07.09.2014, 19:10 | czytano: 2384

Burmistrz Fryźlewicz zachęca radnych i kandydatów do zaangażowania się w tworzenie budżetu obywatelskiego

zdj. Michał Bachulski
NOWY TARG. Milion zł w przyszłorocznym budżecie przeznaczony będzie do dyspozycji mieszkańców. W nadchodzącym tygodniu ruszają spotkania konsultacyjne. Pierwsze odbędzie się we wtorek 9 września w szkle na Niwie.
W sumie takich spotkań ma być osiem w rożnych rejonach miasta. - Zachęcam się by się zainteresować tymi pracami. W moim mniemaniu są to najważniejsze spotkania. I obecni radni, i ci co się starają o mandat powinni być nowymi liderami. Bo w świetle nowej ordynacji wyborczej, czyli gdy wybory są większościowe - przechodzi ten, kto zbierze najwięcej głosów, dlatego zachęcam by się angażować - mówił podczas sesji Marek Fryźlewicz.
Burmistrz przypomniał, że projekt przyszłorocznego budżetu zostanie przedłożony 14 listopada br.

Spotkania konsultacyjne to możliwość zgłaszania projektów, które zdaniem mieszkańców powinny być zrealizowane. Miasto podzielone zostało na cztery okręgi, na każdy przeznaczono ćwierć miliona zł. Pieniądze mogą być wykorzystane na zadania z zakresu kultury, sportu, rekreacji, ale i infrastruktury; przykładowo: kawałek chodnika, oświetlenie uliczne, nakładka na jezdnię itp.

- To mogą być zadania, które nie mogły się przebić do budżetu. Tu nie trzeba czekać i prosić radnych o wsparcie pomysłu. Trzeba też pamiętać, że miasto nie może inwestować w nie swój teren - tłumaczył burmistrz.

Żeby zgłosić projekt trzeba uzyskać dla niego 15 głosów poparcia. Potem nastąpi głosowanie (do dalszego etapu przejdą te, które cieszyć się będą największym powodzeniem), a następnie weryfikacja pod względem prawnym. Co ważne - dano możliwość głosowania 16-latkom.

s/
komentarze
Nowy mieszkaniec09.09.2014, 09:04
Dziękuję za niedopuszczenie mojego komentarza /.../

Proszę bardzo. Przypominam o regulaminie, który jest na dole strony. Szczególnie - zdanie o listach i opiniach skierowanych do Redakcji.
Moderator.
Piernik09.09.2014, 06:44
Caly budzet jest obywateli to fakt, ale i nikt temu nie przeczy. Ten projekt to tak jakby budzet dzielnicowy. Kazda czesc miasta ma inne potrzeby dlatego tez warto taki projekt realizowac dla zaspokojenia tych potrzeb. Super ze moza cos takiego zrobic!
?09.09.2014, 01:55
@KMS- a przeczytajże sobie komentarz 'świadomego' wazelino burmistrzowska. Ile ci płaci?
świadomy08.09.2014, 21:30
dla minie to nie jest budżet obywatelski tylko przedwyborczy ochłap obywatelski. budżet Nowego Targu to ponad 140 000 000 zł rocznie - a ochłap obywatelski to tylko 1 000 000 zł. proporcje są takie :
- władza zabiera nam np. 100 zł
- przed wyborami władza pozwala nam zdecydować o wydaniu 0,7 zł( 70 groszy) - ale musimy oczywiście się postarać ( patrz folder 10 kroków )

dla mnie osobiście jest to żenujące.
apel do władz - nie życzę sobie ,żeby moje dziecko przynosiło z przedszkola foldery o ochłapie obywatelskim ( które są po części drukowane za moje pieniądze) a ich celem jest manienie nieświadomych ludzi. ludzie niech na was nie robi wrażenie liczba np milion bo tą liczbę trzeba zawsze do czegoś odnieść i stworzyć proporcję i dopiero ta proporcja daje "jakiś" obraz
Chyba, na pewno, coś zrobi08.09.2014, 21:19
Wychodzi na to, że burmistrz chce coś zrobić?!!
Nowy mieszkaniec08.09.2014, 17:55
Jest okazja by się wykazać jakimiś pomysłami /.../

Świetny komentarz. Szkoda, że forma niedopuszczalna.
Moderator.
KMS08.09.2014, 17:41
I znowu marudzenie. Tradycyjnie. Macie radnych, których sami wybraliście i narzekacie że nic nie robią. Burmistrz przekazuje Wam inicjatywę. Bezpośrednio, prosto i jasno. To pokażcie co potraficie a nie narzekajcie wiecznie.
obiektywny08.09.2014, 14:49
napewni w ogłoseniach parafialnych sie pojawi - fałszywstwo władz miasta nie na granic.
BB08.09.2014, 13:28
Marek znowu robi szopkę. Cały budżet to powinien być budżet na który wpływ mają mieszkańcy bo to są NASZE PIENIĄDZE! A daje nam grosze bo resztę pomijając wydatki na szkolnictwo, inwestycje itd przejadła urzędnicza machina z setkami urzędników, dziesiątkami doradców, fotografem. Można by tak wymieniać
ruch osuniecia 08.09.2014, 13:27
Owsze panie burmistrzu , owszem ,ale zaangazowaliśmy sie w ruch odsuniecia od wadzy pana i pana radnych , tych którzy od lat stanowia pana klakę. Mamy cichą nadzieje ,że wreszcie nam się to uda.
100%08.09.2014, 12:57
Za te pieniądze zakupić nowoczesne toalety do rynku i na nowe dróżki .
ciekawski08.09.2014, 10:30
do : obym się mylił

Nie - nie mylisz się, w rzeczy samej tak będzie i miłościwie nam panujący MF po raz kolejny złamie swoje (dane) słowo i wystartuje w wyborach na burmistrza - wszak tylko krowa nie zmienia zdania i poglądów. Jedno co jest pewne - slamsy jarmarczne pozostaną dalej na swoim miejscu, bo rodzina musi zarobić - by żyło się lepiej

"mieszkaniec miasta bez kibla w centrum - od 1958"
:-)08.09.2014, 10:04
@obym się mylił -masz 100% racji. tak se to ze strategiem wymyslili.... kampania wyborcza burmistrza za nasze pieniadze. ja też namawiam do uczestnictwa w tych spotkaniach i zadawania konkretnych pytań burmistrzowi - np. dlaczego targowica wyglada jak wyglada i czy dlatego tak wyglada, bo on osobiście nie jest zainteresowany przenosinami ze względu na swój prywatny interes , dlaczego wybudował nikomu niepotrzebne boisko, a pozwala popadać w ruinę lodowisku

To wy narzućcie mu program i nie bójcie się żywo reagować na jego brednie, .... bo komunizm podobno się skończył ... Ja też się wybiorę i nie pozwolę mu na gładką gadkę hahahaha. Panie burmistrzu, czekam niecierpliwie hahaha

Mam nadzieję, że tak sprytnie ukryta kampania wyborcza stanie się dla pana bólem ...., bo jakim prawem wykorzystuje pan publiczne pieniadze dla promowania własnej osoby?
...08.09.2014, 08:55
Pewnie na kościoły wyda żeby proboszczowie mówili na kogo trzeba głosować.
obiektywny08.09.2014, 08:50
Ciekawe czy wymyślił to sam czy przemówienie przgotował mu jeden z doradców.
Kiełbaska wyborcza idzie w RUCH
ceperka08.09.2014, 07:58
uliczki dojazdowe do bloków aż się proszą o przyzwoitą nawierzchnię. Zrobiono nowoczesne parkingi do których dojeżdża się koleinami zimą , bo nawierzchnia połatana jak stare portki, a spółdzielnia nie ma forsy i na darmowy internet do domów też by się taka forsa mogła przydać , byłoby jak w całej Europie
KMS07.09.2014, 23:46
Super pomysł z tym budżetem. Każdy z mieszkańców będzie mógł zaproponować w przystępny sposób swoje pomysły. Brawo!
obym się mylił07.09.2014, 22:57
Przecież CAŁY budżet miasta jest obywatelski !!!!!!
Chyba że to jest wyłączna kasa burmistrza z której łaskawie wydziela ułamek procenta.:(
Zatraca się w ten sposób rolę i obowiązki radnych którzy są już teraz marionetkami .
To na ostatniej sesji radni zgłupieli bo nie mieli instrukcji w przypadku czy procedować nazwę ronda czy ściągnąć ten temat z porządku sesji? nie głosowali ani za ani przeciw bo nie "było instrukcji" dopiero po przerwie i konsultacjach KTOŚ im powiedział jak mają myśleć i postępować-straciłem do was resztki zaufania -zawiedliście Swoich wyborców jak popatrzycie w lustro po takich zachowaniach?
Żenada'
Co do Pomysłu Budżetu Obywatelskiego to ma on jedną zalete być może zaktywizuje część mieszkańców i stworzy w nich przekonanie o powrocie demokracji
ALE
Jest podejrzenie że to spotkania wyborcze - wskazują na to terminy i miejsca tego działania TUŻ przed wyborami !!!!!!
Kolejny raz koszty kampanii urzędującego burmistrza pokryją mieszkańcy Nowego Targu.
Oczywiste jest że spotkania będą prowadzić moderatorzy miejscy. Zaczną się od przemowy miłościwie panującego o dotychczasowych
osiągnięciach władzy.
A obecni radni-kandydaci zgłoszą rewelacyjne projekty których bali się zgłosić do tej pory na sesji czy komisjach.
sd07.09.2014, 21:23
No...ale łaska. Ciekawe jak Burmistrz chce podzielić kase - co to ma być. Obiecanki cacanki?
Ja07.09.2014, 20:40
Parafie napiszą że trzeba im na kapliczki, monitoringi itp itd i takie projekty wygrają.

A tak na poważnie to trzeba wyremontować wały by zrobić z nich eleganckie bulwary spacerowe.
STAŚ07.09.2014, 19:26
czas pokarze jak to będzie się rozwijał. Propozycja dobra, bo warto rozmawiać, a nawet ładnie się kłócić, aby dojść do porozumienia! Ale co można " zwojować " za ćwierć miliona, w jednej czwartej Nowego Targu!!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl