21.08.2014, 20:07 | czytano: 2384

W sobotę w Chabówce zorganizowana zostanie jubileuszowa Parowozjada

zdj. Michał Adamowski
Już w najbliższy weekend (23-24 sierpnia) miłośnicy kolei z całej Polski przyjadą do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Okazją jest dziesiąta edycja „Parowozjady”, imprezy dedykowanej wszystkim pasjonatom kolejnictwa. Główną atrakcję wydarzenia będzie pokaz zabytkowych parowozów.
Odwiedzających Chabówkę czeka również wiele dodatkowych i specjalnie przygotowanych na tę okazję atrakcji.
Wszyscy, którzy w najbliższy weekend odwiedzą Skansen w Chabówce, będą mieli szansę zobaczyć z bliska osiem niezwykłych i zabytkowych parowozów. Odwiedzający Chabówkę na dwa dni przeniosą się w czasy amerykańskiej gorączki złota oraz budowy kolei transkontynentalnej. Podróż po „Dzikim Zachodzie” będzie dla wszystkich stanowić niezapomnianą przygodę.
- Już tylko godziny dzielą nas od startu tej wyjątkowej pod wieloma względami imprezy. Jeżeli ktoś jeszcze zastanawia się, czy warto w najbliższy weekend odwiedzić Chabówkę, chciałbym podkreślić, że możliwość zobaczenia tylu zabytkowych lokomotyw w jednym miejscu zdarza się niezwykle rzadko - mówi Maciej Panasiewicz, naczelnik Sekcji Utrzymania i Napraw Taboru w Chabówce. Dla fanów kolejnictwa od wielu lat „Parowozjada” stanowi obowiązkową pozycję w corocznym kalendarzu imprez, dlatego zachęcam raz jeszcze do wzięcia udziału w tegorocznej „Parowozjadzie”. Tym bardziej, że przygotowaliśmy miłą niespodziankę. W „Parowozjadzie” weźmie udział świeżo wyremontowany w warsztatach w Chabówce parowóz górski OKz32-2 z 1934 roku! Będzie go można zobaczyć pod parą po siedmioletniej przerwie – dodaje.

Podczas tegorocznej edycji imprezy będzie można podziwiać zabytkowe parowozy z Polski i Europy oraz dwie historyczne lokomotywy spalinowe. Na odwiedzających będą czekały także zabytkowe składy pociągów stacjonujące na co dzień w na terenie skansenu w Chabówce. Znajdują się tam między innymi wagony pasażerskie oraz towarowe z początku XX wieku.
Zobaczymy miedzy innymi parowozy z Wolsztyna w woj. wielkopolskim oraz te należące do Towarzystwa Opieki Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów w Pyskowicach na Śląsku. Jak co roku, podczas „Parowozjady” będą się odbywać kursy pociągów retro na trasach Chabówka – Dobra k. Limanowej, Zakopane, Rabka, Mszana Dolna.

Poza tradycyjną plejadą zabytkowych maszyn, goście będą mogli skorzystać z przygotowanych przez organizatora wyjątkowych atrakcji. Co godzinę będą odbywać się pokazy i lekcje tańca country oraz konkursy dla publiczności. Chętni będą mogli spróbować swoich sił między innymi w rzucie podkową lub kapeluszem kowbojskim, jak również w strzelaniu z łuku. Co odważniejsi będą mogli zmierzyć się z ujeżdżaniem mechanicznego byka. Natomiast dla najmłodszych uczestników „Parowozjady” zorganizowana zostanie wyjątkowa Indiańska wioska. Podczas imprezy będzie można również odwiedzić utrzymane w klimatach „Dzikiego Zachodu” biuro szeryfa, saloon, pocztę czy klasyczny bank.

PKP CARGO, opr.s/
komentarze
klarnet22.08.2014, 08:43
A gdzie informacja, że Orkiestra OSP Rabka będzie koncertować.
Więcej fanek dojedzie.
ramcin22.08.2014, 07:22
Taniec country? Co to ma wspólnego z naszą kulturą? Kowboi mieliśmy? Wioska indiańska?
ja ty on21.08.2014, 22:23
też dziękuje
Piotrek21.08.2014, 20:22
Dziękuję za wcześniejszą informację.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl