15.08.2014, 14:42 | czytano: 2094

Trwają 48. "Sabałowe Bajania" (zdjęcia)

BUKOWINA TATRZAŃSKA. Do niedzieli w Domu Ludowy będą rozbrzmiewać gawędy, śpiew i muzyka przekazywane z pokolenia na pokolenie w różnych zakątkach Polski.
Oficjalnego otwarcia Konkursu Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych dokonał dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury Dom Ludowy Bartłomiej Koszarek wraz z prezesem Zarządu Głównego Związku Podhalan Andrzejem Skupniem oraz Andrzejem Czernikiem – sołtysem Bukowiny Tatrzańskiej. Ceremonię uświetniła delegacja z Kórnika na czele z burmistrzem Jerzym Lechnerowskim oraz poseł RP Anna Paluch.
Licznie zgromadzona publiczność oklaskiwała występy zespołów dziecięcych „Orlynta” i „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej, którzy z wielką radością i entuzjazmem zatańczyli i zaśpiewali na bukowiańską modłę, witając tym samym na 48. „Sabałowych Bajaniach” wszystkich gości, jury i oczywiście uczestników zmagań konkursowych. Następnie na scenie zagrało kilkanaście kapel prezentując folklor z różnych stron Polski.

Podczas tego wielkiego święta polskiej tradycji prezentowana jest również sztuka ludowa. Wyroby rękodzielnicze można zobaczyć na kiermaszu przed Domem Ludowym, jak i na Wystawie Twórczości Ludowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych mającej miejsce w świetlicy Domu Ludowego. Koronki, rzeźba, malarstwo na szkle, odlewnictwo, krawiectwo to tylko nieliczne dziedziny, które zdobią wnętrze sali wystawowej. Chętni mogą skorzystać z warsztatów prowadzonych przez twórców ludowych. Zapraszamy również na pokaz kowalstwa tradycyjnego – jednej z zanikających gałęzi rękodzieła nie tylko artystycznego, ale przede wszystkim użytkowego.

Tegorocznym „Sabałowym Bajaniom” towarzyszą „Wakacyjne śpasy” czyli warsztaty plastyczne prowadzone przez Twórców Ludowych oraz Instruktorów. W czwartek dzieci uczyły się robienia kwiatów z bibuły, zaś dzisiaj poznają tajniki malarstwa na szkle. Jutro w sobotę, zapraszamy na zdobienie drewnianych zabawek.

Wieczorny koncert węgierskiej grupy folkowej SÖNDÖRGŐ uwieńczył drugi dzień 48. „Sabałowych Bajań. Serbskie, macedońskie i chorwackie rytmy podbiły serca publiczności, porywały do tańca, a każda utwór nagradzany był gromkimi owacjami.
Tekst: Alicja Wierzbanowska, zdj. Wojciech Kubina

Szczegółowy program Sabałowych Bajań w dziale "co, gdzie, kiedy".

s/
komentarze
ceperka19.08.2014, 04:22
Nie przesadzajmy z tym prawem bo za chwile oscypków nie bedzie mozna kupic.
KTT17.08.2014, 14:19
Janka Walas @ , a czy jak idziesz do prywatnie do lekarza do dają Ci paragon? A jak idziesz do adwokata , to dają Ci paragon? A Ci co garki lepią, czy strugają zabawki w wymiarze hobbystycznym mają wystawić fakturę ???
janka walas@15.08.2014, 17:30
ciekawe czy ten kiermasz trorczosci ludowej to zgopdnie z prawem czy mazna tam dostac paragon , bo jak dlugo tam jezdze i cis kupuje to ani razu nikt nie wydał pokwitowania na dokonane zakupy czy US tam bywa
Zobacz pełną wersję podhale24.pl