22.10.2014, 22:36 | czytano: 3157

Stanisław Mrowca: sport kwitnie w powiecie, w mieście - nie

- W powiecie nowotarskim sport kwitnie, czego niestety nie da się powiedzieć o mieście. W Nowym Targu musi się zmienić podejście do sportu dzieci i młodzieży. Kiedyś szkoły, jak SP 11 były najlepsze w województwie, a teraz poza Gimnazjum nr 1, pozostałe nie zmieściły się w pierwszej dziesiątce w Małopolsce - grzmi Stanisław Mrowca, członek prezydium Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego.
Wczoraj odbyła się uroczysta gala w Białce Tatrzańskiej w hotelu Bania podsumowująca miniony rok szkolny w małopolskim współzawodnictwie sportowym oraz w małopolskiej lidze narciarskiej. W uroczystościach wręczenia statuetek i pucharów uczestniczyło 70 najlepszych młodych sportowców ze wszystkich szczebli szkół. W sumie ponad 350 dziewcząt i chłopców.
- To jedna z największych imprez Szkolnego Związku Sportowego. Zaproszeni zostali uczniowie w oparciu o ranking, podobnie zresztą jak dwanaście najlepszych szkół na wszystkich szczeblach. Od siedmiu lat powiat nowotarski stale zajmuje drugie miejsce w małopolskim współzawodnictwie dzieci i młodzieży – mówi Stanisław Mrowca. – Przegrywamy tylko z Krakowem, co nie powinno nikogo dziwić. W końcu to zdecydowanie większa aglomeracja i dysponująca wyśmienitą bazą. Ale za to pokonaliśmy inne większe jednostki. Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie pomoc organizacyjna i finansowa starostwa powiatowego i ludzi z PCK. To jest także ogromna praca nauczycieli wychowania fizycznego i panującej dobrej atmosfery w szkołach. Sport w naszym powiecie kwitnie, czego niestety nie da się powiedzieć o mieście. W Nowym Targu musi się zmienić podejście do sportu dzieci i młodzieży. Szkoły kiedyś, jak SP 11, były najlepsze w województwie, a teraz poza Gimnazjum nr 1, pozostałe nie zmieściły się w pierwszej dziesiątce. Mało tego Gimnazjum nr 1, jako jedna z nielicznych szkół, nie stawiła się na podsumowującej gali. Chyba dlatego, że miała najbliżej. Szkoda. W dyscyplinach zimowych, unihokeju i lekkoatletyce zdobywamy najwięcej punktów. 90% placówek szkolnych bierze udział w zawodach począwszy od rywalizacji w gminie, mieście, powiecie, a potem w rejonowych i wojewódzkich zawodach. Jesteśmy jednym z najlepszych powiatów jeśli chodzi o start masowy. Tylko 10% szkół nie bierze udziału w żadnym współzawodnictwie sportowym. Zawsze mogłoby być lepiej. Dużo pieniędzy nie ma na sport szkolny, niemniej starostwo stara się, by wysupłać pieniądze potrzebne na realizację zadań.

Specjalne gratulacje oraz pamiątkowe trofeum za drugie miejsce odebrali z rąk prezesa Małopolskiego SZS Waldemara Gramka - starostowie nowotarscy Krzysztof Faber i Maciej Jachymiak oraz dyrektor PZK Tadeusz Watycha, odpowiedzialny za realizację systemu współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży na terenie powiatu. Indywidualnie zostały wyróżnione następujące szkoły naszego powiatu: Szkoła Podstawowa nr 1 ze Szczawnicy, Gimnazjum im. Jana Pawła II z Cichego oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Eugeniusza Romera z Rabki Zdrój.

Stefan Leśniowski

Zobacz więcej na

Może Cię zainteresować
komentarze
Jedynka24.10.2014, 20:24
Szkoła w Szczawnicy dowiaduje się o wyróżnieniu z tego artykułu, kilka dni po imprezie.
asdfgggg23.10.2014, 13:51
Jak często można używać zwrotu "miasto", to aż jest denerwujące. Poza tym do miasta to NT jeszcze wiele brakuje, to określenie raczej utarło się 20lat temu kiedy to NT wyróżniał się na tle pozostałych miejscowości, a dzisiaj w tym "mieście" nic już nie zaskakuje.
jan23.10.2014, 12:59
Baciok@
Po wf 5 min przerwy, gdzie tu czas na przebranie i prysznic których jak mówiłeś brak
baciok@23.10.2014, 11:57
Probem sportu szkolnego to jest szerszy temat na dyskusję, Po obserwacji jak moje dzieci chodzily do szkoły to wysuwa mi się kilka wniosków
1. Nie ma gimnastyki jak to dawniej było, pytałem sie nauczyciela dlaczego nie robi jakiś skoków przez skrzynie, kozła stania na rękach. Powiedział mi
Panie podczas ćwiczeń trzeba trzeba te dzieci asekurować, za chwile oskarżony będę za pedofilię, więc nie robię żadnych ćwiczeń gdzie jest kontakt z dzieckiem.
2. Patrząć na grupy ćwiczących przy szkołach, jedni w coś grają połowa siedzi z komórami w rekach
3 Proszę mi wskazć w których szkołach można wziąść prysznic po wf
4. Zawody powinny być organizowane w soboty.
5. Jak sie popatrzy to 30 procent dzieci zaczyna mieć problem z nadwagą, kłania się śmieciowe jedzenie
dobra rada i od .........23.10.2014, 11:51
Staszku - masz rację , a ten co ma rację to jej nie ma . Domyslisz się kto to pisze, ale dla mnie to nie ma znaczenia w tej chwili. Środowisko które robi sport szkolny jest hermetyczne i konfliktujace , dlatego nikt tm nie pójdzie . Były czasy kiedy dowoziliśmy ludzi na basen , bo był daleko i też było zle. Teraz jest blisko i też jest źle.. Coś w tym jest !? Ty powinieneś już też odpocząć , ileż to można robić?
Taki jeden :)23.10.2014, 11:47
Jak się nazywa ta dziewczyna ze zdjęcia, pierwsza od prawej? Jest śliczna *.*
miejski23.10.2014, 11:46
W NT inwestują tylko w obiekty piłkarskie. Bram dobrych hal sportowych, jedna jedyna jest na niwie ale w.zasadzie bez trybun będąca przepłaconym bublem. Z lodowiska już dawno trzeba było zrobić halć widowiskowo-sportową bo to obiekt z największym zainteresowaniem i perspejtywami. Na dodatek ceny wynajęcia np. sali sportowej są bardzo duże. Nowy Targ stoi sportami halowymi a te mają najgorzej w mieście. Nie to co kopacze piłki, orlik na każdym kroku (ani jednego białego orlika), 3 stadiony piłkarskie (koło, hala gorce i miejski). I jak tu sport ma się rozwijać?
kolarz23.10.2014, 09:22
Sport szkolny NIE ISTNIEJE! W zawodach szkolnych wyniki robią dzieci które trenują jakiś sport poza szkołą w klubach sportowych w ramach swojego czasu wolnego. Szkoła potem na tym tylko żeruje no bo bierze te dzieci na zawody np. lekkoatletyczne no i robią wynik bo muszą, a szkoła się potem tym szczyci. dlatego powiadam Wam w Polsce współzawodnictwo między szkolne NIE ISTNIEJE!!!
fikołek23.10.2014, 08:29
No proszę a w Mieście tyle wciąż nowych inwestycji sportowych... jakby to od nich zależały umiejętności fizyczne,sportowe dzieci! Przejrzyjcie w końcu w tym Mieście na oczy!
talencik22.10.2014, 23:19
Pozdrawiamy panią dyrektor z Cichego! Smacznej kawy życzymy! :)) hi, hi
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl