02.03.2016, 10:40 | czytano: 2313

Polski Alarm Smogowy odpowiada burmistrz Ewie Przybyło: "To władze miasta odpowiadają za brak środków na ochronę powietrza"

Polski Alarm Smogowy wytyka władzom Rabki-Zdroju, że niewiele robią, by walczyć z zanieczyszczonym powietrzem: - Jak wskazuje raport z wdrażania Programu ochrony powietrza w latach 2013-2014 Rabka-Zdrój nie podjęła praktycznie żadnych działań, żeby wdrożyć zobowiązania wynikające z tego programu. W trakcie tego okresu cel na 2015 rok został zrealizowany jedynie w 0,4%.
Polski Alarm Smogowy zamieścił na swojej stronie internetowej odpowiedź na zarzuty, jakie publicznie burmistrz Ewa Przybyło postawiła tej organizacji, zarzucając jej dodatkowo prowadzone nagonki medialnej. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Po kilku dniach głos w tej sprawie zabrał PAS publikując odpowiedź na słowa Ewy Przybyło. W swoim oświadczeniu organizacja wytyka władzom uzdrowiska zaniedbania w kwestii ochrony powietrza i brak starań o środki na jego poprawę. Organizacja apeluje też do burmistrz, aby nie podważała wyników badań powietrza prowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, które wykazują, że powietrze w Rabce-Zdroju - uzdrowisku w którym leczy się m.in. choroby układu oddechowego - jest mocno zanieczyszczone.

"W odpowiedzi na pismo Pani Burmistrz Ewy Przybyło, w którym Pani Burmistrz zarzuca Polskiemu Alarmowi Smogowemu, Krakowskiemu Alarmowi Smogowemu oraz Podhalańskiemu Alarmowi Smogowemu, że prowadzi „nagonkę i atak medialny” na Rabkę –Zdrój, a jednocześnie nie „wskazuje projektów i realnych programów, które wsparłyby finansowo miejscowości uzdrowiskowe w celu poprawy jakości powietrza”, wyjaśniamy co następuje.

1. Nieprawdą jest, że wspomniane przez Panią Burmistrz organizacje i ruchy społeczne nie zabiegają o środki finansowe dla gmin na rzecz poprawy jakości powietrza. Nasi eksperci aktywnie uczestniczyli w opracowywaniu programu KAWKA, który oferuje dotacje do wymiany starych pieców na węgiel i drewno. Zabiegaliśmy również o jak największy budżet w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 na wymianę kotłów. W rezultacie pula ta wynosi 100 mln euro i jest najwyższa ze wszystkich 16 RPO w Polsce. Postulowaliśmy także uruchomienie programu dotacji na termomodernizację domów jednorodzinnych. Po kilku latach starań Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska uruchomił taki program (RYŚ). Zatem zarzuty Pani Burmistrz są bezpodstawne.

2. Chcemy jednocześnie podkreślić, że za brak środków na poprawę jakości powietrza w Rabce-Zdrój w pełni odpowiadają władze uzdrowiska. Rabka-Zdrój mogła starać się o dotację na wymianę pieców węglowych w pierwszej i drugiej edycji Programu KAWKA. Tak się nie stało, co należy uznać za bardzo duże zaniedbanie. Wiele gmin Małopolskich z powodzeniem uzyskało znaczne fundusze właśnie z tego źródła. Rabka-Zdrój złożyła wniosek o dofinansowanie dopiero w trzeciej edycji programu. Podobne wnioski złożyło wiele innych gmin, przez co władze NFOŚ zmuszone były obciąć przyznane dofinansowanie również innym aplikującym, nie tylko Rabce. Gdyby Rabka-Zdrój złożyła wniosek w pierwszej i drugiej edycji zapewniłaby sobie znacznie większe środki na wymianę kotłów.

Ponadto Rabka-Zdrój może ciągle ubiegać się o dopłaty na wymianę kotłów i pieców w ramach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – nabór prowadzony jest w trybie ciągłym. Dotacje przyznawane są gminom, które opracowały Program Ograniczania Niskiej Emisji. Rabka mogła korzystać z tego źródła już od 2010 r. Jednak uzdrowisko do tej pory nie opracowało PONE. Mamy nadzieję, że Rabka niezwłocznie przygotuje PONE i zawnioskuje do WFOŚ o dotację na dopłaty dla mieszkańców.

Jesienią 2016 r. Urząd Marszałkowski uruchomi program dopłat do wymiany kotłów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Jego budżet wynosi 100 milionów Euro, a więc będzie to ogromne wsparcie dla gmin borykających się z problemem smogu.

Małopolski Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska stara się w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska o pozyskanie 40 milionów PLN w ramach Programu RYŚ na dopłaty i kredyty preferencyjne do termomodernizacji domów jednorodzinnych. Pieniądze te będą dostępne dla mieszkańców Małopolski, w tym Rabki-Zdrój.
Jak widać fundusze na walkę ze smogiem były, są i będą dostępne – do wykorzystania ich potrzebna jest jednak wola i inicjatywa włodarzy gmin.

3. Jednocześnie zwracamy się z apelem do Pani Burmistrz aby przestała podważać wyniki monitoringu jakości powietrza prowadzonego przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. W roku 2014 WIOŚ prowadził tzw. okresowe badania jakości powietrza w Rabce. Były one robione w trakcie całego roku, po 7-14 dni każdego miesiąca z wyłączeniem stycznia i sierpnia, w sumie przez 124 dni (14 dni w lutym, czerwcu, lipcu, wrześniu, październiku i listopadzie; 12 dni w kwietniu i grudniu; 9 dni w maju i 7 dni w marcu). Okres badawczy był więc równo rozłożony na cały rok, dlatego wyniki te należy uznać za miarodajne. Wyniki pomiarów nie pozostawiają złudzeń, powietrze w Rabce jest mocno zanieczyszczone – średnie roczne stężenie rakotwórczego benzo[a]pirenu wyniosło 8,1 ng/m3 (norma to 1 ng/m3).

4. Niestety, jak wskazuje raport z wdrażania Programu ochrony powietrza w latach 2013-2014 Rabka-Zdrój nie podjęła praktycznie żadnych działań żeby wdrożyć zobowiązania wynikające z tego programu. W trakcie tego okresu cel na 2015 rok został zrealizowany jedynie w 0,4%.

5. Na koniec pragniemy podkreślić, że nie prowadzimy „nagonki medialnej”. Duże zainteresowanie mediów ogólnopolskich i regionalnych tematem jakości powietrza w Rabce-Zdrój wynika zapewne z faktu, że jest ona uzdrowiskiem pulmonologicznym, gdzie leczy się m.in. dzieci cierpiące z powodu chorób dróg oddechowych".

oprac. r/
komentarze
rabczanka03.03.2016, 08:15
Burmistrz Rabki nic nie robi i urzędnicy siedzą i piją tylko kawkę a nie wezmą się za robotę wysłać wszystkich na zieloną trawkę i zatrudnić po jednej osobie z sąsiedzkich gmin wtedy wszystko będziemy mieć solary, dopłaty do 90% do piecy ekologicznych,fotowolanikę,docieplenie budynków - zobaczcie na wszystkie gminy:Raba,Jordanów,itp tam wszystko mają a nasze nieudaczniki nie potrafią żadnego projektu napisać ale co się dziwić lizusy Pani Burmistrz można spotkać na zakupach w godzinach pracy w sklepach teraz szykują się na wyjazd do Angli pozwiedzać sobie za nasze pieniądze to gdzie będą myśleć a robocie!!!
Najwyższy czas zmienić tą ekipę potrzebne jest pilne referendum!!!
niprawicanielewica02.03.2016, 22:46
bociek; nie oddycham pyłem z chemitrails (bo takie coś nie istnieje; te twoje doktory i wiadomości z internetu są równie mądre jak wróżenie przyszłości z tarota i leczenie przez nałożenie rąk - jak ktoś chce wierzyć, to jego sprawa), ale z całą pewnością oddycham pyłem z podłego węgla, plastików i innych śmieci spalanych przez wszelkiej maści matołów w piecach CO i nikt mi nie musi płacić, żebym wolał oddychać nieco świeższym powietrzem. A skoro te cuda z kominów są według ciebie nieszkodliwe, to proponuję,żebyś włożył łeb w ten komin i się wentylował do woli...
saba02.03.2016, 21:24
Bociek oj Bociek do szkoły Sio ... mało wykształconym ludźmi łatwo się rządzi .. PIS zaciera ręce :)
smuga02.03.2016, 17:33
@bociek.Chuchnij se z gęby przy mrozie,para poleci.Na wysokości 10 tys. metrów temperatura pow.jest poniżej minus 40 stopnie między innymi dlatego są smugi kondensacyjne.Niech twoi znajomi i ty lecą na wczasy do ciepłych krajów na wysokości drzew z hukiem,smrodem.Natura se poradzi, nie wyobrażasz sobie jak dobrze.Mam nadzieję że przy twoim myśleniu tak wysoko nie polecisz.
bociek02.03.2016, 17:24
niprawicanielewica dziwie ci sie , sam tym pylem oddychasz chemtrails chyba ze w masce przeciw gazowej chodzisz? a badan jest wiele jak i doktorow ,naukowcow w kraju i za granica mowia i pisza o tym,jest tez w internecie sporo informacji wiec o jakiej teoriii piszesz? lepiej odpowiedz ile ci zaplacili za takie twierdzenie? :) pozdrawiam
taka prawda02.03.2016, 17:19
Całe lata w Rabce palono śmieciami ,pod okiem magistratu nieważne że szkodziło to wszystkim .Burmistrz odbierała nagrody ,dyplomy i nagle okazało się że okoliczne miejscowości załatwiły dla swoich mieszkańców dotacje na ochronę środowiska a Rabka została daleko w tyle.
rabczanin02.03.2016, 15:53
jakaś firma chce wejść ze swoimi produktami a my za to zapłacimy .....już był dawniej OLEJ OPAŁOWY i kotły szybko ludzie wymieniali na węgiel na początku naobiecują a nas zostawią z ręką w nocniku
niprawicanielewica02.03.2016, 13:43
@bociek
te chemitrials to w najlepszym razie niepotwierdzone teorie (żeby nie pisać wprost, że to brednie), dobrze widać smugę kondensacyjną za samolotami, która w zależności od warunków atmosferycznych różnie się układa (żeby było jasne - spaliny z odrzutowców tez są szkodliwe dla zdrowia, ale nie mają nic wspólnego z mgłami i rozpylaniem z samolotów rożnych substancji mających wpływać na pogodę); natomiast szkodliwość benzopirenów będących wynikiem palenia "syfem" w piecach CO jest bardzo dobrze udokumentowana - nowotwory i choroby i zaostrzenia chorób układu oddechowego jak takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc czy astma. A propos Twoich mgieł - słynne londyńskie mgły skończyły się,kiedy zakazano tam palić węglem i teraz powietrze w Londynie w centrum jest czystsze znacznie niż w Rabce (gdzie w ramach ponurego żartu umieszczone są sanatoria dla ludzi z chorobami układu oddechowego).
bociek02.03.2016, 11:58
super, znow chcecie najbiedniejszych obedrzec z resztki pieniedzy. to szkodzi tamto szkodzi,puszczanie bakow tez amoniak to zatkajmy se tylki specjalnymi kolkami w promocji tylko 9,99! ...zalosne wszedzie tylko chca zrobic biznes. CHEMTRAILS opada widac dobrze i mgla w wiekszosci zle powietrze przez chemikalia z samolotow latajacych przewaznie na 10km nad nami.
Magda Chabówka02.03.2016, 11:29
W okresie od 2006 aż do 2014 roku, a więc przez 8 lat sprawowania funkcji burmistrza naszego miasta, Ewa Przybyło nie kiwnęła palcem w celu poprawy jakości powietrza w Rabce, a w szczególności nie przystąpiła do żadnego z ówcześnie dostępnych programów nakierowanych na wsparcie działań zmierzających do ograniczenia szkodliwej niskiej emisji. Nikt wówczas nie darł gęby o zanieczyszczenie powietrza, nie warto było więc prowadzić żadnych działań w tym kierunku bo nie przełożyłyby się na zwiększenie poparcia wyborczego.

Gdy w 2014 roku o problemie zaczęło być głośno za sprawą badań okresowych prowadzonych wówczas przez WIOŚ, cała energia burmistrz Ewy Przybyło oraz jej popleczników sprowadzała się do próby zdyskredytowania wiarygodności badań powietrza, z koronnym argumentem że przecież nikt w Rabce nie chodzi w masce przeciwpyłowej na twarzy. Jedynym działaniem które podjęła wówczas burmistrz Ewa Przybyło celem walki z problemem zanieczyszczenia powietrza w Rabce stało się pohukiwanie groźbami wystąpienia z powództwem sądowym o zniesławienie dobrego imienia Rabki przeciwko "wrogiemu elementowi" który chciał nam odebrać kuracjuszy. Dalej bowiem większość mieszkańców Rabki nie przejmowała się tym że prawie każdego dnia wdychają truciznę, tak więc w logice słupków sondażowych nie warto było działać w inny sposób niż strasząc postępowaniami sądowymi.

Gdy w 2016 roku rozpoczęła się "medialna nagonka" na zanieczyszczenie powietrza w Polsce, a w szczególności w Rabce (wybranej jako najbardziej kontrastowy przykład - problem dotyka miejscowości która uzurpuje sobie tytuł uzdrowiska nakierowanego na leczenie sanatoryjne chorób dróg oddechowych), a skala rwetesu uniemożliwiła jego zagłuszenie, nastąpił zwrot - pani burmistrz wsadziła paluch w oko organizacjom pozarządowym które gardłowały o zanieczyszczeniu powietrza, wypominając im dlaczego niczego nie robią celem poprawy jakości powietrza.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl