27.08.2014, 20:15 | czytano: 6832

Marian Gromada do Krzysztofa Trebuni: "Nie przynoś wstydu niemondrymi godkami górolkom i górolom"

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. Coś nie mają w tym roku szczęścia konferansjerzy dużych imprez kulturalnych. Nowotarskich upomniała wierszem poetka Wanda Szado Kudasikowa. Z kolei prowadzącego Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich Krzysztofa Trebunie Tutkę strofuje malarz Marian Gromada.
Artysta tłumaczy, że nie spodobały mu się żarty Krzysztofa Trebuni, szczególnie uwaga o kobietach-laleczkach i odniesienia do seksu oralnego. Marian Gromada opublikował list otwarty do muzyka:
"Do Krzysztofa Trebuni Tutki (konferansjera Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, 2014)

Godajom ześ chłop z jajami,
a taki nie boi sie nicego,
przeto jo cłowiek krapke starsy i w fachu inksym
powiym Ci telo - śpas musi syćkik ciesyć.
Twoje słowa konferansjera - jako dzisiok ło takik radzom
nie przycyniajom honoru górolom.
Baby w górak sie sanuje,
baba nie jest zabawkom - jakeś pedzioł,
zaś godka ło miyłości francuskiej i Francuzkach łodzionych, jako zokonnice
- bocys?
nie przystoi, kie miyndzy ludziami, co Cie słuchajom
siedzą dziecyska i prowdziwo zokonnica w habicie.

Powiym ci jesce jedno,
nie wyziyros, ale musis być straśnie stary,
ze juz drugi roz spominos, jako pod Wiedniym Turków ucylimy tańcować,
a nie bocys, ze i łoni nom piyknie grali.

Wiyrsyk cynstochowski, ale nie ło to przecie idzie.
Nie przynoś wstydu niemondrymi godkami górolkom i górolom.
Przynoś hyr, jako potrafis, sobie i Podholu
piyknom muzykom,
boś cłek utalyntowany i za to Ci przecie łordery dawajom.
Haj!
Marian Gromada,
malorz z Ostrowska, górol, jako i Ty."

s/
komentarze
A.18.09.2014, 14:20
Do ceperki: totalny bełkot ceperski, chyba sama nie wiesz, co chciałaś napisać. 1-cepry świetnie się bawią? no tak, płaski rechot bez śladu myśli może wywołać radość ;) powodzenia. 2. Co możesz wiedzieć o moralności górali- Czy Twoją ktoś może ocenić? jedynie poziom intelektualny po tym wpisie. 3. na Podhalu nie obowiązują durnowate renesansowe hasła, a tradycyjna kultura góralska, z dziada pradziada, naznaczona "honorem" - prawdziwy góral wie doskonale, co " nie honor " robić góralowi, i nie bawi go żałosny bełkot buraczany. Marianowi Gromadzie- pozostaje tylko pogratulować postawy. świetnie ujęte sedno sprawy :) pozdrawiam
Don Pedro30.08.2014, 17:27
Baby się na Podhalu szanuje i dlatego połowa dostaje po kufie od swojego chłopa...
Kumoter29.08.2014, 12:41
Popieram to o czym mówi artykuł - niektóre żarty są bardzo nietaktowne. Natomiast (odwołuję się tutaj do komentarza "rabczanki") krytykowanie muzyki zespołu Trebunie-Tutki nie należy do osób niemających pojęcia o muzyce w ogóle (na co wskazuje porównanie Trebuniow do Siklawy),a szczególnie wykazujących się niewiedzą na temat twórczości tego zespołu. Zespół to NIE kapela góralska! Ich celem nie jest granie czystej muzyki ludowej, natomiast każdy z nich w muzyce ludowej jest mistrzem, co chyba przyznają wszyscy, którzy mieli szansę ich usłyszeć, a także wiedzą o ich osiągnięciach na ogólnopolskich festiwalach (np. w Kazimierzu). Zespół gra muzykę INSPIROWANĄ muzyką góralską, co jest doceniane przez krytyków oraz innych muzyków w Polsce i zagranicą. Proszę poczytać na ten temat -nawet Pan Gromada wspomniał o "orderach" w swoim liście.
bojtar29.08.2014, 07:03
A na stronie TygPO ani słowa o Tutkach.
Hanka z Bańskiej28.08.2014, 20:54
Tutki to nie pępek świata !!!!!!
gorol28.08.2014, 20:53
Brawo P.Gromada,Tutkom więcej pokory !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ZA DUŻO SIĘ WYCHYLAJĄ,NIESTETY OPRÓCZ WAS SĄ INNI ZNAJĄCY SIĘ I OBYCI W TYM TEMACIE !!! bądżcie skromniejsi !!!
muza28.08.2014, 18:33
showman i tyle .
Marcin Kudasik28.08.2014, 14:37
Wiem, że to nie na temat, ale skoro redakcja wbrew własnemu regulaminowi zamieszcza komentarze nie dotyczące tematu proszę o zamieszczenie tego tekstu.

W odpowiedzi na pojawiające się komentarze dotyczące zespołu Śwarni przedstawiam protokół Komisji Artystycznej Małopolskich Spotkań Teatralnych na Orawie.

Spektakle oceniała Komisja Artystyczna w składzie:
Maria BRYLAK-ZAŁUSKA ? etnograf, Starszy kustosz, były kierownik ds. udostępniania ekspozycji w Sądeckim Parku Etnograficznym ? Nowy Sącz
Jadwiga ADAMCZYK ? muzyk, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Nowy Sącz
Jerzy HOJDA - aktor, reżyser, scenarzysta, dyrektor artystyczny Teatru NORMA - Kraków
Włodzimierz JASIŃSKI - aktor Teatru STU, Teatru Groteska, pedagog, reżyser, poeta, scenarzysta ? Kraków

Komisja wyraziła zadowolenie, że pierwsza edycja przeglądu zaowocowała tak licznym udziałem grup teatralnych, które zaprezentowały widowiska na wysokim poziomie i o szerokim wachlarzu tematycznym.

Po obejrzeniu i gruntownej ocenie 18 grup (363 osoby) z 9 powiatów woj. małopolskiego (po 1 z pow. chrzanowskiego, gorlickiego, krakowskiego, myślenickiego, oświęcimskiego; po 2 z pow. limanowskiego, nowosądeckiego, tarnowskiego; 7 z pow. nowotarskiego) postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody:

KATEGORIA GRUP DOROSŁYCH:

GRAND PRIX i pamiątkowy dyplom: Zespołowi Regionalnemu ŚWARNI z Nowego Targu za program CHŁOPSKIE NIESCĘŚCIE

Śwarni przygotowują kolejną sztukę pt:"Babski wybór" czyli Chłopskiego Niescęścia Ciąg Dalszy. Obiecuję, że przygotujemy dwie wersje przedstawienia. Dla inteligentnych fanów naszej działalności i innych ? ze specjalnym tłumaczeniem spektaklu. Osobę ukrywającą się pod nazwą ksantypowa hipokryzja zapraszam do pierwszego rzędu.

Redakcję po raz ostatni uprzejmie proszę, by nie zamieszczała komentarzy nie mających żadnego związku z tematem, komentarzy kłamliwych, nasączonych jadem, dotyczących mojej osoby i prowadzonego przeze mnie zespołu "Śwarni".

Z poważaniem Marcin Kudasik

Prośby i uwagi skierowane do redakcji proszę kierować mejlowo. Regulamin jest na dole strony. Moderator.
PORONIANKA28.08.2014, 12:34
syćkim Tutkom życzę rozumu .
Pokory , niżej głowy więcej pokory i taktu , bo przez pryzmat takiego artysty POSTRZEGANE CAŁE PODHALE I MY GÓRALE
BYĆ GÓROLEM TO ZASZCZYT I HONOR - a tu chamstwo i nie bujmy sie upomnieć jak ktoś sie niestosownie się zachowuje
TUTKI TO NIE PĘPEK ŚWIATA
ekol28.08.2014, 12:04
Wylazło na wierzch zwykłe chamstwo. A to ze w góralskich portkach i serdokach to tylko żal i żenada.
Zośka z Poronina28.08.2014, 10:36
Brawo p.Gromada !!! jeden co się odważył powiedzieć Tutkom,przecież oni wiedzą zawsze najlepiej,a tu prosze nareszcie ktoś mądrzejszy.Jest więcej górali na podhalu nie tylko Trebunie.
rabczanka28.08.2014, 09:48
Byl koncert w Rabce Trebuni... Ja męza na siłe z domu wyciagłam- bo to ma byc czysta góralszczyzna, bo super spiewają .... ale mi sie zerwalo po koncercie!!!!!!!!! Z czystej góralszczyzny to chyba była gitara elektryczna i perkusja .... Byłam bardzo rozczarowana... Folklor na najnizszym poziomie... to juz wole włączyc internet i Siklawe : Takiego Janicka! Teraz ta wpadka z prowadzeniem ... oj nie podobaja mi sie Trebunie , nie podobają ...
ksantypowa hipokryzja28.08.2014, 09:26
Szkoda,że wielka poetka zapomniałą rok temu na Jarmarku upomnieć swego syna , kiedy przygotował "sztukę"CHŁOPSKIE NIESCĘŚCIE ,gdzie sceny ociekały niewybrednymi żartami, sexem i odgłosami fizjologicznymi i zagrał na Jarmarku, jak to się nazywa takie "zapomnienie', amnezja a może zwyczajnie HIPOKRYZJA?
jasiek wilk28.08.2014, 08:12
co uńdzie ceprowi to nie przystoi górolowi
moze wreszcie Krzysztof Tutka zwróci uwagę na to co mówi i pisze bo umoralnia nas co tydzień a sam ...
ceperka28.08.2014, 07:54
Oj, jo, joj ... Jacy to teraz wszyscy zrobili się delikatni. Renesansowe hasło brzmiało " Nic co ludzkie nie jest mi obce" . Powiedzieć by się chciało i nie pamięta wół , jak cięciem był , a najbardziej na temat poziomu góralskich żartów rozwodzą się Ci, co w sferze moralności i etyki mają wiele do ukrycia. " To chyba tu czytałam o przaśnych żartach " itp...i jestem mocno zadziwiona. Góralski żart zawsze był i ciężki i niewybredny i kapkę nieociosany. Dzisiaj przeciwko tej tradycji z grubej rury walą najczęściej Ci , co tradycji niegdyś czapkowali. Teraz robią za moralizatorów? ... Najśmieszniejsze jest to, ze najwięcej pretensji do siebie mają sami górale . Cepry świetnie się bawią. Pytanie mam zatem takie , co robi Związek Podhalan, żeby bronić góralszczyzny przed samymi góralami? ... i takie mi się nasuwa pytanie : jak to jest, że górale obrażają się na żarty, że podnoszą larum , a kiedy z jawnym góralskim chamstwem mamy do czynienia nikt głosu zabrać nie śmie i w dodatku nikt nic zdrożnego w tym nie widzi.
Rodowity Zokopion28.08.2014, 07:49
Popieram p.Gromade,Trebunie za dużo się rządzą,trzeba myśleć co sie mówi,a to nie pierwszy raz.Naprawdę konferansjerzy w tym roku nie byli najlepsi.To nie tylko moja sugestia.
oko28.08.2014, 07:45
Taka "moda" - Krzysiek chciał pewnie być trendy i wyszło jak wyszło. Jeszcze tylko zorganizować trzeba "ścigackę" wśród zespołów uczestników festiwalu i będzie git.
Juzek28.08.2014, 05:30
Krzysztof jest fanem Broncia Ciamciaramcia i widać poprostu się mu udzieliło.
ja1227.08.2014, 23:16
Do @ja12 - nie jestem polonistką :) Cieszę się, że wnikliwie czytasz komentarze - miłego wieczoru. Może słyszałeś o dysortografii, dysgrafii, ale to temat na inną dyskusję..
do @ja1227.08.2014, 23:00
Że tak zapytam - jakaż to uczelnia dała Pani wykształcenie, że pisze Pani "który co róż wykrzykiwał"?

Zakładam, że sformułowanie to winno brzmieć "co rusz". Ale mogę się mylić, bo skoro osoba pisząca o sobie "wykształcona" - rzuca różami, to co ja mizerny technik ekonomik mogę wiedzieć...

Byłem na tym koncercie. Żarciki o Francuzkach które uprawiają seks oralny były obrzydliwe.
ja1227.08.2014, 22:31
Witam. Od jakiegoś czasu zauważam, że zaczyna się ogólnie moda na gadanie o "du.. Marynie" i czym bardziej chamsko, dosadnie tym lepiej. Czy nie potrafimy już rozśmieszyć tłumu będąc kulturalnie zabawnym?Czy nie potrafimy bawić se na poziomie? Kiedyś zwróciłam uwagę autorowi filmiku o zasypanym NT, który co róż wykrzykiwał bardzo wulgarne przekleństwo - w ogóle nie rozumiejąc go, ale przecież było po góralsku i dla niego zabawnie..Dla ludzi takich jak ja z dziada pradziada górali i do tego wykształconych to już nie jest zabawnie, raczej żenująco.. Jak mam wytłumaczyć synowi, że Jarmark Podhalański, czy też inny festiwal opłacany z naszych podatków może być na takim poziomie konferansjery? Jestem zniesmaczona...
oli27.08.2014, 22:27
Nie wiem komu to się chciał przypodobać taką głupią gadką.Nawet górale zaczynają być ''papugami''Europy,a zdawało by się,że tradycja góralska nie będzie miała żadnych modnych naleciałości,tylko pozostanie nieskalaną i przekazywaną w takiej formie jak przekazali nam nasi pradziadowie.
jało27.08.2014, 22:01
Bo nase Trebunie chcom rządzić, Hanka pomstuje na drzewa i radnych, a Krzycho po garach daje na scenie
Jasiek27.08.2014, 21:40
godzące są takie jakie ludziska. haj.
Benek27.08.2014, 21:33
Nie gadajcie tak, bo zaraz się odezwie ktoś pokroju Gabrysia Wolskiego i wyrazi swoje niezadowolenie - no bo przecież, jak można skrytykować, to co organizator uznał za słuszne!
swój27.08.2014, 20:59
Coś w tym jest ...niestety
góral27.08.2014, 20:49
Całkowicie popieram Pana Gromadę!
NT=Z-ne27.08.2014, 20:46
Dobre, dobre ma Pan Marianie rację ! List świetny, no tak w tym roku konferansjerzy nie dopisali!
uczeń Andrzeja Haniaczyka z Jabłonki27.08.2014, 20:44
Tak jest, żart konferansjera winien cieszyć wszystkich, nikogo nie razić, nawet nikogo nie drażnić. Znałem myślę ojca Krzysia, był Władek łagodny jak trzeba i wesoły. Nie myślę, żeby nowej mody na obrazę i hyr Góralki i Górala nosił w sobie jego Tata.
Kto więc tych nowomodnych śpasów Krzyśka nauczył ? - jeśli to jest prowda Panie Marianie.
To jest przepiękne naprowadzanie człowieka z talentem na trudniejszą i piękniejszą ściezynę życia - jaką zawsze postuluje kapelan ZP.
Pozdrawiam Krzyśka, i SZCZEGÓLNIE MARIANA za trafność sądu.
Nie ślepy27.08.2014, 20:31
...dobrze napisane!
Kwicoł27.08.2014, 20:26
Gromada ma racje !!! Niektórzy konferansjerzy są poprostu żałośni !!!
Przykład: festyn w Białce, no i teraz festiwal.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl