17.09.2014, 18:11 | czytano: 5513

Nowy Targ: uroczystości upamiętniające 75. rocznicę napaści ZSRR na Polskę (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Ponad 20 pocztów sztandarowych wzięło udział w uroczystościach upamiętniających 75 rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Spotkanie rozpoczęło się na Placu Kombatantów, gdzie oficjalnie odsłonięto zmienioną w treści "Tablicę Pamięci". - Pamiętajmy o historii by nie być skazanym na jej powtarzanie - mówił prowadzący spotkanie Marcin Kudasik.
- To szczególne miejsce dla mieszkańców Nowego Targu i mieszkańców Podhala. Tu znajdowało się więzienie. Jego rola zmieniła się po II wojnie światowej, bo zmienił się jego nadzorca: po hitlerowcach przyszło NKWD. To miejsce stało się miejscem kaźni. Tu byli mordowani, ci co walczyli o wolną Polskę. Byli więzieni, torturowani, wysyłani na roboty, do obozów zagłady - mówił Krzysztof Faber. - Dzisiaj oddajemy im pokłon i cześć.
Starosta nowotarski posłużył się wspomnieniami Marii Giłki opublikowanymi w jednym z Almanachów Nowotarskich. - Zastanawialiśmy się dlaczego "cela Lenina" jest tak eksponowana, a milczeniem pomijano Polaków, którzy tu cierpieli za swoje patriotyczne działania. Trzeba przywrócić polską martyrologię tego miejsca - mówił.

I przywrócono. Dotychczasowy napis na ścianie "Ofiarom terroru hitlerowskiego" uzupełniono słowami "i stalinowskiego". Inicjatorem uzupełnienia napisu jest Michał Borzęcki. - Tu siedział mój ojciec i mój brat - wspominał radny powiatowy. - Za co? Mój ojciec wszedł na balkon Ratusza i wołał do ludzi, by nie brali udziału w referendum (chodziło o referendum ludowe z 30 czerwca 1946 r. - przyp. red.), że Mikołajczyk wróci, że zwyciężymy. I za to go zamknęli - wyjaśniał.

Po tej części uroczystości uczestnicy obchodów prowadzeni przez Miejską Orkiestrę Dętą przeszli do kościoła pw. Św. Katarzyny gdzie odprawiana jest msza św. w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie.

Ostatnia część uroczystości odbędzie się pod Krzyżem Katyńskim. W zorganizowanych przez starostwo obchodach wzięli udział lokalni samorządowcy oraz parlamentarzyści - Anna Paluch i Edward Siarka.

s/ fot. Michał Adamowski
komentarze
TADEUSZ MORAWA23.09.2014, 13:39
okres stalinowski w Polsce to okres od 1945 do 1956 roku
nil19.09.2014, 09:55
Czy to nie przesada z tą orkiestrą?
Spełniają się w Nowym Targu słowa z kroniki radzieckiej wyświetlanej w kinach w 1939 roku: "dzień 17 września na zawsze pozostanie wielkim świętem".
źródło: https://...
żulik18.09.2014, 19:11
ale Jachymiak się postarzał. Dziadziuś się z niego zrobił.
silny kręgosłup18.09.2014, 17:51
Panie Tadeuszu Morawa my wiemy że Pan zainicjował walkę o zmianę napisu zawsze się Panu nie podobał słyszałem rok temu na obchodach 1 września jak krytycznie odnosił się Pan do tego napisu .Wiem że nie dawało Panu to spokoju bo nawet było na tapecie podczas obrad rady z Pana inicjatywy .No cóż Borzanek zerżnął pomysł zgadzam się nad tym jednocześnie ubolewam że jemu się to przypisuje. Każdy wie co jest wart PIS w Nowym Targu jacy są członkowie Klubu PIS w radzie miasta jeden nawet w bezczelny sposób potrafi przyjść na uroczystość 17 września a 11 listopada składa kwiaty na grobach sowieckich oprawców .Pamiętam jak było głosowanie za rondem Lecha i Marii Kaczyńskich klub PIS głosował przeciw bo Burmistrz tak kazał a Pani poseł Paluch nie udzieliła aprobaty oj Pamiętam te słowa Pani poseł co za dwulicowość z jej strony !. na szczęście z inicjatywy Pana Morawy i Samoleja Luberdy udało się wywalczyć rondo Rotmistrza Pileckiego .Gdzie był Pan Borzanek wtedy by wspomóc tak wspaniałą sprawę . I proszę nie pisać że Pan Morawa nie jest skuteczny bo mając takich kolegów w radzie z klubu PIS i Pani poseł Która na to patrzy to niestety nic się nie da zrobić . tak Panowie z Pis wyglądaliście żałośnie wczoraj jak pragnący władzy jednej strony słuszna idea a z drugiej obłuda .Panie Tadku Pan nigdy nie opuszcza takich uroczystości jest Pan co rok niezawodny nawet w tamtym roku co było ludzi garstka i to daje do zrozumienia komu jest po drodze patriotyzm a komu władza się marzy .
El Gringo Loco18.09.2014, 11:33
Pamietam, jak na obchodach Dnia Zolnierzy Wykletych w marcu bylo okolo 20 osob.

Teraz wybory za pasem i na obchodach wszyscy radni powiatowi, radni miejscy, burmistrz.

Przykre.
kaska18.09.2014, 09:33
Panie Morawa, nie wszyscy Niemcy to faszyści i nie wszyscy Rosjanie to stalinowcy. Prosze nie obrażać uczciwych ludzi, mimo, ze cudzoziemców.
ppf18.09.2014, 09:23
Polaków mordowali Niemcy i Sowieci tak dobrze że nie napisali Naziści to by sugerowało że to była AK albo NSZ
Bolo18.09.2014, 07:09
Bezpośrednich świadków II wojny na tych fotkach nie ma...są za to ci którzy o wojnie czytali....prześladowanych przez totalitaryzm? tez tam nie widzę...musieliby mieć po 85 lub więcej lat....od początku II wojny minęło lat 75...
gość18.09.2014, 00:34
Panowie, interpelacja Tadka Morawy niczym nie różniła się od wniosku radnego Borzęckiego, a odmienna skuteczność bierze się z tego że jeden wnioskował do burmistrza, który co do zasady ignoruje głos opozycji w radzie, a drugi zwracał się do zarządu powiatowego na który ten zareagował choć radny Borzęcki tak jak Morawa w mieście, należy do klubu opozycyjnego!
Tadeusz Morawa17.09.2014, 23:15
Napis powinien być- Ofiarom terroru niemieckiego i sowieckiego.Terroru hitlerowskiego i stalinowskiego to fałsz i zawężanie sprawy.
radny powiatowy17.09.2014, 22:37
Potwierdzam-to Michał Borzęcki wywalczył zmiane napisu(uzupełnienie o słowo stalinowskiego ).Szacun Borzanek.
Tadek może i jest fajny (trochę nawiedzony) ale nieskuteczny.Po czynach ich rozpoznaję.
Zresztą to nieważne.Dobrze,że napis jest prawidłowy.
Franek17.09.2014, 21:40
Kto to jest ten Pan podporucznik na zdjęciu nr. 4. Zawsze go widzę na tego typu uroczystościach a na kombatanta chyba jeszcze za młody.
oddechu17.09.2014, 21:19
Panie Viktor - liczy się skuteczność i działanie a nie "chcenie" i rzucanie pomysłami. Co pan Morawa zrobił prócz wystąpienia na sesji i poddania pomysłu? Nic.

Zresztą pan Borzęcki może nawet nie wie, że ktoś taki pomysł miał. Co on - czytacz cudzych myśli albo wróżbita?

Dlatego proszę sobie darować te pouczenia pana Borzęckiego i raczej dać panu Morawie kilka rad jak wprowadzać w czyn swoje koncepcje. Nie wystarczy rzucić pomysł. Po to został radnym żeby coś robić - konkretnie, a nie w sferze słów.
lili17.09.2014, 21:08
???. Odp intencja to kasa.
Viktor.17.09.2014, 20:35
Panie Borzęcki. delikatnie mówiąc:
Zerżnął Pan Pomysł - zapewne, że to "Plagiat".
Pan Radny Miasta - niejaki T. Morawa poddał tą sprawę o uzupełnienie
napisu na tablicy o słowo Komuniści czy bolszewicy. Odbywało się to zgodnie z prawem o samorządach, na Sesji Rady Miasta, jako inicjatywa i interpelacja. Władze miasta N.T. i pan Przewodniczący Liszka tej sprawy nie pociągnęli. To trwało już ok. 8-em miesięcy temu lub krócej.
Wypadało chociaż w przyzwoitości podać, że T. Morawa próbował - bo to jego był pomysł nie pański. Szkoda, że o tym fakcie pan zapomniał.
I co teraz z tym zrobimy ? Morawa i pomysł górą.
Viktor.
???17.09.2014, 18:55
"msza św. w intensji poległych i pomordowanych na Wschodzie"
A co to jest intensja ?
Jadwiga17.09.2014, 18:34
Oprawa uroczystości była piękna.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl