17.11.2015, 15:07 | czytano: 2377

Przedszkole nr 3 w Zakopanem ma nową siedzibę

Fot. Józef Słowik
W Zakopiańskim Centrum Edukacji otwarto nową siedzibę Przedszkola nr 3 w Zakopane, które przeniosło się tu z zabytkowego budynku Czerwony Dwór.
Dziś z udziałem władz miasta, radnych, pracowników kuratorium oświaty i nauczycieli oficjalnie otwarto placówkę.
Obecnie w placówce wychowują się cztery grupy przedszkolaków. Każda ma swoją nazwę oraz kolorystykę sali i szatni: grupa I: dzieci 2,5 - 3-letnie to Liski, druga dzieci 3-letnie to Niedźwiadki, grupa III: dzieci 4-letnie to Sarenki, grupa IV: dzieci 5-letnie – Świstaki.

Jak mówiła podczas otwarcia Alina Rachwał, dyrektorka przedszkola, nazwy grup nawiązują do zwierząt tatrzańskich. Przedszkole w swoim nowoczesnym wnętrzu będzie kontynuowało kształtowanie u dzieci wrażliwości na tatrzańską przyrodę i przynależność do naszej małej ojczyzny, jaką jest Podhale z jego kulturą regionalną.

- Sale zajęć są kolorowe, bogato wyposażone w zabawki nowej generacji – mówiła dyrektor Rachwał. - Każda sala posiada własne zaplecze sanitarne. Smaczne i zdrowe posiłki są przygotowywane w kuchni ZCE znajdującej się nieopodal przedszkola. Przedszkole posiada piękną, dobrze wyposażoną salę gimnastyczną służącą dzieciom do zajęć rytmicznych i gimnastycznych oraz dwa place zabaw na świeżym powietrzu. Do dyspozycji rodziców jest wygodna zatoczka postojowa dla samochodów. Prowadzone są zajęcia z języka angielskiego i rytmiki.

Historia przedszkola nr 3 w Zakopanem sięga roku 1951. Powstało ono w budynku Czerwonego Dworu. Mieszkał tutaj Stanisław Żeromski. Po II wojnie budynku został przejęty przez państwo na cele oświatowe. Był tutaj m.in. dom dziecka dla chłopców. W latach 50-tych powstało w nim przedszkole nr 3 im. Karola Szymanowskiego. Z roku na rok, ze względu na wiek budynku, warunki się jednak pogarszały. Dlatego zdecydowano się na adaptację pomieszczeń dawnych „Szpulek” na miejskie przedszkole.

js/ zdjęcia Józef Słowik
komentarze
Rodzic18.11.2015, 18:48
Aniela, chyba nie byłaś w nowym przedszkolu !!! Wystarczyłoby porównać warunki sanitarne w nowym jak i starym budynku. To że dzieci chodzą do nowego, świetnie wyposażonego przedszkola które ma nawet salę gimnastyczną, spełnia wszystkie obecne normy i zalecenia to zmiana na gorsze??? Od twojego pobytu w przedszkolu świat się trochę zmienił, wszystkie budynki tego typu również. Jestem przekonany, że z tak świetną i doświadczoną kadrą jaka tam pracuje domowa atmosfera wkrótce również i tam zagości :)
Aniela18.11.2015, 08:57
Pomimo wszystko wolałam stare ,przytulne przedszkole i nie ważne kim był lecz czym się zasłużył Szymanowski . Tam była odpowiednia atmosfera i domowa rodzinna atmosfera, którą umiała stworzyć p. Teresa Witek i z jej odejściem na emeryturę było już coraz gorzej.
Zzzzzz17.11.2015, 20:58
Imię Karola Szymanowskiego nadano placówce w 1954 r. Wątpię, czy wtedy ktokolwiek o tym wiedział (o homoseksualiźmie Szymanowskiego)
niewolnik17.11.2015, 20:16
Nazwa przedszkola imieniem Karola Szymanowskiego jest nazwą nietrafiona gdyż on był zdeklarowanym homoseksualistą a wiec jest to promocja homoseksualizmu w przedszkolu...czyżby Pani Naczelnik Szkolnictwa w Zakopanym opuściła ta lekcję historii???
Zobacz pełną wersję podhale24.pl