione zrealizowane nikt nie weźmie, pozostanie to społeczeństwu. Czytając wszystkie wypowiedzi wynika z nich że zazdrościcie ludziom roboty, sukcesu , pozyskania nowych środków wybudowania nowego obiektu (czego owocem jest wyróżnienie - widocznie takie procederu ) - nie zazdrośćcie im roboty tylko potu jaki wylewają by coś powstało. Obiektywnie zerknijcie na pozostałe samorządy czy wszędzie tak samo realizowane są projekty, pozyskuje się pieniądze - czy tylko się po prosty pracuje by tylko było. Znam Orawę naprawdę się zmieniła i zmienia. Komentuje się wspaniale, a robić kto nie ma kto... Pozdrowienia dla sceptyków...
nasuwa sie samo22.07.2014, 19:13
Jaki wstyd dla Jabłonki i tych kilku ludzi w kosciele za to zło czynione w gminie opamietania czy to nie są te same rece co budowały komune na Orawie sprawiedliwosc musi kiedys przyjsc ludzie patrzcie na oczy a ksiądz powinien być dobrym przynajmiej powinien tego pragnąc szczerze wtym jakze wynaturzonym swiecie pora moze zejsc zesceny
wtf22.07.2014, 16:25
popieram ocenke idź se głoś swoje "mądrości" w dzielnicy muzułmańskiej w Londynie, a potem jeśli jeszcze będziesz mógł(a) to się odzywaj...
taa...22.07.2014, 16:24
Wyjaśnienia w sprawie otrzymanego wyróżnienia dla ...i co z tego bełkotu wynika? Tęcza też była symbolem przymierza człowieka z Bogiem - a czego jest teraz symbolem ? UE w obecnej postaci jest organizacją niewolniczą, lewacką, promującą demoralizację i upadek norm i człowieczeństwa - to czym "miała być" jest na dzień dzisiejszy mało ważne - jest czym jest a wnoszenie tego symbolu do kościoła i święcenie jest profanacją i zdradą.
ja22.07.2014, 16:20
Wszelkie zlo i wynaturzenia produkowane sa w tym gorszym od systemu stalinowskiego systemie unii europejskiej a wy wnosicie symbol tego zla do kosciola i swiecicie...
precz z UE22.07.2014, 16:19
Orawiec..w obozach też pracowano i co z tego..? Proeuropejski lemingu, chyba chodzi o to żeby NIE TRZEBA BYŁO wyjeżdżać z kraju za zarobkiem, żeby w Polsce można było godnie i dobrze żyć - jeśli tego nie rozumiesz to już niezłą papkę z mózgu ci TVN zrobił....
obserwator22.07.2014, 15:44
tak uszczypliwie... Tęcza była symbolem Przymierza Boga z ludźmi. Po wyjściu z arki, Noe ujrzał tęcze i odtąd stała sie ona symbolem przymierza ludzi z Panem Bogiem. Dzis wszyscy wiemy kogo symbolem jest tęcza. Nie trzeba filozofii by zrozumieć taki sam sens co do flagi Uni Europejskiej. Oby naprawde ci owi komisarze i władcy Uni Europejskiej zechcieli sięgnąć właśnie do tych wartości i korzeni co ta flaga Unii ma nam przypominać, bo na razie to jest to powszechna gangrena polityczna
świstak22.07.2014, 15:29
Ciekawe, ile nas ta imprezka kosztowała ?
Orawiec22.07.2014, 14:10
Do wszystkich Eurosceptyków: Nie pozwalajcie swoim znajomym i członkom rodziny pracować w Niemczech czy Austrii! Wszyscy mają tu pracować i tu płacić podatki! Wtedy zobaczymy jakie będzie Wasze zdanie na temat UE. Były różne władze, różne partie i zawsze ludzie pracowali za granicą! I brawo dla Orawy że jest europejska! Bo amerykańskie Podhale.... każdy widzi jak jest!
popieram ocenke22.07.2014, 14:03
Wy wielcy chrześcijanie katolicy ... oku żdzbło dojrzycie a u siebie kłody nie widzicie ...
dobrze jest głosić hasła tam gdzie zostają przyjmowane z aprobatą
głoście te hasła wśród niewiernych i przysłużcie się ludziom i Bogu
UNIA czeka na Polaków .. na ich misje przywrócenia praw Boga
czemu nawracacie w Afryce a nie robicie tego w Polsce, w Europie ?
Wyjaśnienia w sprawie otrzymanego wyróżnienia dla 22.07.2014, 13:47
Jabłonka dołączyła do elitarnego grona miejscowości europejskich, w tym kilku polskich, które posiadają Flagę Honorową Rady Europy. 10 kwietnia 2014 r. Komisja ds. Środowiska, Zagospodarowania Przestrzennego i Władz Lokalnych Rady Europy przyznała Gminie Jabłonka Flagę Honorową Rady Europy. Nasza gmina otrzymała to wyjątkowe wyróżnienie za aktywność międzynarodową i zasługi dla promocji idei jedności europejskiej. Uroczyste wręczenie prestiżowej nagrody nastąpiło 20 lipca 2014 r. na stadionie sportowym w Jabłonce. Flagę wręczył Wójtowi Gminy Jabłonka komisarz Rady Europy.
Flaga Honorowa Rady Europy jest przyznawana tym gminom lub społecznościom lokalnym, które zostały uznane przez wspomnianą komisję za godne tego zaszczytu.

Flaga Honorowa Rady Europy jest drugim szczeblem w hierarchii dystynkcji przyznawanych przez Radę Europy. Otrzymanie jej jest warunkiem podjęcia starań o przyznanie Tablicy Honorowej lub Nagrody Europy. Dyplom Europy, pierwszy stopień nagrody, Jabłonka otrzymała 12 kwietnia 2011 roku.

Flaga Europy to emblemat składający się z okręgu dwunastu złotych gwiazd pięcioramiennych na lazurowym tle. Niebieskie tło symbolizuje niebo nad Europą, a gwiazdy wyobrażające narody Europy formują okrąg symbolizujący ich jedność. 12 jest liczbą niezmienną - to symbol doskonałości i obfitości.

Autorem projektu flagi Rady Europy był Arsene Heitz z Alzacji. W swoim projekcie przedstawił na fladze dwanaście gwiazd z Cudownego Medalika, znanego z objawień Matki Bożej św. Katarzynie Labouré w Paryżu i umieścił je na tle koloru maryjnego. Europejska flaga jest więc w zamyśle jej twórcy sztandarem Maryi. W dodatku jednogłośne zatwierdzenie flagi przez Komitet Ministrów Rady Europy dokonało się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia 1955 roku.

Poświęcenie flagi w kościele parafialnym w Jabłonce to znak przesłany dla Europy i przypomnienie Europejczykom o ich korzeniach i fundamentalnych wartościach, o które my jako Europejczycy powinniśmy się troszczyć.
Sebastian22.07.2014, 13:05
Góralu... czy ci nie żal?

Narody w Europie nigdy nie połączą się w jedną ojczyznę! Nowy porządek świata nie będzie funkcjonował! Dzieli nas polityka historyczna!
Narody mogą ze sobą współpracować, ale nigdy nie będą jedną ojczyzną!
To chyba tak po 10.04.2010 wójtowi odbiło, od kiedy Polska utraciła suwerenność...

WSTYD!
lkl22.07.2014, 12:19
Panie wójcie czas zejść ze sceny!!!hańba wstyd!!!
Kacper22.07.2014, 12:15
więc jednak jesteśmy już tylko unijnym województwem...WSTYD. nie po to umierali nasi dziadowie.
ppf22.07.2014, 11:30
ocenka
Tylko ile z tych chrześcijańskich tradycji jeszcze w starej uni zostało? czyż to nie był plan Hitlera żeby z nas zrobić pół analfabetów niewolników
Masz racje Unia powinna składać się z równych państw wrócić do idei założycieli jeżeli ktoś chce budować superpaństwo wtedy należy z takiej uni wystąpić
Wicher22.07.2014, 11:17
No niezłe przegiecie ze strony księdza ze miał czelność wnieść do kościoła katolickiego symbol wszelkiej dewiacji , zła i podstępnie polityce UE niszczenia wszystkiego co notabene Europę tworzyło czyli wartości chrześciańskige, można by tu wymieniać po kolei rożne sposoby które to niszczą ale jest tego dużo by wymieniać , wspomne tu chociażby związki chomosiów i adobcja dzieci dla nich ! Ten ksiądz albo czerpie mądrość z GW czy zTVNu albo mason w sutannie ! Orawa niech się wstydzi swojego cienia !!!
bąbelowy22.07.2014, 10:08
Pecunia non olet (pieniądze nie śmierdzą) ? łacińska sentencja, której autorstwo rzymscy historycy Swetoniusz i Kasjusz Dion przypisali Wespazjanowi. Wprowadził on ok. 70 roku n.e. podatek od toalet publicznych.
hej22.07.2014, 08:10
Jednak nadzieja w Polskość nie umarła. Podobają mi sie komentarze.
Unia to zło i trzeba o tym pamiętać.
Moze jakieś referendum? :)
12322.07.2014, 07:57
osioł...za dużo TVNu oglądasz i za dużo jedzenia z Biedronki jesz....
ocenka22.07.2014, 07:43
Powstanie Unii zawsze było i jest odwołaniem do korzeni chrześcijańskich - poczytajcie historii i nie WYPISUJCIE bzdur.
To że teraz lewactwo opanowało Unię to inna rzecz... ale Polska winna misje prowadzić do przywrócenia tradycji Unii z lat 50.
hmm21.07.2014, 23:28
agawa..."myślę" to słowo którego nie powinnaś nadużywać...a nawet używać.
osioł21.07.2014, 23:24
a co niby maja nie swiecic dostali zwrotu od panstwa 160 tys hektarow ziemi a teraz biora po tysiac na hektar powinni sie modlic aby te dotacje były wieczne sa jak krolowa brytyjska najwiekszym rolnikiem w PL czyt.najwiekszym beneficjentem przemian
co jest...21.07.2014, 23:08
Który to "ksiądz" poświęcił symbole okupacji? Inaczej nie można tego nazwać -ZDRADA.
Jabłonka - zostaniecie symbolem zdrady narodu...Polski...wartości i honoru...
m_X21.07.2014, 23:05
Wstyd i hańba.....
Wandzia21.07.2014, 22:57
na jednym ze zdjęć widzę prof. Komońską. Pozdrowienia.
wtf21.07.2014, 22:56
No bez jaj!!! Co to ma być? UE nie jest państwem, tylko tworem prawie niewolniczym - wstyd Jabłonka...wstyd....
agawa21.07.2014, 22:32
Do baciok@, myślę, że podobne masz zdanie o fladze w kolorze biało-niebieskim i biało-żółtym.
obserwator21.07.2014, 22:13
jak można święcić symbole lewactwa. Raz na zawsze trzeba to nazwać po imieniu!! Lewicowa Unia Europejska. Symbol bezbożnictwa święcony w Kościele Powszechnym. Jestem zniesmaczony. Pod tym symbolem zwalcza się podstawowe wartości moralne, propaguje się dewiacje i taki symbol świecony jest w murach Swiątyni. To razi na odległość. Ludzie opamietajcie się. Rażące sprzeczności. To juz nie ten sam symbol o którym marzył jeden z załozycieli Wspólnej Europy Robert Szuman. Teraz ta flaga to symbol bezboznictwa i zepsucia na zakrojoną skale, symbol dezorientacji i wyniszczenia kulturowego społeczeństw, symbol instytucji gloryfikującej wszelakie dziwactwa i dewiacje. Jestem zniesmaczony.
Nie ślepy21.07.2014, 21:47
No ręce opadają...to już w kościele zaczynają poświęcać flagę europejską...kto prowadzi taki sabotaż...jakie ideały ma unia?...rozwalanie rodziny, homo małżeństwa,eutanazja,aborcja,wyzysk słabszych,pseudo wolność,nowo komuna,itd,itp...który ideał europejski poparł ksiądz poświęcający...chyba,że o czymś nie wiem?...jak sataniści przyjdą z proporcem to też poświęci?
fbb121.07.2014, 21:36
Brawo BACIOK@ ! ! ! Oravenvolk
guguś21.07.2014, 21:03
Na szczęście to jest tylko taki śmieszny casus z tą flagą, bo inaczej znaczyłoby to że w Jabłonce przedkładają Europę nad Polskę, a to przecież nieprawda. A tak na marginesie, dlaczego stawiani jesteśmy wobec fałszywej alternatywy: albo mała ojczyzna albo Unia Europejska? Chyba nie tędy droga do tego abyśmy zaczęli się utożsamiać z Unia Europejską, na pewno nie dokona się taki zabieg drogą podstępu typu "małe ojczyzny" zamiast Polski.
baciok@21.07.2014, 20:32
Nie bardzo tego rozumiem. Czy my jesteśmy państwie które nazywa się Europa czy w państwie o nazwie POLSKA. Jeżeli jestesmy jeszcze w Polsce to naszą flagą jest flaga biało czerwona. Tak mnie zawsze uczono Wstyd Panie Wójcie że tak czcicie obcy nam POLAKOM jakiś tam symbol. Jeszcze żenada z tym poświęceniem.
Skała21.07.2014, 20:19
A może by tak Słowacy z Jabłonki zadbali o polską flagę?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl