04.03.2016, 09:19 | czytano: 1987

Miasto kupi pyłomierz, żeby badać powietrze

Rabczańscy radni domagają się od burmistrz Ewy Przybyło konkretnych działań na rzecz walki z zanieczyszczeniem powietrza.
Dyskusję wywołał reportaż o Rabce-Zdroju w programie TVN Uwaga o smogu w uzdrowisku. Radni obawiają się, że sprawa zanieczyszczonego powietrza w Rabce-Zdroju odbiła się szerokim echem w kraju i może spowodować spadek liczby turystów przyjeżdżających do miasta na wypoczynek i leczenie.
Dlatego chcą by magistrat podjął zdecydowane działania w tej sprawie. Przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Górnicka-Orzeł uważa nawet, że miasto powinno zrezygnować z dużych inwestycji drogowych po to, by znaleźć pieniądze na walkę z zanieczyszczeniem powietrza.

W odpowiedzi na pytania radnych, burmistrz Ewa Przybyło poinformowała, że miasto kupi pyłomierz, który będzie badał stan powietrza w mieście, a wyniki badań byłyby publikowane on-line w internecie. Jak mówiła, do Rabki miał trafić pyłomierz, który stał w Suchej Beskidzkiej, ale Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska skierował go do Nowego Targu. Na przeszkodzie stanęły przepisy zgodnie z którymi badaniem powietrza objęte są miasta powyżej 30 tys. mieszkańców. Dlatego Rabka kupi pyłomierz z własnego budżetu.

- Jestem na tyle zdeterminowana co do obalania pomówień na temat powietrza w Rabce-Zdroju, że będę proponować Radzie Miejskiej, żeby zakupić własny pyłomierz, taki, jakim dysponuje Polski Alarm Smogowy - mówiła na ostatniej sesji Rady Miejskiej.

r/
komentarze
Prawda04.03.2016, 20:31
LEPIEJ NIECH SIĘ PODA DO DYMISJI
rabcak04.03.2016, 19:23
mamy rozumieć, że zakup pyłomierza jest tym panaceum na zanieczyszczone powietrze...burmistrzowa chce go postawić w parku miejskim, tylko że rabczanie nie mieszkają w parku...nie bardzo wierzę w prawdziwość tego wyniku w internecie...nie trzeba pyłomierza, wystarczy spojrzeć na Rabkę z góry...w Rabce problemy najczęściej stawiane są na głowie...kompromitacja
emeryt04.03.2016, 18:10
a ja jestem zdeterminowany bo są to też moje pieniądze i nie wyrażam zgody na zakup urządzenia. Orlicka sie obudziła i zdziwionaaaaaaaaaa a temat wałkowany jest od kilku już lat.
Ida04.03.2016, 12:59
Po co ci pyłomierz ?? wyjdź na Grzebień lub Banie i popatrz w dół, zobaczysz czarną mgłę, czarne gów.. którym ja i ty oddychamy!!! Weź się babo do roboty i wdroż jakieś unijne programy chroniące środowisko. Wszystkie gminy dookoła mają solary na dachach, kanalizację, wodociągi, a w Rabce dalej palimy śmieciami, wylewamy ścieki do potoków i pijemy wodę ze studni z posmakiem szamba!!! Ty i cała rada miasta powinna podać się do dymisji ze względu na brak kompetencji i pomysłu na to urokliwe ale zapuszczone miasto!!! Niech burmistrzowa i nieudolna rada miasta powiedzą co zrobili by poprawić jakość powietrza w Rabce? Na pewno zakup pyłomierza nie poprawi jakości powietrza!!!! szkoda wydawać pieniądze na takie urządzenie!!!
smog04.03.2016, 10:27
Wystarczy przejść się po mieście, np w okolicach poczty, tak około 18-tej, spróbować pooddychać, a potem można obalać, jeżeli dymy wcześniej nie powalą.
zachlanny04.03.2016, 10:24
Hahahaha - padłem :)
Na to kasa jest, a na poprawę jakości powietrza już się nie chciało postarać o kasę ;)
O całych LIFE to nie ma co pisać, bo to przecież "Środki finansowe mają być przeznaczone na badania, ekspertyzy, etaty i szkolenia pracowników, studia podyplomowe, wyjazdy studyjne m.in. do Niemiec.". Pobawiliby się pracownicy za nasze ;)
Zobacz pełną wersję podhale24.pl