07.11.2015, 09:18 | czytano: 2729

Honory dla góralskiej Polonii (zdjęcia)

W Urzędzie Gminy Nowy Targ odbyła się miła uroczystość, podczas której to wójt gminy Jan Smarduch przekazał na ręce Romana Tylki, prezesa Klubu Parafii św. Andrzeja Boboli Rogoźnik/Stare Bystre w USA, i jego małżonki, akt nadania i tytułu "Zasłużony dla gminy Nowy Targ". Wraz z gratulacjami laureaci otrzymali również medal wykonany z brązu.
Klub Parafii św. Andrzeja Boboli Rogoźnik/Stare Bystre w USA otrzymał tytuł podczas ostatniej sesji Rady Gminy Nowy Targ, która miała miejsce 13 października br. Wniosek o nadanie takiego tytułu złożył sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek wraz z Radą Sołecką.
W uroczystości tej wziął udział również sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek, który złożył laureatom tytułu serdeczne gratulacje. Prezes Tylka ze wzruszeniem podziękował za wyróżnienie wnioskującym, wójtowi, Radzie Gminy oraz wszystkim osobom, które się do tego przyczyniły.

Z okazji zbliżającego się jubileuszu 50-lecia istnienia Klubu Parafii św. Andrzeja Boboli Rogoźnik/Stare Bystre w USA sołtys Rogoźnika przekazał prezesowi list gratulacyjny z życzeniami dla wszystkich członków Klubu. Podziękował również za utrzymywanie łączności z rodzinnym Podhalem oraz za wszelką pomoc udzieloną mieszkańcom Rogoźnika.

Tytuł ten nadawany jest za wybitne zasługi dla rozwoju gminy i tworzenia wspólnego dobra mieszkańcom gminy i osobom nie będącym mieszkańcami gminy, organizacjom, stowarzyszeniom i instytucjom, które przyczyniły się do zaspokojenia zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej, szczególnie zasłużyły się gminie, przyczyniając się do rozwoju, pomnożenia dobrobytu lub popularyzowania osiągnięć.

Klub św. Andrzeja Boboli w Chicago powstał 28 lutego 1966 roku z inicjatywy Józefa Kwaka „Sobusia”. Klub został zarejestrowany w stanie Illinois jako korporacja ze statusem organizacji charytatywnej. Na liście członków znalazło się wówczas 35 osób.

Tęsknota za ojczystym krajem, góralską ślebodą , tańcem, śpiewem i muzyką stworzyły potrzebę zrobienia czegoś, co mogło uzupełnić tę pustkę. Postanowili stworzyć atmosferę podobną do tej na Podhalu, zintegrować środowisko rogoźniczan w Chicago a jednocześnie przerzucić pomost pomiędzy Chicago i Rogoźnikiem.

W 1967 roku prezesem wybrany został Władysław Tylka „Filarów”. Za jego kadencji która trwała aż do 1989 roku Klub wspierał finansowo budowę kościoła w Rogoźniku , organizując przedstawienia teatralne i zabawy. Pod koniec lat sześćdziesiątych nagrano kilka płyt między innymi „Powstanie Chochołowskie”, „Redyk Owiec” a dochód ze sprzedaży został przekazany również dla parafii w Rogoźniku.
Od 1989 roku Klubem kierowała Helena Bukowska. Klub w dalszym ciągu wspierał parafię przekazując fundusze na budowę wieży kościelnej i pokrycie blachą miedzianą dachu na kościele parafialnym oraz remont remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogoźniku.

W marcu 2002 nowym prezesem został wybrany Kazimierz Panek. Klub zmienił oficjalną nazwę na „Klub Parafii Św. Andrzeja Boboli Rogoźnik – Stare Bystre w USA”. Obecnie Klubem kieruje Roman Tylka.

Celem nadrzędnym działalności Klubu Parafii Św. Andrzeja Boboli Rogoźnik – Stare Bystre w USA było wspieranie materialne parafii Rogoźnik. Od początku istnienia klub mocno angażuje się w życie parafii i wsi Rogoźnik. Klub wspierał Szkołę Podstawowa w Rogoźniku podczas nadania szkole imienia ks. Józefa Tischnera, ponadto przekazał szkole sprzęt do monitoringu gniazda bocianiego, wyposażył bibliotekę szkolną w meble , wsparł drużynę harcerską , wielokrotnie wspierał OSP Rogoźnik przekazując środki na zakup sprzętu , umundurowania, organizację uroczystości ( 100 - lecie OSP), zakupił sprzęt do nagłośnienia boiska sportowego w Rogoźniku , angażuje się w akcje charytatywne przeprowadzane w naszej miejscowości. Nieprzerwanie wspiera parafię we wszelkiego rodzaju inwestycjach przy kościelnych. Otrzymujemy ciągłe deklaracje ze strony zarządu klubu o chęci nieprzerwanej współpracy z ich mała ojczyzną – Rogoźnikiem.

Klub Parafii Świętego Andrzeja Boboli Rogoźnik / Stare Bystre w USA będzie obchodził w 2016 r. uroczystości 50 lat swojego istnienia.

Źródło: rogoznik.bnx.pl
Może Cię zainteresować
komentarze
czytający list07.11.2015, 20:09
Rogoźnik 2016....
eh.... ale wtopa....
w07.11.2015, 14:10
Smarduch i Honor !? :) . Wysoki funkcjonariusz PO która zrujnowała Polskę !!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl