04.12.2015, 00:34 | czytano: 1436

Fundusz leśny wspiera TPN

W maju br. Tatrzański Park Narodowy podpisał umowę z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe, dzięki której w tym samym roku w Tatry trafiło blisko 3 300 tys złotych. Za przekazane pieniądze zrealizowano szesnaście projektów.
Środki z funduszu leśnego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych sfinansowały zadania z zakresu ochrony ekosystemów leśnych oraz badania naukowe przewidziane do realizacji na ten rok. Była to przede wszystkim naprawa szkód wywołanych przez wiatr halny z grudnia 2013 r. Ponad milion złotych wsparło odbudowę drzewostanów w TPN poprzez stworzenie nowych szkółek leśnych, a dodatkowe 300 tys. zł wykorzystano na odnowienie otwartych powierzchni powiatrołomowych sadzonkami jodły, buka i jawora. Pieniądze z funduszu wspomogły także ochronę ekosystemów i siedlisk leśnych. Wymieniono zniszczone ławy i ławostoły, odnowiono i uzupełniono oznakowanie na szlakach – łączny koszt tych prac to ponad 94 tys. Wykonano także kilka remontów samych szlaków, m.in. drogi leśnej na Toporowej Cyrhli, części szlaku w Dolinie Jaworzynki, szlaku z Wielkiej Polany Małołąckiej na Przełęcz Kondracką oraz drogi leśnej od wylotu Doliny Olczyskiej do Polany. Ich koszt wyniósł ponad 800 tys. W ramach zaplanowanych działań przyrodnicy zbadali również wpływ działalności człowieka na przyrodę. Dla przykładu: określili wpływ ruchu turystycznego oraz zmian w drzewostanach na liczebność i rozmieszczenie ptaków – to zadanie pochłonęło prawie 77 tys. zł.
- Wsparcie finansowe z funduszu leśnego jest dla nas niezmiernie istotne. Dzięki tym pieniądzom udało się przeprowadzić zadania ważne nie tylko z perspektywy Parku, ale i całego regionu – podkreśla Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Pełna lista zrealizowanych ze środków funduszu leśnego PGL LP dostępna jest na stronie tpn.pl.

źródło: TPN, opr.s/ zdj. Mariusz Chrzanowski
komentarze
osioł04.12.2015, 19:50
pompowanie pieniedzy do parku ktory bierze pieniądze za bilet od podatnika a z drugiej strony od firmy ktorej włascicielem jest podatnik.........to po co nam ten park a zresztą po inwestycjach na słowacji park to fikcja i tylko topienie narodowej kasy
Obserwator04.12.2015, 08:12
Nadszedł czas zmienić tego dyrektora!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl