21.11.2014, 08:10 | czytano: 4830

Dyr. MZWiK: "Woda z wodociągu pochodzi wyłącznie ze studni głębinowych"

zdj. Michał Bachulski
NOWY TARG. "Woda dostarczana do Naszych Klientów z wodociągu miejskiego będącego w zarządzie MZWiK w Nowym Targu, pochodzi wyłącznie ze studni głębinowych" - zapewnia Wojciech Kniotek. Dyrektor MZWiK dodaje: "cena wody i ścieków dla gospodarstw domowych w Nowym Targu nie jest najwyższa Polsce".
Od dyrektora Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji otrzymaliśmy wyjaśniania na temat jakości wody pitnej oraz cen za wodę i ścieki. To - jak wyjaśnia dyr. Kniotek reakcja na komentarze naszych Czytelników. W przesłanym nam liście czytamy:
"W związku z wielokrotnie powtarzającymi się, w rozlicznych komentarzach pod artykułami dotyczącymi wyborów samorządowych, wątpliwościami o rzekomym mieszaniu wody w wodociągu miejskim w Nowym Targu z potoku Biały Dunajec i studni głębinowych, informuję, że:

woda dostarczana do Naszych Klientów z wodociągu miejskiego będącego w zarządzie MZWiK w Nowym Targu, pochodzi wyłącznie ze studni głębinowych.

Woda wydobywana jest z 18 studni o głębokości od 25 do 45 m ppt., z ujęć „Równia Szaflarska-Bór”, „Podhale” b.NZPS , „Grel”, „Na Skarpie”, „Na Bazie” - os. Konfederacji Tatrzańskiej koło bazy MZK. Aktualnie w fazie podłączenia do sieci są dwie nowo wywiercone studnie, zlokalizowane na os. Bór i w lesie położonym wzdłuż ul. Ludźmierskiej obok firmy JANAS.

Woda z tych ujęć nie jest poddawana żadnym procesom uzdatniania. Okresowo w celu zabezpieczenia końcówek sieci przed samoistnym pogorszeniem jakości i ewentualnym wystąpieniem skażenia na skutek długotrwałego zastoju wody w końcówkach sieci, poddawana jest ona dezynfekcji podchlorynem sodowym oraz stosuje się płukanie sieci.

Cena wody i ścieków dla gospodarstw domowych w Nowym Targu nie jest najwyższa Polsce.

Łączna cena wody i ścieków dla gospodarstwa domowego i podobnych odbiorców plasuje Nowy Targ w okolicach 90 miejsca w Polsce wśród ponad 800 miast i wsi notowanych na portalu www.cena-wody.pl .

Można oczywiście również zarzucić, że nie jest ona w strefie tych niższych, ale należy przy tym wziąć pod uwagę, że składa się na to wiele uwarunkowań techniczno-ekonomicznych i makroekonomicznych, takich jak bezwzględna konieczność utrzymania sprawności istniejącej infrastruktury Stacji Uzdatniania Wody w Szaflarach w perspektywie wieloletniej, korzystanie przez wielu mieszkańców, szczególnie tzw. starego miasta , jak również wielu przedsiębiorców z wybudowanych we wcześniejszych latach studni, wzrost kosztów dostawy wody do współcześnie realizowanej zabudowy rozproszonej-jednorodzinnej, wysokie koszty towarzyszące remontom i modernizacjom sieci zlokalizowanych w drogach i inne.

Są to problemy na długą dyskusję, niemożliwe do wyjaśnienia na łamach portalu internetowego, podnoszone corocznie w toku uchwalania taryfy opłat za wodę i ścieki.
Podobnie również na wysoki poziom kosztów ogólnych oczyszczania ścieków, mają wpływ: przyjęta technologia oczyszczania ścieków, wysokie koszty zagospodarowania osadów ściekowych, skratek, piasku, tłuszczu powstających w trakcie procesów oczyszczania ścieków, jak również znaczący udział ścieków dowożonych oraz niepodczyszczanych ścieków przemysłowych. Ustalone stawki cen za nieczystości ciekłe dowożone z szamb, a właściwie należałoby powiedzieć za zagęszczone osady i odpady przemysłowe oraz stawki opłat uzależnione od rzeczywistego składu i ładunku ścieków, mimo, że postrzegane jako wysokie są adekwatne do jakości ścieków, częstokroć o składzie takim, że większość oczyszczalni w Polsce w ogóle by ich nie odebrała.

Celem osłony mieszkańców miasta przed ponoszeniem tych wyższych, niż w innych miastach kosztów, Rada Miasta w ramach kompetencji ustawowej, na wniosek Burmistrza Miasta uchwala corocznie dopłaty do cen wody i ścieków dla gospodarstw domowych.

Dla bardziej zainteresowanych tematyką polecam informacje zawarte w taryfie oraz cenniku opłat za odbiór dowożonych nieczystości ciekłych na stronie www.mzwik.nowytarg.pl/ceny wody i ścieków, gdzie podano jak cena ścieków zależy od ich składu i jakości, co wyklucza możliwość przenoszenia opłat za oczyszczanie ścieków o wysokim poziomie zanieczyszczeń na grupy tzw. przeciętnych użytkowników tj. gospodarstwa domowe, instytucje oświaty i kultury, urzędy, placówki opieki zdrowia, szpital, handel, usługi i drobną wytwórczość itp., stanowiących największą ilościowo grupę odbiorców wody i dostawców ścieków.

Wojciech Kniotek, dyrektor Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Nowym Targu".

---
Wytłuszczenia w tekście pochodzą od Autora.

s/
komentarze
Marek23.11.2014, 23:23
Mnie ta woda smakuje nawet jak byla z potoku. ;)

ps. http:/.../

Proszę nie zamieszczać linków. Moderator.
kolesiostwu nie23.11.2014, 21:49
O.K patrz a wszyscy myśleli że z powodu posady która masz :D
...23.11.2014, 21:47
ppk...a po co badania i komisje, twój guru nic nie robienia przecież powiedział że woda jest także brana z ujęcia w Szaflarach - koniec i kropka.
Trzy pytania23.11.2014, 21:18
Z jakiej głębokości czerpana jest woda ? Na jakiej głębokości sa filtry w tych studniach? Może tu jest "pies pogrzebany" ?
O.K23.11.2014, 21:11
do ppk. Świetnie powiedziane. Z tego samego powodu wybieram Fryźlewicza
ppk23.11.2014, 17:35
Defetyzm jest głównym narzędziem osłabienia przeciwnika w działaniach wojennych. Nic tak nie działa na naszą świadomość jak stan zagrożenia i to nie ważne jakiego. Jak się obawiacie baloniarze watahy co pijecie to wpierw zaglądnijcie na SUW w Szaflarach i tam zobaczyć jaki syf wpływa do Nowego Targu a później jak nie pomoże zawsze można oddać wodę do analizy, która bez problemu określi po parametrach skąd ta woda pochodzi. Gdyby było zresztą inaczej niż mówi Kniotek to już dawno duet ekspercki Tarnowski-Watycha zrobiliby taki dym na radzie, że głowa mała. Byłaby nawet speckomisja pod przewodnictwem Tarnowskiego z dwudniowym odczytem raportem o stanie zagrożenia życia mieszkańców Nowego Targu. Żeby zaistnieć możecie nawet posądzać Fryźlewicza o przechowywanie broni biologicznej i terroryzm polityczny. Dziecinada.

Dlatego wybieram Fryźlewicza bo reszta to zgraja złotoustych palanciarzy z parciem na władzę.
Topielec23.11.2014, 14:43
Nie zapomnij Władku o wodzie,to ważna sprawa ,żeby ci się probówki nie pomyliły.
Przechodzień23.11.2014, 13:25
Pani Bakalarz ( sanepid) potwierdziła oficjalnie poparcie dla Watychy. Niech się zatem Watycha ustami Pani Bakalarz wypowie na temat jakości wody w Nowym Targu. Jak to zrobi to mam mój głos. Z tego co wiem w swoim programie nie miała punktu, że trzeba poprawić jakość wody w mieście.
ścieki z dunajca w kranie23.11.2014, 12:37
Maziorz miał 18 lat bajerowania. Trochę poprawił wodę , ale daleko tej wodzie do doskonałości. Do tego by pić wodę z kranu , to jeszcze trzeba by , aby rządził następne 18 lat , a na to to się już nie zgodzimy i mówimy Markowi -dziękujemy. Nadajesz się do /.../

Naruszenie regulaminu. Moderator.
xxx23.11.2014, 11:00
widzę, że jeden drugiemu przeczy.
dziwne to i w dziwnym momencie, bo dyrektor dobija burmistrza takimi wypowiedziami.
przecież burmistrz niedawno twierdził, że jednak woda z potoku jest w naszych kranach?
wodnik22.11.2014, 22:25
Władek, na miły Bóg jak można być tak prymitywnym człowiekiem. Uważaj też bo za oszczerstwa odpowiada się przed sądem a twoje ip może być ciekawym odkryciem kim jest ten domowy laborant Władek. Strzeż się mikrobów bo niszczą mózg a przy twoim stanie może wystarczyć pół szklanki dunajczanki i po chłopie.
Kmiot22.11.2014, 17:14
Przekaż też Władku inne zawartości jeżeli je masz.Oj drogi Władku ,coś mi to przypomina,ale żeby takie metody.Myślę że na kolejnym spotkaniu twojego kandydata poczęstuj wszystkich szklaneczką ,ręczę ci że będzie im smakować.
Kranik22.11.2014, 16:47
Tyś jest Władek potentat okazuje się ,a kiedy pokażesz nam tę wodę i gdzie możesz ją dostarczyć .Proszę wskaż miejsce .
Agata22.11.2014, 15:06
Do SDSSS.. No brawo . Potwierdziłeś tym kamieniem, że woda jest ze studni głębinowych.
Władek22.11.2014, 14:41
Pan Dyrektor MZWiK sp. z o.o KŁAMIE

Udowodnię to przekazując zawartość Panu G. Watycha ,
co mam w 3 kranach mieszkania / mieszalniki wody/ co zawierają .

Woda miejska pochodzi w 80 % z Białego Dunajca / czyli rzeki w której płyną ściek /nie nadające się do czyszczenia w ujęciu wody w Szaflarach / piasek do filtracji wody bez ozonowania czy użycia chloraminy/
SDSSSS22.11.2014, 12:28
Powiem tak, woda w NT jest niezła jeśli chodzi o wodę gospodarczą. Byłem w różnych miejscowościach w Polsce, noclegi itp. i najgorsza woda to była w Wałbrzychu. Po myciu czułem się jakby mi osad z kamienia na skórze został.

W każdym razie woda z naszej kanalizacji w żadnym razie NIE NADAJE SIĘ DO PICIA! Do picia nadaje się tylko wtedy, jak się zakupi filtr, najlepiej odwróconej osmozy z mineralizatorem.
W naszej wodzie jest stanowczo za dużo kamienia.
myd22.11.2014, 02:33
@ KUBA
Ciągnie ją z Dobczyc i dochodzi do tego bardzo droga metoda uzdatniania bo nie tylko chlor ale i ozon jest tam wykorzystywany. Markowi grunt się pali pod nogami to klakierzy się odzywają z odezwami do narodu. Szkoda, że to stek bzdur
gazda z waksmundzkiej21.11.2014, 21:05
To dlatego jest taka mętna jak ta w Dunajcu. He , he , he . Kolejny "swój" człowiek maziorza i najlepszy jego koleś. Podobnie w MZK - które dawno winno być sprywatyzowane .
zwolennik Marka21.11.2014, 20:04
do~p . A ty potrafisz czytać ze zrozumieniem ? To może ty się puknij w łeb i to najlepiej wiadrem.
~p21.11.2014, 19:08
~do zwolennika Marka
Człowieku, jakby śmiech zabijał to byś nie żył! Pamiętaj, że żyjemy w XXI wieku, i jak chcesz to ty biegaj do wygódki w wiadomych celach, a nie każ mieszkańcom bloków chodzić do studni. Puknij się w łeb - może jednak nie usłyszysz echa!
Bolo21.11.2014, 15:10
uderz w stół p.Kniotek a nożyce się odezwa.Wyborów trzeba by ktoś odniósł się do sprawy wody.@ Blokers ma racje a co do cen wody to pan liczyc nie umiesz?
Wiedżma21.11.2014, 14:47
Do zwolennika Marka
Wy pijecie te wodę oligoceńską z jakimiś kroplami bo wszystko wam się w głowach pomieszało. Widzicie sukcesy nawet tam gdzie ich nie ma.
ro da k21.11.2014, 14:00
A ja bym polecil ten artykuł pani Joli z sanepidu oraz ilość smogu w mieście z tym pani sobie poradzi za4 lata ma pani mój glos.
jak jest21.11.2014, 13:52
"Woda w miejskim wodociągu była tematem dociekań Ewy Pawlikowskiej. Radna zadała pytanie "czy woda dostarczana do odbiorców z terenu miasta jest mieszana z wodą ze Stacji Uzdatniania Wody w Szaflarach". Jak tłumaczy burmistrz Marek Fryźlewicz "w uzasadnionych przypadkach - tak". "
do niedowiarków21.11.2014, 13:26
1.ujęcia rezerwowe są po to żeby z nich korzystać wtedy gdy wody brakuje
2.wodociągi mają teraz nowy system monitoringu sieci który natychmiast pokazuje gdzie woda ucieka, awarie są szybko usuwane i wody ze studni już nie brakuje
kropka21.11.2014, 12:56
Proszę zapytać Pani Bakalarz która popiera Watychę o jakość wody w Nowym Targu. Sanepid tę wodę bada. Może jej uwierzcie.
Agata21.11.2014, 12:51
Wobec powyższego zalecam założyć sobie liczniki na wodę. Nie używać jej i gonić z bańkami do ogrodów za kościołem św. Katarzyny , tam podobno jest cudowna woda , która leczy z głupoty.
oko21.11.2014, 12:40
Nowy Targ wciąż korzysta ze SUW w Szaflarach - "w uzasadnionych sytuacjach"
podhale24.pl Data publikacji: 30.06.2014 15:02
kuba21.11.2014, 12:26
????
acha21.11.2014, 12:14
Czyli Marek F.kłamał mówiąc że woda ze studni mieszana jest z wodą z ujęcia z Szaflar? To jak dyrektorze wyjaśnisz zmianę koloru wody na delikatnie rzecz ujmując "brudny' podczas intensywnych opadów deszczu? Bo chyba nie uważasz że woda w studni głębinowej może zostać zabrudzona przez opady deszczu...
obserwator #21.11.2014, 10:48
W Nowym Targu jest kilka sklepów z walizkami do spakowania się
Blokers21.11.2014, 10:39
Ciekawie mówi tylko mnie ciekawi jeden fakt dlaczego w okresie letnim nie pojawia się kamień (albo bardzo rzadko) w czajniku a w okresie zimowym to co najmniej dwa razy w tygodniu trzeba odkamieniać czajnik? coś mi się wydaje ze w lecie po prostu mieszają wodę ze studni i ta za Szaflar a na jesień ,zimę i wiosnę to już leci ze studni
zwolennik Marka21.11.2014, 10:16
Mamy bardzo dobrą wodę ze studni głębinowych i jest to WYŁĄCZNIE SUKCES MARKA FRYŹLEWICZA. Bez żadnych obaw ,możecie tą wodę pić prosto z kranu, jest lepsza niż ta, za która płacicie w sklepie. Zwolennicy Watychy wypisują kłamliwe informacje na temat wody w Nowym Targu, żeby odebrać wyborców Fryźlewiczowi. Ludzie mieszkający na blokach, pamiętajcie- dziś nie musicie jak dawniej biegać z wiadrami do beczkowozów, żeby pić czystą wodę- dziś dzięki Markowi Fryźlewiczowi macie w kranach nie tylko czystą, ale przede wszystkim bardzo zdrową wodę- która nie wymaga uzdatniania. To Marek Fryźlewicz zaczął to miasto rozwijać i czyni to konsekwentnie z roku na rok, a zaczął od spraw najważniejszych jak przystało na mądrego gospodarza. Dziś nie macie wyremontowanej hali lodowej ( którą też się wyremontuje), ale macie rozwiązane bardzo ważne problemy które rzutują bezpośrednio na nasze zdrowie. Woda i oczyszczalnia ścieków to zadania które Fryźlewicz wykonał na szóstkę. Inne sprawy musiały poczekać, ustąpić miejsca priorytetom. Wybierzcie Marak Fryźlewicza, bo to gwarancja że będziecie też oddychać czystym powietrzem- to jedno z jego podstawowych zadań na lata 2014-2018 - GOSPODARKA NISKOEMISYJNA_ _ 4 punkt jego programu.
janek21.11.2014, 09:38
Trochę inaczej wynika z sesji Rady Miasta. W przypadkach wyjątkowych jest mieszana z woda z ujecia w szaflarach. np. było to na wiosnę.
trzecie oko21.11.2014, 09:08
Dlaczego Pan Dyrektor przygotowując artykuł nie zauważył, że takie miasto jak Tarnowskie Góry z liczbą mieszkańców ponad 60 tysięcy zajmuje 62 miejsce na wskazanym portalu i wyprzedza Nowy Targ o 21 pozycji ? Można założyć, że przy liczbie 33 tysięcy mieszkańców nasze miasto powinno zająć 9 bądź ostatecznie 11 miejsce. Więc pytam czy jest się czym chwalić, gdy chodzi o wygórowane ceny wody i ścieków dla mieszkańców miasta ?

pozdrawiam wszystkich pijących wodę oczyszczoną
podchlorynem sodu - substancją odkażającą stosowaną
przeważnie w basenach - dobra woda życia doda.
KUBA21.11.2014, 08:57
panie dyr. Kniotek co pan pie...sz :
dane z ogólnie dostępnej strony internetowej;
kraków 01.01.2014-31.12.2014 woda 1m 3.91 ścieki 1m 5.64
nowy targ 01.05.2014-30.04.2015 woda 1m 5.78 ścieki 1m 7.53 to powiększamy o dopłatę z miasta czyli z czyich pieniiędzy ???
a no też z moich podatków !!!!
woda:5.78+0.57=6.35 tj.162% DROŻEJ
ścieki :7.53+0.79=8.32 tj. 148% DROŻEJ
a wodę kraków ciągnie z Dobczyc czyli ok 20 km
sae'l21.11.2014, 08:49
ej KNIOTEK,KNIOTEK ty tez musisz juz odejsc z Mareczkiem
Leming doskonały21.11.2014, 08:45
Co innego mówił P. Fryźlewicz - jest to w archiwum P24 - a co innego mówi P. Kniotek. Ot kampanii wyborczej ciąg dalszy.

"mieszkaniec miasta UE bez kibla w centrum miasta - od 1958 i ciekawski"
wodnik21.11.2014, 08:33
Panie Kniotek pytam pana wobec powyższego stwierdzenia:
czy woda głębinowa (nie mówić źródlana) wymaga aż tak wielkiego chlorowania w okresie wiosenno-jesiennym? Zdarza się, że podczas tej operacji nie można w ogóle pić tej wody, bo człowiek ma odruch wymiotny!
Agata21.11.2014, 08:24
Polecam ten artykuł Babie Jadze i Oku. Macie czarno na białym, ale pewno będziecie dalej zaprzeczać i zadawać kłam słowom dyr. MZWiK
Zobacz pełną wersję podhale24.pl