22.03.2015, 12:03 | czytano: 5655

"Pal od góry" - uczniowie nowotarskiego I LO rozpoczęli akcję ekologiczną

NOWY TARG. W skrzynkach pocztowych oraz w wielu miejscach publicznych pojawiły się plakaty namawiające nowotarżan do zmiany sposobu palenia w piecach. Za akcją "Pal od góry" stoją uczniowie nowotarskiego I LO. Jak tłumaczą - "temat znany, ale podejście uczniów nowe".
"Jesteśmy zmęczeni smogiem wiszącym nad miastem"
- Nie wierzymy w skuteczność akcji, które czegoś zabraniają, albo czymś straszą. Wszyscy wiedzą, że spalanie śmieci uwalnia mnóstwo trujących substancji, ale... ich nie widać, więc w rzeczywistości wiele osób w ten fakt nie wierzy - argumentuje Hanna Sięka. - Robimy tę akcję dlatego, że jak wszyscy mieszkańcy jesteśmy zmęczeni smogiem wiszącym nad miastem i chcielibyśmy odetchnąć pełną piersią powietrzem czystym od toksyn! Zdrowie nie jest wystarczający mocnym argumentem, żeby sytuację zmienić. My chcemy pokazać, że palenie byle czym i byle jak się nie opłaca. Skupiliśmy się na ekonomicznych i praktycznych zyskach płynących z ekologicznego palenia w piecach CO. Paląc węglem i paląc od góry oszczędza się najpierw na węglu i to dużo – 1/3 pieniędzy wydanych na opał może zostać w kieszeni. Oszczędza się na utrzymaniu instalacji, czyszczeniu komina i jego naprawach, unika się problemów spowodowanych zbyt wysoką temperaturą wytwarzającą się w kotle podczas spalania odpadów. Oszczędza się wreszcie w aptece na syropach od kaszlu, na lekarstwach antyalergicznych. W dodatku to nic nie kosztuje. Nie trzeba wymieniać kotła, stary niemal na pewno się nada. Technika jest sprawdzona, ludzie w mieście już tak palą i wszyscy twierdzą, że spalają dużo mniej opału. Wystarczy tylko poświęcić trochę czasu na naukę innego sposobu rozpalania - wymienia.

Znaleziono sponsorów

To pod opieką Hanny Sięki uczniowie nowotarskiego I LO rozpoczęli energiczną akcję edukacyjną. Plakaty, które nowotarżanie znajdują w swoich skrzynkach pocztowych zaprojektowała Agnieszka Krzystyniak. - Przekonaliśmy burmistrza, że to dobry pomysł i dał pieniądze na druk materiałów, przekonaliśmy drukarnię, że warto zasponsorować taką inicjatywę - dodają organizatorzy. Na plakatach i ulotkach się nie kończy - uczniowie przygotowali także przedstawienie teatralne pt. "Nic się nie da zrobić", które zaprezentowano w szkole.

Pomysłodawcy podkreślają, że inicjatywa jest całkowicie oddolna. - Chcieliśmy zamiast narzekać pomóc ograniczyć problem, zakasać rękawy i wziąć się do roboty. Pora na zmiany jest dobra, marzec – już jest ciepło, można bezpiecznie poeksperymentować, można bez ryzyka spróbować nowej techniki, a od października ruszyć pełną parą. Parą, nie kłębami dymu - mówi nauczycielka.

Apele, interpelacje
Kilka tygodni temu, podczas sesji Rady Miasta Jan Sięka w ramach wolnych wniosków zaprezentował radnym tę metodę spalania węgla w piecach CO. Nowotarżanin apelował do władz by zainteresowały się sprawą. Wsparł go jeden z radnych, który oświadczył, że "sprawdził to w swoim piecu i po kilku tygodniach z całą odpowiedzialnością potwierdza pozytywy owej metody". - Efekty ekologiczne w postaci jasnego i o wiele słabszego dymu są niepodważalne - argumentuje Lesław Mikołajski. Radny zwrócił się do burmistrza z wnioskiem o wsparcie akcji promującej "spalanie od góry".

Nowotarski Urząd Miasta jest jednak ostrożny w jednoznacznej ocenie tej metody spalania. Zgodzono się na wsparcie akcji informacji przygotowanej przez młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego, ale jednocześnie zwrócono uwagę, że "proponowana metoda „górnego spalania” węgla w kotłach c.o. nie posiada dotąd jednoznacznego wskazania producentów kotłów jako metoda zalecana do stosowania". Jak wyjaśnia Grzegorz Watycha - magistrat wystąpi do znanych producentów tradycyjnych kotłów c.o. o stanowisko w tej sprawie.

W galerii poniżej plakaty przygotowane przez uczniów oraz ulotka z portalu www. czysteogrzewanie.pl

s/
komentarze
Smog27.03.2015, 20:58
Prądem i bez dymu. W N.T. żaden piec nie pomoże.
serwus26.03.2015, 22:46
@Stasek
Jeśli nie masz kotła dedykowanego do koksu np. Wrozamet Camino i bufora ,który z nim współpracuje , to prawdopodobnie masz ogromną stratę kominową . Innymi słowy , zamiast ogrzewać swój dom grzejesz powietrze wokół niego , a chyba nie o to Ci chodzi . A więc jeśli tak jest , to lepiej kup węgiel i pal od góry - będzie taniej i cieplej :)
serwus26.03.2015, 21:59
Furany i dioksyny powstają także przy złym spalaniu czystej biomasy.
Drewno również zawiera węglowodory, a jakże. Żywice, lotne rozpuszczalniki!Fenol, aceton, gwajakol, terpentynę. Tlenek węgla CO - przy tym wygląda blado.
Jeśli to możliwe, to należy palić suchym drewnem, bo mokrym się nie opłaca. Mokre drewno może zawierać w sobie nawet powyżej 60% wody. Wielka część energii ze spalania idzie wtedy na podgrzewanie i gotowanie tej wody, którą potem w postaci pary wyrzucasz do komina, to ogromna strata - to może być nawet 50% energii! (przy okazji niszcząc kocioł i komin).Zaleca się, aby drewno suszyć 3 lata, najmniej 2. Powinno ono schnąć na zewnątrz . O ile sama para wodna nie jest szkodliwa , to jest swoistym transporterem dla inych totalnych trucizn wymienionych wyżej , które się do niej przyklejają i przez komin zanieczyszczają powietrze ( to ten niewinny biały dymek ) .
Przyszły emeryt jak dadzą dożyć26.03.2015, 20:40
Palenie drewnem zanieczyszcza tak samo jak węgiel?
stasek26.03.2015, 14:45
Ja palę koksem i tam górnego spalania się nie da zrobić, bo koks potrzebuje więcej ciepła
eko nt26.03.2015, 13:28
jak wcześniej pisałem większość z tych pieców można dostosować do ekologicznego spalania węgla odsyłam na stronę ''palnik do spalania dymu wery''
serwus25.03.2015, 22:01
Poniżej lista kotłów z tzw. "Salonu odrzuconych " w których metoda rozpalania od góry może sprawiać trudności :

Cichewicz Logica górno-dolny
Cichewicz Ultima II górno-dolny (dolnego spalania ze szczeliną)
Dworek ZN górno-dolny
Galmet GT-KW(R) górno-dolny
Krzaczek SKD górno-dolny
Mering KDS-MG górno-dolny

Moderator Unica górno-dolny
SAS NWT / NWG górno-dolny
Termo-Tech KMS górno-dolny
Westfalia Standard górno-dolny (dolnego spalania ze szczeliną)
Wamet RW MAX górno-dolny (dolnego spalania ze szczeliną)
Wamet RR górno-dolny
Jan Sięka25.03.2015, 21:53
@Przyszły emeryt

To zależ jaki jest konkretnie model pieca. Proszę podać model, spróbuję powiedzieć, czy to piec górnego spalania, czy nie. Jeśli górnego, to dokładna instrukcja, jak w nim palić, jest na stronie CzysteOgrzewanie. Jeśli dolnego, to należy palić zgodnie z instrukcją obsługi.
Przyszły emeryt jak dadzą dożyć25.03.2015, 18:59
Jak w piecu firmy sas można palić od góry?
eko nt24.03.2015, 10:19
czy w urzędzie miasta w wydziale zajmującym się ochroną środowiska pracuje ktoś kto posiada odrobinę wiedzy w temacie systemów co ,struktury kotłów jakie mamy w nowym targu ,paliw jakie do tych kotłów stosujemy ,preferencji mieszkańców czym ewentualnie planują grzać w przyszłości bo jak czytam uchwały r.m. to mam wrażenie ,że jedyne ekologiczne grzanie to prąd (w naszym wypadku z elektrowni węglowych) rosyjski gaz którego ceny i jakość są zawsze zagadką i solary które w lecie uruchamiają wszystkie zawory bezpieczeństwa a w zimie ich cudowne działanie jest prawie niezauważalne
wdc23.03.2015, 21:06
haha, nowy targ i świeże powietrze, haha. leży w takiej dziurze że nic nie pomoże.
kopciuszek23.03.2015, 14:56
Jest alternatywa. Trzeba to wyjście wykorzystać. Straży Miejskiej absolutnie nie likwidować, tylko zmodernizować i w przyszłym okresie grzewczym niech ostro kontroluje( Policja tego nie będzie robić na pewno) tych którym z komina czarny dym leci. Nakaz palenia od góry i tym sposobem będziemy mieć zdrowsze powietrze. Jeżeli ktoś ma stary nieszczelny piec ,nie nadający się do tego typu palenia, miasto powinno dopłacić do zakupu nowego, ale obowiązek palenie metodą od góry, potem bezwzględnie egzekwować. Jest to najtańsza metoda dla nas wszystkich.
radek23.03.2015, 12:37
popieram Szymka to prawda.. palenie od góry daje efekty i ekonomiczne i ekologiczne!!!! z komina przynajmniej nie leci dym jak z Batorego na pełnym morzu;)
do@Katarzyna23.03.2015, 12:36
Pani Katarzyzno..nie zapomnij tylko oddychać i załatwić inne potrzeby fizjologiczne z tej Twojej predkości życia dziewce. skoro wracasz o 22 z pracy to rozpal przed pójsciem do pracy..jak wrócisz bedziesz miała cieplutko i luxusowo. więc nie mędrkuj kobieto tylko bierz sie do roboty.
heheszek23.03.2015, 10:27
@eko nt
Zerknij na stronę wspomnianą w artykule. Autor wspomina że nie w każdym piecu można. Ale w zdecydowanej większości (jakieś 96%) można. A nawet trzeba. Jeśli ktoś ma wątpliwości czy jego piec się nadaje, może zapytać. Jest masa ludzi zdających się na tym i chętnych do pomocy.
Wiesław23.03.2015, 09:37
Palę metodą od góry, w tym sezonie zaoszczędziłem 2.300 zł na węglu. Sceptykom radzę dobrze zaznajomić się z ulotką, spróbować a potem narzekać.
qwerty23.03.2015, 09:26
w piecu warto jeszcze zainwestować zamiast dmuchawy w elektroniczny miarkownik ciągu który reguluje dopływem powietrza do paleniska .
eko nt22.03.2015, 21:46
akcja pozytywna dobrze ,że wreszcie coś się dzieje ,ale od razu widać brak konsultacji z jakimkolwiek fachowcem i ostrzeżenia ,że w niektórych piecach zwłaszcza orawskich starszej generacji ten sposób palenia spowoduje cofanie dymu .
Szymek22.03.2015, 21:22
palę obecny sezon metodą górnego rozpalania. piec sas zasyp 30 kg wytrzymuje 20-24 godziny. przy paleniu standardowym sezon to ok 6 ton węgla a do chwili obecnej spaliłem 4 tony. polecam gorąco.
p.22.03.2015, 21:08
as - czyli co? w zimie jak jest mróz to czekasz aż wygasi się całkowicie w piecu? i od nowa?
oj seat....22.03.2015, 19:43
Przerosło Cię przeczytanie całego tekstu?
Spróbuj poskładać literki dwóch ostatnich akapitów. Jest tam napisane o wystąpieniu Jana Sięki i interpelacji radnego.
Chciałeś błysnąć? Trzeba się było posypać brokatem.
pektus22.03.2015, 19:24
@ 98
Celne spostrzeżenie.
Przecież w przecietnym domu minimum dwa- trzy ładunki wsadu węglowego..........
Jak w tej sytuacji postępować.
Wygasić piec i od nowa rozpalac?, a może wygarnąć żar do wiadra.
Nawdychać się prz tym tlenku wegla, siarki i węglowodorów./Choroba nowotworowa gwarantowana/. Ponadto ryzyko pożaru i smród w całym budynku.
Teraz dopiero załadować ponownie piec i wreszcie wyłożyć żar na wierzch i cierpliwie czekać na optymalną temp.
..................
Fajna zabawa dla teoretyków!
...................
seat22.03.2015, 19:17
Całą akcję rozpoczął Pan Jan Sięka, który przyszedł na sesję RM, przedstawił film o górnym spalaniu i zachęcał do tej metody. Główna zasługa jest jego. Podchwycił to radny Mikołajski, który złożył interpelację, żeby miasto sfinansowało druk ulotek. Pan Sięka też namówił nauczycielkę z LO, żeby młodzież podjęła się kolportażu. Brawo ! Trzeba takie akcje promować
DJ Bobowniok22.03.2015, 18:53
Jak zwykle chodzi o pieniądze,gdyby nas było stać to nikt nie bawiłby się w to codzienne rozpalanie pieca tylko w pokoju ustawił żądaną temperaturę .Cofamy się w rozwoju sam to widzę po swojej kotłowni,w jednym kącie piec olejowy a w drugim piec na byle co.Całe to rozpalanie od góry to to samo jakbyś nadal jadł g.... ale nie czujesz już jego smaku .I tyle!!
do Katarzyny22.03.2015, 18:48
Prędkość życia, powiadasz?
Taaaak, przy takim podejściu onkologom nie grozi bezrobocie.
as22.03.2015, 18:44
do Kamil
to naprawdę znasz się g... znasz na paleniu , a słyszałeś o piecach na ekogroszek ? i tam węgiel pali się od góry i podawany jest od dołu w sposób ciągły tak więc można tak palić w zwykłym piecu . Jedyny minus tego spalania jest to że trzeba poczekać aż cały wsad sie wypali i od nowa zapalić od góry .Palę juz tak 3 lata w piecu w którym powinno się palić od dołu wg . producenta .
Katarzyna22.03.2015, 17:58
Również uważam że metoda niestety nie jest idealna tylko problematyczna dom rozgrzewa się duuuużo dłużej a prędkość życia nie pozwala mi na 3 godzinne czekanie na podniesienie temperatury w domu a tyle to u mnie trwa po kilku krotnych próbach jeśli człowiek wraca z pracy o 22 i ma rozpalić w piecu to chce ciepła jak najszybciej. Poza tym jak się doklada no bo przecież od góry to zaburzy całą filozofię tego palenia od góry
mario22.03.2015, 17:41
Ta akcja pozkazuje , że mamy wspaniałą młodzież , która chce żyć w czystym srodowisku .Wszyscy malkontenci , dajcie sobie i im taką szansę . Spróbujcie .

pozdr
mario
eko nt22.03.2015, 17:05
niestety nie kazdy piec można rozpalać w ten sposób,ja od trzech lat posiadam palnik dymu firmy wery ,który można zamontować w każdym kotle tradycyjnym i działa bez najmniejszych problemów.oszczędność nawet 40% ale i zimy mamy trszkę słabsze.
do Kamil22.03.2015, 16:42
Pale tak trzeci sezon. Spalam około 30% mniej. Zacznij tez tak robić i poczytaj sobie o bilansach energetycznych, wartościach opałowych, górnym spalaniu etc. Kłania się też fizyka i chemia..
heheszek22.03.2015, 16:35
@ Kamil
Uwielbiam takich ludzi... nie spróbują, nie sprawdzą, ale mają od razu 10 argumentów przeciw. Skąd wiem że nie próbowałeś? Nie pisał byś takich idiotyzmów. Ja już przetestowałem tą technikę palenia i faktycznie, moje wrażenia są pozytywne: nieporównanie mniej dymu i mniejsze zużycie węgla.
To nie są żadne cuda na kiju tylko fakty. I mają swoje oparcie w teorii. Zainteresowanych tematem zachęcam do odwiedzenia wspominanej w artykule strony. Można się sporo dowiedzieć.
~P22.03.2015, 15:20
Brawo! Akcja warta rozpowszechniania i poparcia!
~do 98
Idź do szkoły może pojmiesz o co chodzi
Kamil22.03.2015, 15:15
Ludzie opamietajcie się!!! KOMPLETNA BZDURA I WYMYSLONA FANABERIA JAKĄ KIEDYKOLWIEK WCZEŚNIEJ SLYSZALEM PALENIE OD GÓRY? I CO TO ZMIENIA? NIC! A WRECZ SPOWALNIA ROZPALANIE I MARNUJE ENERGIE NA ODDANIE CIEPLA POPRZEZ DLUGI CZAS ROZPALANIA IDIOTYZM JAKI KIEDYKOLWIEK SLYSZALEM. A na temat pieców i energii spalania wiem dużo...
NAJGORSZA METODA JAKA MOŻE ISTNIEC. Przekonajcie się sami i czekam na odpowiedzi.

Proszę unikać pisania wielkimi literami. Moderator.
Mar22.03.2015, 14:41
Palimy tak już od dawna. Warto. Duża oszczędność opału, dłużej utrzymuje się ciepło w mieszkaniu i co najważniejsze jasny dymek z komina jak przy paleniu olejem. Zachęcam i gorąco polecam.
Kordi22.03.2015, 14:03
Dobra robota I LO! Warto spróbować. Podzielę się z Wami moją prawie roczną praktyką. Trzeba to zrobić na jednym zasypie więc musimy zasypać na tyle aby paliło się te 6-8 h w zależności od potrzeb i oczywiście pojemności naszego pieca. Każdy zainteresowany powinien chociaż spróbować i przy pierwszych dwóch razach obserwować co się dzieje. Potem to już tylko rutyna. Ja do kotłowni schodzę dosłownie tylko dwa razy dziennie - pierwszy raz by rozpalić a potem tylko by zaglądnąć czy dobrze się rozpaliło i ewentualnie troche przymknąc popielnik. Pamiętajcie ŻADNEGO DOKŁADANIA, bo zepsujecie całkowicie metodę i znów zamieniony węgiel w sadzę zamiast się spalić i dać ciepło to wyleci "po staremu" wraz z Waszymi pieniędzmi z komina. Także musi się Wam wszystko wypalić w piecu i wtedy ewentualnie na nowo należałoby rozpalić znów od góry. Ja natomiast dwa razy dziennie nie rozpalam, bo nie mam takiej potrzeby. Palę w piecu ok 14godziny i zasypuje na średnio 8 godzin i w moim piecu są to dwa pełne wiadra węgla.
świrek22.03.2015, 13:20
@ 98
Najpierw poczytaj w necie o co w tym wszystkim chodzi,a potem pisz głupawe komentarze.
absolwentka22.03.2015, 12:50
Swietna akcja, pozdrawiam pełną pomysłów i pozytywną panią Siękę !!
KG22.03.2015, 12:30
Wreszcie coś drgnęło. Przypominam, że z apelami o czyste ogrzewanie występowali już jesienią ub. roku co bardziej światli i umiejący posługiwać się Internetem mieszkańcy naszego miasta. Wskazywali też stronę, na której była instrukcja. Już wtedy niektórzy z nas zaczęli stosować ten sposób palenia i także upowszechnialiśmy go wśród znajomych. Ja nawet pytałam kominiarzy czy propagują ten sposób palenia, ale wydawało mi się że, mają zbyt małą wiedzę na ten temat. Pisaliśmy też na tym forum, że odpowiedzialne służby powinny działać. Dobrze więc, że w końcu zimy ktoś zdecydował, że warto, wcześniej - jesienią - pewno ważniejsza była kampania wyborcza. Lepiej późno niż wcale!
9822.03.2015, 12:17
a dorzuca się potem też od dołu?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl