07.07.2015, 08:00 | czytano: 5459

Termolezja - sposób na przewlekły ból (artykuł sponsorowany)

Termolezja usuwa ból przewlekły wtedy, kiedy wszystko już zawodzi i lekarze rozkładają bezradnie ręce, a ty z bólu tracisz chęć do życia. Dowiedz się, na czym polega metoda leczenia bólu igłą, która wytwarza ciepło. Jakie bóle likwiduje termolezja? Czy jest skuteczna?
Medical Clinic Podhale w Waksmundzie dołączyła do grona kilku placówek w Polsce, gdzie można przeprowadzić zabieg Termolezji aparatem firmy Cosman.

Termolezja to nowoczesna metoda leczenia bólu. Długo panował pogląd, że chory powinien znosić każdy ból bez narzekań, a po leki sięgać w ostateczności. Obecnie uważa się, że długotrwały ból jest szkodliwy i sam w sobie stanowi poważną chorobę. Negatywnie wpływa na psychikę cierpiącego, zaburza zdolność do pracy, obniża aktywność życiową, pogarsza też stan zdrowia, zmniejszając odporność organizmu. Aby wygrać z bólem, trzeba o nim jak najwięcej wiedzieć. Wtedy można dobrać odpowiednią terapię. Najprościej podać leki przeciwbólowe. Ale przy długim ich stosowaniu pojawiają się zwykle dodatkowe dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Współczesna medycyna wykorzystuje metody inwazyjne, do których zalicza się blokady nerwów czuciowych i stymulację nerwów rdzenia kręgowego lub mózgu. Zabieg Termolezji w Medical Clinic Podhale w Waksmundzie przeprowadza dr n. med. Dawid Sobański- specjalista w zakresie neurochirurgii, pracujący w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie.


Termolezja: przygotowanie do zabiegu

Decyzji o przeprowadzeniu termolezji nie podejmuje się podczas jednej wizyty, czeka nas ich przynajmniej kilka. Najpierw trzeba zrobić precyzyjne i skomplikowane badania diagnostyczne. Dużą wagę przykłada się też do nawiązania dobrego kontaktu z chorym i uzyskania od niego pełnej informacji o charakterze bólu, jaki odczuwa. Kolejnym etapem przygotowania do termolezji jest badanie ogólne i neurologiczne oraz rtg. kręgosłupa i podstawowe analizy (morfologia, OB).


Termolezja za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości wyłącza fragmenty nerwów przewodzących ból. Mówiąc krótko, dzięki termolezji można zlikwidować ból bez trwałego uszkodzenia tkanki nerwowej. Większość zabiegów termolezji wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Długość igły dobiera się w zależności od miejsca wkłucia. Najkrótszej używa się do nakłuwania odcinka szyjnego, a najdłuższej do odcinka lędźwiowego. Tępy koniec jest połączony przewodem z generatorem wysokich fal. Przez całą długość igły biegnie kanalik, u ujścia jest zakończony pojemniczkiem (kaniulą). Pozwala on po jednym wkłuciu igły wykonać kilka czynności. Tą drogą podaje się leki znieczulające lub kontrast podczas stawiania diagnozy oraz środki, które na jakiś czas „wyłączą" nerwy. Przede wszystkim jednak igła jest elektrodą, która wytwarza lecznicze ciepło. Przy każdym zabiegu asystuje anestezjolog, bez przerwy kontrolujący pracę serca chorego. Pacjent leży na stole. Na ekranie monitora wyraźnie widać miejsce, gdzie została wprowadzona igła. Jest podłączona do generatora, który wytwarza prąd stymulujący (pobudzający).


Obserwację nerwu ułatwia podany kontrast. Jeśli chory reaguje na bodźce czuciowe, wiadomo, że igła znalazła się we właściwym miejscu. Po wprowadzeniu igły lekarz podaje (przez kaniulkę) znieczulenie. Potem igła zostaje podłączona do generatora, który wysyła prąd elektryczny określonej częstotliwości. Dochodzi do niewielkiej koagulacji (ścięcia się białka) w nerwie, ale jego tkanki nie zostają zniszczone. Mogą się zregenerować. Przerwane zostaje jedynie przewodzenie bodźców bólowych. Tego momentu pacjent nie czuje. Zabieg przeciętnie trwa około 20 minut. Przynosi efekt na mniej więcej pół roku. Można go powtarzać bez ograniczeń. Warto dodać, że termolezja nie leczy podstawowej choroby, jedynie usuwa ból.

Bóle, które likwiduje termolezja
  • pochodzące z kręgosłupa i z nerwów czaszkowych, z korzeni nerwowych układu współczulnego
  • wynikające z chorób naczyniowych
  • nerwu trójdzielnego
  • spowodowane niektórymi chorobami onkologicznymi, zwłaszcza rakiem trzustki, żołądka, przełyku - kiedy usunięcie bólu zależy od wyłączenia nerwów splotu trzewnego (słonecznego)
  • osteoporotyczne i zwyrodnieniowe


Termolezja: przeciwwskazania
Termolezji nie stosuje się w trakcie chorób w ostrym stadium i bezpośrednio po nich. Po zawale serca, udarze mózgu trzeba odczekać około trzech miesięcy. Podeszły wiek nie stanowi przeszkody do przeprowadzenia zabiegu. Termolezja nie pomaga przy nowotworach z licznymi przerzutami; przy bólach neuropatycznych, gdy uszkodzona jest tkanka nerwowa, a jej funkcje zaburzone, na przykład przy półpaścu.


MEDICAL CLINIC PODHALE
ul. Nowotarska 294, 34-431 Waksmund
rejestracja telefoniczna pod nr (18) 26-44-000
www.medicalclinic.pl
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl