01.12.2015, 10:21 | czytano: 2214

Złe wyniki badań powietrza w Rabce-Zdroju. Teraz pyłomierze staną w Białce i Bukowinie Tatrzańskiej

Wyniki dotychczasowych badań przeprowadzonych na południu województwa m.in. w uzdrowiskach Muszyna, Szczawnica i Rabka-Zdrój pokazały, że mieszkańcy tych miejscowości oraz wypoczywający w nich kuracjusze i turyści oddychają zanieczyszczonym powietrzem.
Ostatnie dwa tygodnie pyłomierze, które badają stan powietrza w Małopolsce, ustawione były w Rabce-Zdroju. Jak informują organizatorzy akcji - Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy - pierwszy, który zlokalizowany był przy ul. Sądeckiej, a następnie w okolicach pomnika św. Mikołaja pokazał, że w ciągu trzynastu dni pomiarów jedynie przez dwa dni norma pyłu zawieszonego nie została przekroczona. Przez osiem dni stężenie sięgało 200% dopuszczalnej wartości lub więcej (najwyższe stężenie wyniosło ponad 400% normy). Również Park Zdrojowym Jak się okazuje, również Park Zdrojowy, w którym ulokowany był drugi pyłomierz, nie jest wolny od smogu, choć tu stężenie pyłu było niższe niż w dolnej części miasta.
Jak komentuje Anna Dworakowska z PAS, przebieg dobowy stężeń wyraźnie wskazuje na wzrost zanieczyszczeń w godzinach popołudniowych i wieczornych tj. wtedy gdy większość ludzi rozpala kotły na węgiel i drewno, co wskazuje na dominującą rolę niskiej emisji w zanieczyszczeniu powietrza w Rabce.

Od wczoraj pyłomierze sprawdzają jakość powietrza w dwóch zimowych małopolskich kurortach – Białce i Bukowinie Tatrzańskiej i również w tych miejscowościach pomiary prowadzone będą przez dwa tygodnie - do 14 grudnia. Bieżące wyniki pomiarów przenośnych pyłomierzy śledzić można na stronie www.radiokrakow.pl.

Źródło: Radio Kraków, PAS, oprac. r/
komentarze
ab01.12.2015, 13:57
w Rabce niech mierzą jak przyjdzie prawdziwa zima to dopiero wyjdą wyniki
tarżanin nowy01.12.2015, 12:41
Korzystając z pewnej strony internetowej gdzie są odczyty pyłomierzy dla wielu miast Polski szybko można dojść do wniosku, że gdy ustaje wiatr, opady i przychodzi niska temperatura to absolutnie każda miejscowość z wyjątkiem nadmorskich ma problem z zanieczyszczeniem powietrza. Problem leży więc w tym czym ogrzewamy domy i mieszkania i skąd pozyskujemy energię elektryczną.
asf01.12.2015, 11:20
Coś mi się wydaję, że zdrój pasowałoby skreślić.
zatroskany01.12.2015, 10:51
Jeszcze nie dawno Pani Burmistrz wypowiadała się na łamach mediów, że Rabka ma najczystsze powietrze, i co ? W momencie się zanieczyściło! Tak jest od dawna, tylko, że nikt tego nie kontrolował. Teraz niech tylko jakiś mądry urzędnik zabierze Rabce z nazwy "Uzdrowisko" to już będzie posprzątane. Dzieci zamiast przyjeżdżać do Rabka by się leczyć, jak to kiedyś przed laty było (jeden rój w parku), to teraz wyjeżdżają jeszcze w gorszym stanie, jak przed kuracją, przeziębienie wszelkie, alergie, których nie mieli, itp. Z czego teraz Rabka będzie żyć ? Chociaż mamy tyle super-marketów, że pracy jest dość. "Leżym i kwiczym".
.01.12.2015, 10:43
Dlaczego nie Nowy Targ mający najgorsze warunki mikroklimatyczne! Dno kotliny, inwersje, pełno samochodów, korki no i nie mała ilość mieszkańców.
CZYTACZ01.12.2015, 10:43
Rozumiem z tego że w Parku Zdrojowym powietrze jest dobre!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl