30.04.2015, 12:00 | czytano: 6135

Matka zamordowanego Andrzeja: "Skazanym życzę długiego życia, by cierpieli tak jak ja"

Rozalia Krzysztofiak z Nowego Targu, matka 20-letniego Andrzeja, zamordowanego przez nożownika w andrzejki 2013 roku pod klubem muzycznym w nowotarskim rynku, skomentowała wyrok dożywocia, który za popełnienie tej zbrodni otrzymał 22-letni Dawid M. z Rabki-Zdroju.
- Jeśli była zbrodnia, to musi też być kara. Taka jest naturalna kolej rzeczy. Straciłam syna, który dopiero wchodził w życie, a dziś go nie ma. Andrzej chciał ze znajomymi świętować imieniny, a spotkała go tak straszna śmierć, bo odpowiedział na zaczepki ludzi, których nigdy wcześniej nie spotkał. Skazanym życzę długiego życia, by cierpieli tak jak ja i zapłacili za wyrządzone krzywdy. Czasami zastanawiam się, co by było, gdybym na chrzcie dała synowi inne imię? Gdyby nie był Andrzejem, to nie poszedłby na te przeklęte andrzejki i dziś pewnie by żył - powiedziała w rozmowie z "Dziennikiem Polskim".
Wyrok w tej sprawie zapadł w poniedziałek przed Sądem Okręgowym w Nowym Sączu. Obok kary dożywocia, sąd zasądził od zabójcy zadośćuczynienie finansowe na rzecz najbliższych zamordowanego Andrzeja - rodziców i rodzeństwa - w wysokości od 5 do 20 tys. zł.

Na tej samej rozprawie sąd ogłosił też wyrok wobec grupy młodych mieszkańców Rabki-Zdroju i okolicznych miejscowości, którzy wzięli udział w bójce zakończonej morderstwem. Karola A. i Karola L. sąd skazał za udział w pobiciu na rok więzienia, a Marcina C. i Grzegorza S. na półtora roku więzienia. Sąd zawiesił im wykonanie kary na okres trzech lat. Mają oni też zapłacić grzywny. Uniewinniony został piąty uczestnik bójki - Wojciech F.

r/
komentarze
zeniek02.05.2015, 00:14
@agh:
Szanuj wiarę i nie lekceważ jej, bo nigdy nie znamy ani dnia ani godziny kiedy możemy jej nagle potrzebować. A co do szkód moralnych to są one niewyobrażalne i niewymierne, więc na "tysiączki" nie przeliczałbym ich na Twoim miejscu. Już tutaj padło wyjaśnienie co jest prawdopodobnym powodem żądania odszkodowań i w sposób oczywisty nie mają one charakteru merkantylnego.
ania m02.05.2015, 00:11
biedna kobieta i rodzina, ogromna strata. A z tym wyborem imienia strasznie mnie ta Pani wzruszyla. Nie pomyslalabym nawet o tym a faktycznie pozniej czlowiek moze sie zastanawiac co by bylo gdyby...
agh01.05.2015, 21:16
I z tą nienawiścią w sercu do kości?łka ,do komunii,na rocznice błogosławionego czy świętego...czy w nauczaniu Waszego idola jp2 jest coś o tej nienawiści ?aż dziwne że sąsiedzi i koledzy z klasy po tysiączku nie zażądali za szkody moralne.
zeniek01.05.2015, 13:21
@ sisi:
Ależ Ty niniejszym właśnie to dokładnie robisz!!! Jacy koledzy z klubu? O czym Ty bredzisz? Zaraz po zdarzeniu to oni zapewne niczego oprócz białych myszy nie widzieli, a za kolejną działkę to pewnie by i rodzoną matkę wydali, nie mówiąc o koledze. Z tego co mi jest wiadomo to w pogrzebie Andrzeja wzięli udział wszyscy jego koledzy, co do jednego, cała klasa przybyła na pogrzeb, co zważywszy że pracowali bądź studiowali w wielu różnych miejscach poza Nowym Targiem, było dość imponującym wyczynem. Wstydź się własnego cienia!!!
Nie wiem i nie chcę wiedzieć co Ci utkwiło w pamięci, wiem natomiast że można uzyskać najprzeróżniejsze wypowiedzi na dowolny temat - jest to tylko kwestia intensywności drążenia tematu w pożądanym przez siebie kierunku. Mi utkwiło w pamięci że Andrzej nie opuścił ani jednego dnia w roku szkolnym w klasie maturalnej - to może dlatego nie był lubiany w całym tym Twoim klubie (jeżeli rzeczywiście tak było jak piszesz z tymi wypowiedziami zaraz po zdarzeniu). Ważne że wszędzie gdzie indziej lubiany był i ten właśnie fakt powinien coś dać i Tobie i tym tzw. kolegom w klubie (?) do myślenia na temat tego co jest wartością a co nie, kogo należy szanować a kogo nie.
x01.05.2015, 11:36
do 666 a czy on zabijajac andrzeja postapil po katolicku ? wez zastanow sie co piszesz ! co ma do tego czy ktos jest katolikiem czy nie znaczy ze katolika mozna zabic bo i tak rodzina katolika ma wybaczyc mordercy !!! zenada !!!
sisi01.05.2015, 09:01
@zenek nie chce źle pisać o zmarłym... poszukaj wypowiedzi kolegów z klubu zaraz po zdarzeniu...Mnie to utkwiło w pamięci.
jaga201.05.2015, 07:57
Obowiązkiem rodziców jest dbać o swoje dzieci, pilnować żeby się uczyły, zdobyły zawód. Żyć byle jak każdy potrafi, żyć godnie to sztuka
DżejDżejOkocza30.04.2015, 20:44
Czemu wszyscy odwołują się do religii ? Jak Bóg będzie chciał to im wybaczy, ludzie na ziemi nie muszą..wybaczyłbyś/wybaczyła gdyby chodziło o twoja rodzinę ?
Angie30.04.2015, 20:39
Strata dziecka- coś czego ja jako matka bym chyba nie przeżyła. Z całego serca współczuję całej rodzinie... Mamie Dawida też współczuje... mieć takiego syna.... Mam tylko nadzieje ze wychowujemy dobrze z mężem swoje dzieci i nigdy nas coś takiego nie spotka... nie wiemy co komu pisane.
zeniek30.04.2015, 19:51
@sisi:
Widzisz, ja byłem nauczycielem Andrzeja i był to młody człowiek po prostu na poziomie, po prostu widać było że jest dobrze wychowany, był obdarzony empatią, miał wyobraźnię i rozum. Zapamiętałem go ze względu na taką spontaniczną i całkowicie bezinteresowną sympatię jaką potrafił swoim zachowaniem, swoją postawą w trudnych nieraz i konfliktowych sytuacjach, wzbudzić. Cieszyłem się że są jeszcze tacy porządni młodzi ludzie jak on. Naprawdę! Żądanie pieniędzy interpretowałbym raczej jako próbę ograniczenia oskarżonemu możliwości finansowego wpływu na poprawienie sobie komfortu odbywania wyroku i nie widzę w tym niczego niesmacznego, wręcz przeciwnie! Natomiast prosiłbym Cię o jedno: nie każ mi się w którymś kolejnym być może swoim komentarzu wczuwać w sytuację zmiennocieplnych gadów. Również suponowanie jakoby ktoś tu kogoś nienawidził jest bardzo nie na miejscu, sisi. Jeżeli matka Dawida ma coś na obronę syna, jakieś wytłumaczenie to niech się wypowie, niech przynajmniej spróbuje cokolwiek tutaj wyjaśnić, niech poda wszystkie znane jej szczegóły zachowania swego syna, bo wyrok nie jest jeszcze prawomocny, a są na świecie rzeczy o których nie śniło się filozofom.
66630.04.2015, 19:28
Złe życzenie drugiemu - to takie Wasze katolickie.
Ja w takiej sytuacji wolałbym zawisnąć niż 25lat się męczyć za kratą.
KAT30.04.2015, 18:29
Powinna wejsc w życie kara smierci,a teraz tego bandziora bedziemy utrzymywać przez tyle lat
radykalny Benek30.04.2015, 15:35
Czasami onieśmiela mnie ilość ***bów komentujących na tym portalu.
Matka ma prawo żądać potężnego zadośćuczynienia, a ten zbrodniarz który zabił Andrzeja w normalnym państwie ( nie w socjalistycznym eurokołchozie ) dawno już by wisiał.
bombel30.04.2015, 15:35
Do sisi a czego ma zyczyc takim skoko brykom niezyje niewinny chlopak moglo trafic na kogos bliskiego z twojej rodziny
x30.04.2015, 15:25
a dlaczego sad zawiesil tym swirom zwyrodnialcom wyrok!!!!!!!!!!!!!!! powinni isc siedziec!!!!!!
Inicjały30.04.2015, 15:08
Od skazania w pierwszej instancji można podawać pełne nazwiska.
kaska30.04.2015, 14:37
No to jest chrześcijańskie serce, zyczy mu długiego zycia, żeby długo cierpiał ....
sisi30.04.2015, 12:53
nie podobają mi się słowa matki... Postaw się w sytuacji matki Dawida. Ja też nienawidzisz? A żadanie pieniędzy jako zadośćuczynienia bylo niesmaczne - nawet dla rodzeństwa
OOOO30.04.2015, 12:48
Pani Rozalio, nigdy nikogo nie straciłem w tak okrutnych okolicznościach, z ręki mordercy, ale doskonale Panią rozumiem...
Sprawiedliwy.30.04.2015, 12:38
na wizji lokalnej każdy widział te przestraszone twarze, niech też każdy je zapamięta.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl