18.01.2016, 15:00 | czytano: 3604

W Bukowinie Tatrzańskiej zainstalowano pyłomierz, który ma badać stan zanieczyszczenia powietrza

Fot. Piotr Korczak
W ramach wspólnej akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego, w Bukowinie Tatrzańskiej zainstalowane zostało urządzenie do badania stężenia szkodliwych substancji w powietrzu.
Pyłomierz umieszczony został na budynku szkoły podstawowej w centrum wsi. Przenośny pyłomier będzie mierzył stężenie pyłu PM10 przez dwa tygodnie.
- Zarówno Bukowina jak i Białka Tatrzańska znalazły się na trasie 8-tygodniowej akcji „Małopolska bez smogu” prowadzonej przez Radio Kraków i PAS jesienią, podczas której przenośne pyłomierze monitorowały jakość powietrza w 8 małopolskich uzdrowiskach i kurortach. Wtedy okazało się, że jakośc powoetrza w Bukowinie i w Białce jest najlepsza spośród wszystkich 8 miejscowości, w których prowadzone były pomiary (pozostałe 6 miejscowości, w których prowadzona była kacja, to małopolskie uzdrowiska). Jak podsumowywali wówczas eksperci PAS, na stosunkowo dobre wyniki w Białce i Bukownie, które prowadzone były w ramach akcji „Małopolska bez smogu” od 30.11 do 14.12 wpływ miała pogoda - silny wiatr oraz opady, jak również to, że w pierwszej połowie grudnia w obu miejscowościach przebywało stosunkowo niewiele osób, co zmniejsza zanieczyszczenia zarówno z ogrzewania jak i komunikacji. W rejon Bukowiny i Białki pyłomierz wraca więc na czas małopolskich ferii, kiedy rozpoczyna się tam szczyt sezonu narciarskiego. „Chcemy sprawdzić jakość powietrza w warunkach zimowych oraz w czasie, kiedy w miejscowościach tych przebywa znacznie więcej osób - mówi Anna Dworakowska z PAS.

Bukowina to kolejne po Białce Tatrzańskiej i Rabce miejsce na Podhalu, w którym Polski Alarm Smogowy bada jakość powietrza i inicjuje dyskusje na temat możliwości jego poprawy. Prawdopodobnie w marcu urządzenie przewiezione zostanie do Zakopanego.

pk/ zdjęcia Piotr Korczak
komentarze
turbacz23.01.2016, 08:42
A co dalej?urządzenie pył?w nie zlikwiduje.jaki jest program miasta by zwalczyc zatrucie powietrza?
Od 20 lat mieszkam niedaleko Ku Studzionkom,jak palił kusnierz scimki tak pali do dzisiaj albo jego najblizsi sąsiedzi .wszyscy czują i nic.!
Byly burmistrz skorzystal pewnie z programu wymiany pieca a popoludniami z jego kominów wali czarny dym.
miasto nie przewietrza się.Zabudowuje sie ulice sciana w scianę .chociaz centrum na początek powinno byc wolne od węgla a domy prywatne wokol osiedli podłączone do miejskiej kotlowni nie wspominając juz o wykorzystaniu geotermii.Remontowano budynek Starostwa - czy tam jest jakas ekologiczna instalacja? A która szkoła? .Czekam tylko chyba nie doczekam się że mieszkancy dbający o lepszą jakosc powietrza nie mówiąc już o lepszy stan swoich lasów będą płacić mniejsze podatki.
Nogaty21.01.2016, 20:59
Puhahaha!!Jaja cy co? Będzie pył na chodnikach mierzył?Niech się dronik z kamerką przeleci dwa razy dziennie,rewelacja na yutube z kominami na podhalu.
T20.01.2016, 10:56
W Nowym Targu by się taki sprzet przydał... Może wynik by troszkę otworzył oczy władzy i mieszkańcom...
KLOC20.01.2016, 09:12
Ile kosztuje takie urządzenie? Może ktoś wie.
Czy Budżet NT nie wytrzymał by takiego zakupu?
Można by go zainstalować na stałe na słupie ekranu na rynku i wyświetlać wynik na ekranie. Wtedy stało by się jasne czy to problem samochodów czy pieców węglowych, po porównaniu wyniku zimy z latem.
Może takie działania otworzyły by głowy twardogłowych góroli palących węglem/śmieciami.
andr19.01.2016, 12:00
Pomiar będzie "bardzo wiarygodny" przecież urządzenie zainstalowane prawie tuż koło komina więc wynik będzie mocno przekroczony. I alarm smogowy będzie można wszcząć. Paranoja!
bucovion19.01.2016, 10:39
MY Przejeli , chyba Białka Tatrzańska , dlaczego w Bialce nie ma takiego sprzętu ?
Obiektywiz19.01.2016, 10:25
A co wy chcecie? Urządzenie jest prowizoryczne zainstalowane żebyście mieli namiastkę tego, że się o was troszczą. I tak nie poprawia jakości powietrza. Przejeliscie turystów z zakopca to teraz przejmujecie ich smog
kiki19.01.2016, 08:21
a wyniki podadzą do publicznej wiadomości?
kasa dla władzy18.01.2016, 21:20
I bardzo dobrze. Niech wszyscy się dowiedzą W sezonie to w gminie Bukowina T. to niema czym oddychać. Ale nasi zaradni twardo stoją przy tym że klimatyczne trzeba płacić!
mgr inż.18.01.2016, 20:58
Co to za śmieszny pomiar? Sprzęt powinien stać na wolnej przestrzeni a nie zasłonięty budynkiem. Śmiem twierdzić, że to badanie nie będzie wiarygodne.
zene18.01.2016, 19:38
A kiedy w Nowym Targu? Mozę lepiej nie bo by się zepsuł - smutne ale prawdziwe.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl