30.12.2015, 21:13 | czytano: 2509

Kasprowy Wierch z tunelem?

Tatrzański Park Narodowy z dużym dystansem podchodzi do planów budowy przez Polskie Koleje Linowe tunelu dla narciarzy i pieszych na Kasprowym Wierchu. PKL w ostatnim czasie oficjalnie poinformował o swoim pomyśle. Dyrekcja Parku uważa, że taka inwestycja wpłynie negatywnie na ochronę przyrody w rejonie kopuły Kasprowego Wierchu.
Na początku 2016 r. PKL zamierzają złożyć w Urzędzie Miasta Zakopanego kartę informacyjną budowy przejścia. Zostanie ona złożona niezależnie od przekazanej urzędowi w grudniu karty dotyczącej modernizacji wyciągu narciarskiego w kotle Goryczkowym. Jak twierdzi PKL, daje to możliwość wydania oddzielnie dwóch opinii i zgód na każdą z inwestycji, czyli tunelu i wyciągu. Podziemne przejście piesze na Kasprowym Wierchu miałoby za zadanie ułatwić poruszanie się na tym terenie narciarzy i turystów, poprzez połączenie górnej stacji kolejki linowej z górną stacją kolejki krzesełkowej w Kotle Goryczkowym.
Kierownictwo PKL ustami swojego rzecznika potwierdza, że tunel to jedna z najważniejszych inwestycji, o pozwolenie na którą będą się starać w najbliższym czasie.

- Realizacja tego przedsięwzięcia jest uzależniona od otrzymania odpowiednich zgód, w tym pozytywnej opinii TPN - wyjaśnia Luiza Rosłon z Biura Prasowego PKL.- Priorytetem spółki PKL jest prowadzenie działalności z poszanowaniem dla tatrzańskiej przyrody. Spółka od 60 lat współpracuje z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.

Plany inwestycyjne PKL na Kasprowym Wierchu przewidują zmianę lokalizacji dolnej stacji narciarskiej, dostosowanie trawersu odjazdowego ze stacji górnej oraz odbudowę tarasu widokowego na górnej stacji kolei Kasprowy Wierch wraz z możliwością częściowego dośnieżenia na Goryczkowej.

- Inwestycje w zakresie modernizacji kolei w Kotle Goryczkowym stanowią dla PKL priorytet i dlatego spółka stara się uniezależnić możliwość ich realizacji od ewentualnego braku zgody na budowę podziemnego przejścia pieszego – przekonuje Rosłon.
Polskie Koleje Linowe, zapewniają zakopiański samorząd, zaplanowała wielomilionowe inwestycje na Kasprowym Wierchu i Gubałówce. Na razie jednak idzie to bardzo mozolnie zarówno na Gubałówce, jak i Kasprowym Wierchu.

js/
komentarze
Gopr31.12.2015, 10:40
Od Słowacji to my już co roku odstajemy.Jaki kram taki pan
Kruger31.12.2015, 09:47
A ile kosztuje "samowola budowlana" tej inwestycji ....????!!!!!!
Czy nie warto budować w oparciu o poszanowanie przyrody ale bez oszołomów .......
Słowacy budują na potęgę w Parku Narodowym , a Polacy szukają .......
nie wiedzieć czego .
Przecież po wybudowaniu infrastruktury ( jak w Alpach ) można regulować ilością turystów ......
Nikt na to nie wpadł ( przecież PKL i ich koleje
mają ograniczenia techniczne ....!!!!
świstak31.12.2015, 09:40
niech zrobią tunel z windą z Kuźnic na Kasprowy ;)
ceperka31.12.2015, 07:55
a świstak siedzi i zawija je w te sreberka
upsss...31.12.2015, 07:36
O MATKO !! Brak słów !!
wysso31.12.2015, 05:40
nasi nie mogą bo przyroda a Słowacy wyprzedzają nas we wszystkim tam się da turystyka kwitnie
Zobacz pełną wersję podhale24.pl