13.08.2014, 11:19 | czytano: 2469

Burmistrz Zakopanego: "Bike’owe Zakopane" to sztandarowy projekt

Projekt "Bike’owe Zakopane" to koncepcja budowy zintegrowanej sieci tras rowerowych na terenie Zakopanego i Kościeliska. Na ten cel partnerzy otrzymali łącznie ponad milion 200 tys. zł z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Kwota przeznaczona zostanie na opracowanie dokumentacji projektowej. - Cieszę się, że przyznano nam te środki - mówi Janusz Majcher.
- Faktycznie wszystkie przygotowania trwały długo i w pewnym momencie miałem wątpliwości czy projekt będzie miał szanse na realizację. Na szczęście uzyskał on bardzo pozytywną ocenę i dzisiaj spokojnie możemy przystąpić do projektowania - dodaje burmistrz Zakopanego.
Otrzymana kwota umożliwi zrealizowanie pierwszej fazy przedsięwzięcia, czyli opracowanie dokumentacji. Druga faza przewiduje ubieganie się projektu strategicznego subregionu podhalańskiego Zakopane/Kościelisko o dofinansowanie budowy infrastruktury rekreacyjnej w trybie pozakonkursowym. Wartość projektu szacuje się na ponad 83 mln.

- To będzie nasz sztandarowy projekt w nadchodzących latach. Cały czas o niego walczymy, cały czas prowadzimy rozmowy, które mają zapewnić mu jak największe szanse na dofinansowanie z MRPO – zapewnia burmistrz.

III faza – po otrzymaniu wsparcia środków unijnych - przewiduje realizację projektu w latach 2015-2018.

W ramach projektu wybudowane zostaną Rowerowe Trasy Komunikacyjne zlokalizowane w Zakopanem (długość 26,0 km), Rowerowe Trasy Rekreacyjne (45,5 km na terenie Zakopanego i 25 km w Kościelisku), Rowerowe Trasy ekstremalne (6,7 km w Zakopanem i 33 km w Kościelisku), Rowerowa Trasa Muzealna (14,5 km) zlokalizowana w Zakopanem, Turystyczna Trasa Nocna o długości 1 km.

- Jeżeli do wyznaczonego terminu otrzymamy prawomocne pozwolenie na budowę dla planowanych tras rekreacyjnych, będziemy mieli możliwość otrzymania wsparcia w ramach projektów strategicznych, subregionu podhalańskiego na realizacje tego projektu w latach 2015-2019 – przekonuje Agnieszka Sługocka, kierownik Biura Współpracy Europejskiej UMZ. - Duże siły Urzędu Miasta Zakopane zaangażowane są w to, aby jak najszybciej i jak najsprawniej przeprowadzić wszystkie prace, abyśmy uzyskali prawomocne pozwolenie na budowę.
Jednak inicjatywa ta to nie tylko ścieżki rowerowe. Zimą wytyczone trasy służyć mają uprawianiu narciarstwa biegowego, w związku z czym niezbędne inwestycje przeprowadzone zostaną również na Równi Krupowej, w okolicach Białego Potoku, przebudowany zostanie Stadion Biathlonowy w Gminie Kościelisko. Ponadto powstaną dwa boiska wielofunkcyjne, trasa dla osób niepełnosprawnych, wyposażona w specjalne rowery, parkingi dla użytkowników tras, place rekreacji ruchowej na świeżym powietrzu, nowe toalety. Przy ścieżkach rowerowych powstać mają „Bike Stopy” umożliwiając również odpoczynek pieszym i osobom niepełnosprawnym, wyposażone w tablice informacji turystycznej, opisującej miejsce lub widoczną panoramę Tatr. Stworzone zostaną również Miejsca Odpoczynku Rowerzystów, zlokalizowane głównie przy rowerowych trasach rekreacyjnych, jednak przy projektowaniu bierze się pod uwagę możliwość ich lokalizacji również przy Rowerowych Trasach Komunikacyjnych.

Głównym celem Koncepcji Budowy Zintegrowanej Sieci Tras Rowerowych jest wspieranie rozwoju turystyki i rekreacji poprzez tworzenie nowych produktów i usług turystycznych w postaci miejsc aktywnej rekreacji. - Myślę, że system tras rowerowych i biegowych, to także możliwość wprowadzenia w życie nowych pomysłów na prowadzenie działalności gospodarczej przez mieszkańców Zakopanego i Kościeliska – mówi burmistrz Majcher.

źródło: Urząd Miasta Zakopane, opr.s/
komentarze
Prezes Ochucki14.08.2014, 00:02
W ramach projektu wybudowane zostaną Rowerowe Trasy Komunikacyjne zlokalizowane w Zakopanem (długość 26,0 km), Rowerowe Trasy Rekreacyjne (45,5 km na terenie Zakopanego i 25 km w Kościelisku), Rowerowe Trasy ekstremalne (6,7 km w Zakopanem i 33 km w Kościelisku), Rowerowa Trasa Muzealna (14,5 km) zlokalizowana w Zakopanem, Turystyczna Trasa Nocna o długości 1 km. ogółem to daje 126,7 km tras rowerowych - mam pytanko ? czy w ramach 6,7 km tras ekstremalnych w Zakopanem jest uwzględniona trasa rowerowa przy ul. Staszica? - koniecznie jeszcze trzeba uwzględnić w tym "bike`owym" Zakopanem dodatkowe 100 km trasy dookoła kolumny lub łuku triumfalnego ku czci i pamięci Janusza Majchra najwspanialszego burmistrza Zakopanego i bardzo "dużej siły" UMZ Agnieszki S. kierowniczki biura i "współpracy" nie tylko europejskiej.
Orawiec13.08.2014, 21:42
Czy będą ścieżki rowerowe z prawdziwego zdarzenia???

Takie jak np. z Czarnego Dunajca do Nowego Targu? Aby rozwijała się turystyka rowerowa rowerzyści potrzebują swoich ścieżek aby mogli bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do Zakopanego?

Czy planowane jest połączenie ścieżki rowerowej z Czarnego Dunajca lub Nowego Targu do Zakopanego? Może szybciej zostanie wybudowana ścieżka rowerowa (taka autostrada rowerowa) do Zakopanego niż rozbudowana zakopianka.

Pozdrawiam i życzę powodzenia
Wolowaty ze Skrzypnego13.08.2014, 18:35
polonus,ja do tej głupiej maniery już się przyzwyczaiłem ale nadal jestem pod wrażeniem jak ktoś zakłada firmę i nazywa ją od swojego nazwiska tylko na końcu dodaje "x".
mir13.08.2014, 17:42
Sztandarowym projektem wyborców będzie nie wybieranie majchersztyka na funkcję burmistrza na jesień
polonus13.08.2014, 13:42
Jakie bike-owe? Czy w języku polskim nie ma słów polskich aby ich używać? Ja mieszkam w Stanach 30 lat ,rozmawiając po polsku staram się nie mieszać słów angielskich z polskimi.Ale w moim starym kraju to jest cool jak wypiera się polskie nazewnictwo. /.../
OKey13.08.2014, 12:15
Słowo kluczowe w tym artykule to chyba:
"trasy rowerowe"
Bardzo lubię jeździć na rowerze, a szczególnie po ścieżkach rowerowych. Ścieżce rowerowej czyli całkowicie wydzielony pas tylko dla rowerzystów.
Trasy rowerowe to nie jest to samo co ścieżka rowerowa, dla nie zorientowanych.

Zastanawiam się nad tym artykułem, i mam wątpliwości, bo na początku artykułu jest ciągle mowa o trasach rowerowych, a pod koniec artykułu już mowa jest o ścieżkach rowerowych.
Może mi to ktoś wyjaśnić???
Mam pytanie ile kilometrów ścieżek rowerowych powstanie???
baciok@13.08.2014, 11:56
Prawie jak w Misiu

Miś: Słuchaj! Ty będziesz robił dziadowskie oszczędności na sto - dwieście tysięcy, żeby nas byle łajza z kontroli wzięła za tyłek! Więc wbij sobie w ten twój oszczędny, kierowniczy, filmowy łeb: pieniądze należy zdobywać legalnie, a nie lewymi kombinacjami! Ten twój sznurek z helikoptera może sobie fruwać za ćwierć ceny z twoją żoną, a my, zapamiętaj sobie to, wynajmiemy helikopter na dziesięć godzin za pełną stawkę godzinową od instytucji. "Dziesięć godzin" - słownie.
Hochwander: Ale to jest kilkaset tysięcy!
Miś: Zapłacimy, zapłacimy! Film zrobi na zlecenie instytucja i zapłacimy. Rachunki mam z Cepelii na dwieście osiemdziesiąt tysięcy - zapłacimy. I nie sprzedamy misia żadnemu muzeum nawet Narodowemu za milion!
Hochwander: To znaczy nie chcesz zarobić?
Miś: Powiedz mi po co jest ten miś?
Hochwander: Właśnie, po co?
Miś: Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu i co się wtedy zrobi?
Hochwander: Protokół zniszczenia...
Miś: Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach.
bicykiel13.08.2014, 11:51
Burmistrz juz PO POlsku nie kuma....
Zobacz pełną wersję podhale24.pl