06.02.2016, 15:09 | czytano: 3750

Mieszkańcy Małopolski żyją dłużej

Dane Głównego Urzędu Statystycznego jednoznacznie wskazują na to, że przeciętna długość życia zwiększa się, przy jednoczesnym spadku współczynnika dzietności. Mieszkańcy Małopolski żyją dłużej niż mieszkańcy innych regionów - średnia życia mężczyzn w Małopolsce wynosi 75,3 (ogólnopolska – 73,8), a kobiet 82,5 (ogólnopolska 81, 6).
Zdaniem władz Małopolski, ważne jest budowanie mądrej polityki senioralnej, która pozwoli wykorzystać potencjał osób starszych i stanie się siłą napędową dla gospodarki.

- Wyzwania związane ze zmianami demograficznymi nie są przez władze województwa postrzegane jako problem, a jako szansa dla rozwoju gospodarki i konkurencyjności regionu – mówi marszałek Jacek Krupa. – Oczywiście takie podejście wymaga zmiany sposobu myślenia i przełamania stereotypów wobec ludzi w srebrnym wieku. Mam nadzieję, że wydany przez nas poradnik stanie się takim dobrym zalążkiem podejmowanych w przyszłości zmian.

Małopolska jest pierwszym regionem w Polsce, który podjął się opracowania konkretnych wskazówek i rekomendacji, stanowiących odpowiedź na zmiany demograficzne w naszym kraju. Poradnik „Srebrna gospodarka szansą dla Małopolski”, wydany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, powstał we współpracy z ekspertami w tych dziedzinach życia, w których uczestniczą seniorzy. Publikację podzielono na obszary: zdrowia, usług społecznych, rynku pracy, edukacji, kultury, mieszkalnictwa i przestrzeni, transportu, turystyki i nowych technologii. W każdym z obszarów autorzy poradnika zdefiniowali najważniejsze problemy dotyczące seniorów, zaproponowali konkretne rozwiązania i założyli spodziewane efekty ich realizacji , a także wskazali możliwe źródła finansowania takich zadań. Nie zabrakło również przykładów dobrych praktyk, które już zostały wdrożone i mogą stać się inspiracją dla innych. Autorzy oceniają także ryzyko podjęcia proponowanych w poradniku działań.

Władze Małopolski chcą dotrzeć z wydawnictwem do wszystkich mieszkańców regionu, w szczególności do samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką osób starszych, firm prywatnych, instytucji służby zdrowia i opieki społecznej, instytucji kultury, Uniwersytetów Trzeciego Wieku a także przedstawicieli świata nauki i mediów. Koszt opracowania i wydania poradnika to ok. 30 tys. zł.

Poradnik jest kolejnym elementem budowania polityki senioralnej w Małopolsce. Już wcześniej, w 2010 r., został opracowany dokument „Wyzwania Małopolski w kontekście starzejącego się społeczeństwa. Podejście strategiczne”, który zawierał wskazówki co do kierunku dalszych działań na rzecz osób starszych oraz ocenił regionalne zasoby w tym zakresie. Zawarte w opracowaniu rekomendacje uwzględniono w Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020 oraz w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego 2014-2020. W ramach RPO ok. 5, 27 mln euro zostanie przeznaczone na rozwój opieki długoterminowej seniorów, wsparcie opiekunów nieformalnych oraz finansowanie tworzenia i działalności placówek zapewniających dzienną opiekę i aktywizację osób niesamodzielnych.

Źródło: Urząd Marszałkowski w Krakowie
Może Cię zainteresować
komentarze
ewa10.02.2016, 17:11
Proszę opublikować procent zgonów na raka płuc. Tego typu propaganda to już świństwo.
Ram Pam Pam07.02.2016, 13:37
jestem dumny az w piecu zapale
asdf07.02.2016, 00:44
Hehe, od zawsze powtarzałem że tak zakonserwowanych ludzi i powietrzem i chromem z garbarń i zakładów kuśnierskich nie ma nigdzie indziej :) A ta cała nagonka że chrom szkodliwy, to tylko po to by ZUS nie musiał tyle emerytur wypłacać :D
Rozczarowany06.02.2016, 17:09
To jest czysta hipokryzja polityczna. Najpierw 40-to i 50-cio latków zwalniają z pracy, że są za starzy do pracy zawodowej, pozbywają ich tym samym środków do życia, bo do emerytury jeszcze chocho... lat, tym samy dobijają ich poczucie wartości. Następnie w trosce o polepszenie bytu osób w sile wieku "troskliwie" publikują jakieś programy za ciężkie pieniądze, które w większości pójdą do kosza, a bieda i wykluczenie 50-latków pogłębia się.
smog06.02.2016, 16:59
Powietrze nas konserwuje! Zwłaszcza w NT
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl