08.08.2014, 19:15 | czytano: 4668

Bukowina Tatrzańska: Majka wygrywa 6. etap Tour de Pologne! (zdjęcia)

Fot. Piotr Korczak
Rafał Majka na 2 kilometry przed końcem zaatakował, narzucił ogromne tempo i wygrał drugi z rzędu etap. Tym samym prowadzi w klasyfikacji generalnej, mając 18 sekund przewagi nad drugim Inxaustim. Z kolei Maciej Paterski, który wygrał pięć górskich premii i zapewnił sobie różową koszulkę lidera klasyfikacji górskiej.
Dwa kilometry było do mety, gdy zainicjował ucieszę. Odjechał tak swobodnie, jakby miał silnik w rowerze. Komentatorzy szukali przymiotników, by oddać wielkość Rafała Majki. Wygrał szósty etap w Bukowinie Tatrzańskiej i został liderem „generalki”.
Ma 18 sekund przewagi nad Beantem Intxausti i 22 nad Ionem Izaguirre. Obaj Hiszpanie (szczególnie ten drugi) świetnie radzą w jeździe indywidualnej na czas, a ta w sobotę w Krakowie zakończy wyścig, więc Polakowi może być trudno obronić prowadzenie. - Jak będę się czuł dobrze, to nie przestraszę się ostatniego etapu - zapowiada Rafał Majka.

- Będę starał się obronić różową koszulkę. Plan jest taki, bym zabrał się odjazd, ale nie wiem, czy nogi pozwolą. Jeśli chodzi o klasyfikację generalną, moim zdaniem wszystko rozstrzygnie się na „czasówce” - mówił przed etapem Maciej Paterski, lider klasyfikacji górskiej.

Noga podawała i wygrał jedna premię górką za drugą. Po harcach na pierwszych kilometrach etapu wytworzyła się ośmioosobowa ucieczka, którą zawiązał Paterski. Polak był dobrze dysponowany i wygrywał finisze na górskich premiach z Christianem Meierem (Orica), który zagrażał mu w walce o różową koszulkę. Wreszcie po drugim miejscu na szóstej premii „Patera” przypieczętował wygranie klasyfikacji. 23 kilometry przed metą ucieczka Paterskiego została skasowana. Tempo w peletonie nadawała ekipa Tinkoff Saxo, która pracowała dla Majki.

Świetnie spisali się też inni Polacy. Marek Rutkiewicz i Przemysław Niemiec są w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej (odpowiednio na 10. i 8. miejscu).

zdj. Piotr Korczak
Tekst Stefan Leśniowski

Zobacz więcej na


Zdjęcia Szymona Pyzowskiego tutaj.
Może Cię zainteresować
komentarze
Wodecki09.08.2014, 17:28
Maaaaju Majuuu !!
lolek09.08.2014, 11:31
brawo dla Krystiana z JMP 3 miejsce :) w wyscigu amatorów :)))
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl