31.08.2014, 11:40 | czytano: 2595

"W obronie polskiego nieba". Jabłonka pamięta o lotnikach którzy zginęli na orawskiej ziemi

JABŁONKA. 3 września odsłonięty zostanie odnowiony grobowiec polskich lotników, którzy zginęli dokładnie 75 lat wcześniej.
3 września 1939 r. załoga samolotu P – 23B „Karaś” wystartowała z lotniska Klimontów. Po wykonaniu zadania, którym było zbombardowanie niemieckiej kolumny pancernej, samolot został zestrzelony przez niemieckie działo przeciwlotnicze z Jabłonki. Z katastrofy ocalał Aleksander Rudkowski. Ciała lotników: podporucznika Tadeusza Prędeckiego i kaprala Rudolfa Widucha pogrzebano w miejscu katastrofy za rzeką Czarną Orawką. Później ich ciała ekshumowano i przeniesiono na cmentarz parafialny w Orawce.
Na skrzyżowaniu ramion krzyża znajdującego się na mogile umieszczono wtedy owalną tarczę z wizerunkiem orła w koronie. Na postumencie natomiast umieszczono tablicę z inskrypcją: "Tu spoczywają lotnicy, którzy oddali swe życie w obronie polskiego nieba w dniu 3 IX 1939 r./Ś.†P./ por. obs. PRĘDECKI TADEUSZ/ kpr. strzel. samol. WIDUCH RUDOLF/ z 24 Esk Liniowej 2 P. Lotn. KRAKÓW".

Za nagrobkiem znajduje się część skrzydła samolotu z tabliczką inskrypcyjną, na którym widnieje m.in. napis: "Śmigło - symbol śmierci lotników - Pamięci Poległym w 40 rocznicę zwycięstwo nad faszyzmem wmontował uratowany na spadochronie z zestrzelonego samolotu P-23 – „KARAŚ” plut. polot vel. RUDKOWSKI ALEKSANDER.

Środowe uroczystości rozpoczną się o godz. 11. Mszą św. w kościele p.w. Jana Chrzciciela. Po nabożeństwie nastąpi odsłonięcie odnowionego grobowca, poprzedzone wprowadzeniem sztandarów i wojskowej asysty honorowej. W grobowcu umieszczona zostanie urna z ziemią z grobu Aleksandra Rudkowskiego.

s/
komentarze
aassaa31.08.2014, 22:23
13 września będzie odsłonięcie tablicy i pomnika upamiętniającej zestrzelenie amerykańskiego boeinga który został zestrzelony nad górna Orawą 13.09.1944.
brawo dla takich inicjatyw. PAMIĘTAJMY i przekazujmy tą pamieć młodym pokoleniom a to też forma przekazywania takich informacji
ppf31.08.2014, 20:49
Pamiętajmy też o trzecim agresorze w 1939 Słowakach
Alfons31.08.2014, 15:34
to w Orawce jest ten pomnik nie w jablonce
Piotrek31.08.2014, 14:44
Widzę, że Gmina Jabłonka, bardzo się stara o wygląd i rozwój Orawy i to pod każdym względem. W Zubrzycy Górnej są wspaniałe drzeworyty Sw.Jana Pawła II i do niedawna, w gablotkach były zdjęcia z naszym Papieżem, gdy budował drogę na Krowiarki. Cała kompozycja była cudowna, o ile pamiętam w wykonaniu kogoś z Zubrzycy. Bardzo proszę, o ile to możliwe ,o przywrócenie tych gablotek z tymi zdjęciami i treścią jaka była w nich zawarta. Tam wiele osób się zatrzymuje i byłoby to naszą wspólną radością.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl