01.09.2014, 15:28 | czytano: 3021

Nowotarskie obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej

zdj. Piotr Rayski Pawlik UM Nowy Targ
Uroczystym apelem poległych, wiązankami kwiatów oraz występem młodzieży pod ścianą pamięci terroru hitlerowskiego upamiętniona została w Nowym Targu 75. rocznica wybuchu II wojny światowej. - Podczas tych uroczystości pojawia się po raz kolejny pytanie dlaczego wspominamy te trudne dramatyczne lata II Wojny Światowej. Czyż nie lepiej by było o nich zapomnieć? – retorycznie pytał Marek Fryźlewicz.
- Odpowiedź jest prosta, ale warto ją stale przypominać. Czynimy to z kilku powodów. Aby oddać hołd żyjącym jeszcze kombatantom – ciągnął burmistrz. - Niektórzy są tu dzisiaj wśród nas. Ogromny szacunek od nas wszystkich. Aby pomodlić się za dusze tych, którzy zginęli, zostali zamordowani i zmarli walcząc za naszą wolność. Kolejnym i nie najmniej ważnym motywem jest wyciąganie wniosków. Czyż nie jest to szczególnie istotne w dniu dzisiejszym kiedy to coraz częściej tracimy z oczu to co najważniejsze: że wolna, demokratyczna i niepodległa Polska nie są nam dane raz na zawsze. Bo trwająca wojna Rosji z Ukrainą stwarza zagrożenie nie tylko dla nas, ale i dla Europy i świata. Że wszystkie umowy, zobowiązania, nawet międzynarodowe bez własnej siły militarnej i moralnej, są tylko nic nie wartymi kartkami papieru. Niech to przypominanie wydarzeń i postaw, które miały miejsce 75 lat temu pomoże nam zrozumieć mądre słowa filozofa, że łatwiej jest nienawidzić wojnę, niż postawy i grzechy w nas, które do wojny prowadzą. Oby nigdy nie sprawdziło się rosyjskie przysłowie „to co nowe, to dobrze zapomniane stare” – ostrzegł Burmistrz Fryźlewicz.
Obchody uświetniła Miejska Orkiestra Dęta oraz Studio Piosenki Spetyma.

źródło: UM Nowy Targ
komentarze
kowanczanka01.09.2014, 19:21
A dlaczego jak co roku nie było obchodów przy pomniku na ulicy Kotlina obok dawnego Domu Dziecka ?????????? Pomnik jest tak zaniedbany, aż wstyd !!!! Gdzie ludzie odpowiedzialni za to???
Tadeusz Morawa01.09.2014, 17:46
Jak się ma wypowiedz pana Burmistrza do poczynań pana przewodniczącego,zwalczającego patriotyzm.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl