22.11.2015, 10:20 | czytano: 1759

Mieszkańców Jaworek czekają znaczne utrudnienia w ruchu

Od poniedziałku 23 listopada b r. ruszy odbudowa uszkodzonego podczas zeszłorocznej powodzi mostu na potoku Grajcarek w Jaworkach, obok restauracji Bacówka. Wykonawcą zadania jest Firma Usługowa LOG–Bud z Krynicy– Zdrój.
Na zeszłotygodniowym spotkaniu informacyjnym mieszkańców Jaworek z burmistrzem Miasta i Gminy Szczawnica, Grzegorz Niezgoda poinformował, że na czas prowadzenia robót wystąpią znaczne utrudnienia w ruchu. Burmistrz podkreślał, że jest to ekspresowa inwestycja – most ma powstać w nieprzekraczalnym terminie 1 miesiąca. Fundusze na budowę mostu gmina zdobyła w ostatniej chwili, pod warunkiem, że inwestycja zostanie rozliczona do końca roku.
Przewidywany koszt odbudowy mostu to ok.1 mln. 650 tys. zł. z czego 1 mln. 320 tys. pochodzi z budżetu państwa, a 330 tys. to wkład własny gminy. Jeśli Szczawnica nie rozliczy inwestycji do końca roku, będzie musiała zwrócić otrzymaną na ten cel dotację.
Ponieważ most ma najpierw zostać całkowicie rozebrany, dojazd do Czarnej Wody odbywać się będzie Białą Wodą, gdzie aktualnie przygotowywana jest droga objazdowa. Chcąc przedostać się na Czarną Wodę, należy za starą mleczarnią skręcić w lewo na tzw. Koziniec. Tą drogą będzie się wyjeżdżało koło tartaku na Czarnej Wodzie. Aktualnie trwa przygotowywanie drogi objazdowej, co będzie kosztować dodatkowe 63 tys. zł. Niestety droga będzie dostępna tylko dla samochodów osobowych z uwagi na szerokość, która wynosi 2,7 m. (przewidziane są 3 mijanki). Największe problemy z przejazdem mogą pojawić się podczas większych opadów śniegu, jednak jak zapewnia burmistrz, służby miejskie będą dbały o utrzymanie drogi objazdowej.

Piesi będą mogli przechodzić przez Grajcarek po prywatnych kładkach, na co zgodę musieli wyrazić ich właściciele.

Mieszkańcy obawiają się utrudnień związanych budową mostu, ponieważ także część centrum Jaworek zostanie wyłączona z ruchu. Burmistrz Grzegorz Niezgoda oraz sołtys Jaworek Bożena Solecka apelują do mieszkańców o wyrozumiałość i uzbrojenie się w cierpliwość. Przebudowa mostu jest niezbędna i należy wykorzystać otrzymaną na ten cel dotację. Jednocześnie sołtys Jaworek obiecała mieszkańcom, że będzie bacznie obserwować prowadzone prace i monitorować wszelkie problemy, jakie wiążą się z tą inwestycją.

Inwestycja realizowana jest ekspresowo. Przetarg na wykonanie mostu miasto ogłosiło 20 października, umowę z formą LOG-Bud podpisano 13 listopada, prace rozbiórkowe na moście mają się rozpocząć 23 listopada, a termin zakończenia robót upływa 15 grudnia. Most będzie miał długość ponad 16 m i szerokość prawie 9 m.

Joanna Dziubińska
komentarze
ciekawostka06.12.2015, 22:46
chyba pojadę sprawdzić czy na 15.12. 2015 wykonają mostek
JDD23.11.2015, 13:26
Wykonawca twierdzi, że się da. Część mostu będzie robiona z prefabrykatów. Musi się udać
ciekawostka22.11.2015, 20:34
Witam

Wydaje mi się że w miesiąc nie da sie wykonać mostu
Zobacz pełną wersję podhale24.pl