26.11.2014, 07:00 | czytano: 4030

Wójt Ślimak odpowiada młodym Wyborcom (artykuł sponsorowany)

Ośmielam się podać do publicznej wiadomości pewne wyjaśnienia, o które w ostatnim czasie prosili mnie młodzi mieszkańcy Gminy Szaflary.
Obserwuję, że brak tej wiedzy wśród mieszkańców skutkuje niemożnością wyrobienia sobie opinii przez nich i wysoką podatnością na manipulowanie ich własnym zdaniem i szeroko rozumianą opinią publiczną. Zachęcam przy tym do rzetelnej analizy treści zawartych w moim programie wyborczym oraz we wcześniej zamieszczonych publikacjach w Tygodniku Podhalańskim nr 45 i 46 oraz na portalu Podhale24.

Chciałbym zatem podać do publicznej wiadomości, że Gmina Szaflary jako gmina wiejska w Rankingu Gmin Małopolski za rok 2013, w pozyskiwaniu środków europejskich na jednego mieszkańca, uzyskała wysoką 63 lokatę na 182 samorządy, gdzie 14 z nich to gminy miejskie oraz 47 to gminy miejsko–wiejskie.
Ranking został wykonany przez Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji i objęty był honorowym patronatem Wojewody Małopolskiego.

Informuję ponadto, że w czasie kiedy wchodził w życie unijny Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, do którego wnioski o dofinansowanie oprócz gminy mogły składać dodatkowo parafie, stowarzyszenia, podmioty gospodarcze, inne organizacje zostało zawarte porozumienie między Gminą Szaflary a Parafią Szaflary, że przeznaczona na wieś Szaflary pula środków w ramach PROW w kwocie 500 tys. złotych zostaje odstąpiona na rzecz Parafii, a szczególnie na odnowienie Zabytkowej Świątyni i otoczenia oraz na inne potrzeby Parafii „Matki”.
Wójt zadeklarował wówczas, że jako gmina będzie pozyskiwał dotacje z innych źródeł (co czynił np. z MRPO) i nie będzie konkurował z Parafią w walce o środki finansowe z PROW-u. Dzięki temu Parafia Szaflarska pozyskała znaczne fundusze, ku zadowoleniu Parafii i Gminy Szaflary.

Pragnę jeszcze uzupełnić informacje, że w roku 2008 Gmina Szaflary przystąpiła do struktur Podhalańskiej Lokalnej Grupy Działania (PLGD).
Jest to organizacja zajmująca się dystrybuowaniem środków unijnych na poziomie lokalnym, a więc choć do zdobycia są mniejsze kwoty, to jednak dostępne są dla społeczności lokalnej. I po to właśnie PLGD została powołana do życia, aby w pierwszej kolejności z tych lokalnych dotacji mogli korzystać sami mieszkańcy, organizacje i stowarzyszenia, parafie oraz podmioty prywatne, a na samym końcu instytucje takie jak gmina.
Tej zasady Gmina Szaflary trzymała się do końca, oddając pole do działania szaflarskim organizacjom. Dzięki takiej postawie Gminy, oraz regularnie tam przekazywanym składkom członkowskim ( razem 56 tys. zł. do tej pory) oraz pożyczkom zwrotnym na ratowanie działalności PLGD ( 5x50 tyś. zł = 250 tys. złotych) dotacje pobrały stowarzyszenia z Boru i z Bańskiej Niżnej, oraz Parafie z Szaflar, Bańskiej Niżnej i Bańskiej Wyżnej.
Widząc jednak małe zainteresowanie osób fizycznych i firm w roku 2014, a więc u schyłku trwania programów unijnych, Gmina sama złożyła 7 wniosków unijnych w ramach Działania Odnowa i Rozwój wsi i Małych projektów, na które w tym roku zostaną podpisane umowy dotacyjne. Wartość tych unijnych projektów złożonych do PLGD przez Gminę to kwota 563 tys. złotych.

Dzieląc się uwagami trwającej kampanii wyborczej stwierdzam, że zostały w niej bardzo mocno pobudzone, a nawet rozchwiane nastroje społeczne, które wzięły górę nad zdroworozsądkowym myśleniem. Zrealizowane do tej pory niemałe inwestycje wraz z już ustalonymi dla dobra mieszkańców działaniami na rok 2015, stały się niczym w porównaniu z głoszonymi obietnicami bez pokrycia, czyli przysłowiowymi gruszkami na wierzbie. Padło wiele oszczerstw mówionych i pisanych, również pod moim adresem.
Ubolewam jednak, że ich autorzy nie mieli odwagi tych oszczerstw sygnować swoim podpisem.

Stanisław Ślimak – kandydat na Wójta Gminy Szaflary.




Sfinansowano ze środków KWW DOŚWIDCZENIE I ZGODA
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl