04.10.2014, 11:10 | czytano: 5104

Wełna zamiast styropianu (artykuł sponsorowany)

Ściana zewnętrzna to jeden z najbardziej istotnych elementów domu. To ona nadaje mu ostateczny wygląd, ale również chroni nas od zimna, hałasu i niebezpieczeństwa. Warto więc, dobrze przemyśleć z jakich materiałów należałoby ją wykonać oraz jakich materiałów użyć aby została poprawnie ocieplona.
Jednym z najpopularniejszych sposobów wykończenia ścian zewnętrznych jest cienkowarstwowy tynk elewacyjny. Niestety sam tynk w połączeniu z materiałem konstrukcyjnym ściany nie zapewnia odpowiedniej izolacyjności termicznej budynku, a więc aby uzyskać odpowiedni komfort cieplny zachodzi konieczność zastosowania materiałów izolacyjnych. Aby straty ciepła przez ściany były na racjonalnie niskim poziomie należy dołożyć dodatkową warstwę termoizolacji, którą osłania się dekoracyjnym tynkiem zewnętrznym. Dzięki zastosowaniu ocieplenia możemy uzyskać energooszczędne ściany o współczynniku przenikania ciepła U ≤0,20 [W/m2K].

Szeroka oferta materiałów izolacyjnych do ocieplania ścian dostępna na polskim rynku powoduje wiele wątpliwości jaki materiał wybrać. Skupmy się na cechach jakimi charakteryzuje się wełna mineralna. Jej zastosowanie gwarantuje doskonały efekt energetyczny - zapotrzebowanie na ciepło maleje natychmiast. Lecz to tylko jedna z zalet tego materiału. Izolacja termiczna z wełny mineralnej gwarantuje również największy komfort użytkowania – ocieplenie z wełny mineralnej jest nie tylko paroprzepuszczalne i stabilne wymiarowo ale i zapewnia najlepszą izolację akustyczną. Wełna mineralna jest odporna na czynniki chemiczne, zmiany temperatury i wilgoć, a także, co najważniejsze, system dociepleń na bazie wełny mineralnej zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom domu, gdyż niepalna wełna mineralna zwiększa odporność ogniową ścian (najwyższa klasa reakcji na ogień A1) . Poczucie bezpieczeństwa zwiększa jeszcze pewność źródła pochodzenia produktu, gwarancja jakości całego systemu jaką daje producent oraz pewność wieloletniego użytkowania.

FRONTROCK MAX E jest nowoczesną (produkowaną przez jedną firmę na świecie) płytą fasadową, w której dzięki zastosowaniu innowacyjnej, opatentowanej technologii, udało się zmniejszyć ciężar wyrobu, poprawić twardość powierzchniową (ułatwiającą wykonawstwo) przy zachowaniu wszelkich, (a nawet poprawie niektórych) właściwości użytkowych wykonanego z niej ocieplenia.

Pod względem struktury FRONTROCK MAX E jest podobna do tradycyjnej wełny tzw. „twardej” płyty o zaburzonym układzie włókien. Jednak jest to płyta dwuwarstwowa, przy czym połączenie obu warstw ma charakter ”organiczny”: jest nieostre, nieklejone – strukturalne. Uzyskiwane w trakcie produkcji dodatkowe utwardzenie/zagęszczenie wierzchniej wełny z pomocniczym oznaczeniem w postaci wypalonego napisu TOP ROCKWOOL. Warstwa kontaktująca się bezpośrednio z układem ociepleniowym (o grubości 15 mm) ma zwiększoną gęstość i charakterystykę wytrzymałościową znacząco lepszą niż typowe płyty fasadowe. Jest od nich bardziej zwarta i twardsza, dzięki czemu stanowi stabilniejsze podłoże dla układu ociepleniowego (dla zaprawy zbrojącej oraz tynku). W trakcie montażu jest mniej podatna na lokalne odkształcenia od talerzyka łącznika.

Do wykończenia powierzchni ocieplenia stosuje się paroprzepuszczalne kleje oraz tynki aby nie zablokować przepływu wilgoci w przegrodzie. Jest to szczególnie ważne przy nowobudowanych ścianach, które mają bardzo dużą wilgoć technologiczną z procesów mokrych. Dzięki bardzo małemu oporowi dyfuzyjnemu wełny mineralnej para wodna może swobodnie przenikać przez ocieplenie. Szczególnie istotne jest to przy budynkach ze ścian szkieletowych lub starych, zawilgoconych gdzie docieplenie powinno jak najmniej ingerować w „oddychanie” ściany. Nie ma potrzeby wykonywania na płytach z wełny specjalnych rowków, nacięć lub otworków w celu „usprawnień” w wentylacji ściany.
Jeżeli więc chcemy aby ściany zewnętrzne w naszym domu stały się energooszczędne (U ≤0,20 [W/m2K])zalecane jest zastosowanie 20cm grubości izolacji np. FRONTROCK MAX E (λ=0,036 W/mK), który nawet przy ścianie z cegieł silikatowych od grubości 180mm spełni powyższe wymagania. Wówczas jesteśmy w stanie uzyskać niższe rachunki za ogrzewanie zimą oraz chłodzenie latem, zachowując przy tym komfort cieplny na wysokim poziomie.

Płyty FRONTROCK MAX E montuje się zaprawą klejąca metodą punktowo-krawędziową oraz dodatkowo łącznikami mechanicznymi. Mocowanie płyt za pomocą łączników wykonuje się nie wcześniej niż po 24 godzinach od ich przyklejenia. Długość łączników mechanicznych uzależniona jest od rodzaju podłoża oraz grubości warstwy ocieplenia.
W przypadku wełny FRONTROCK MAX E gr. 200mm zaleca się stosowanie łączników o długości 300mm, z wbijanym bądź też wkręcanym trzpieniem rozporowym. Rodzaj trzpienia zależy od materiału z którego wykonana jest ściana ( przykładowo dla ściany wykonanej z cegły silikatowej, betonu czy cegły pełnej używamy łączników z wbijanym trzpieniem, z kolei do struktur porowatych oraz pustaków łączniki z trzpieniem wkręcanym).
Kołki rozmieszcza się w każdym narożu płyty oraz w środku płyty w ilości ok. 5sztuk/m2. Dokładne dopasowanie pomiędzy płytami jest możliwe dzięki lekko sprężystym krawędziom, które pozwalają uzyskać szczelne połączenia. Nagrzewanie i schładzanie elewacji nie wpływa na rozszerzalność cieplną wełny, a więc nie ma ryzyka powstawania mostków termicznych na stykach połączeń.

Na powierzchnię wełny nanosi się zaprawę zbrojącą, w którą zatapia się siatkę z włókna szklanego. Ostateczną warstwą jest paroprzepuszczalny tynk elewacyjny np. mineralny bądź silikatowy. Dodatkowo w celu uzyskania określonego koloru elewacji, wyschnięty tynk można pomalować farbami przepuszczającymi parę wodną.

Fasadowe płyty z wełny skalnej FRONTROCK MAX E posiadają również Europejską Aprobatę Techniczną ETA-12/0044 oraz rekomendację techniczną ITB RT ITB – 1054/2010, które potwierdzają przydatność płyt do wykonywania warstwy izolacyjnej w bezspoinowych systemach ocieplania (BSO/ETICS). Ocieplenia wykonane z zastosowaniem tych płyt są zgodne z wymaganiami przepisów techniczno-budowlanych, zasadami wiedzy technicznej i zapewniają spełnienie wymagań podstawowych przez obiekty budowlane.
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl