08.03.2016, 11:50 | czytano: 2954

Pługi chlapią śniegiem po zabytkowych domach w Chochołowie. Urzędnicy: winni są mieszkańcy...

Fot. Robert Miśkowiec
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie uważa, że kierowcy pługów, którzy odśnieżają drogę biegnącą przez Chochołów, nie są winni temu, że śnieg chlapie po ścianach zabytkowych domów. Winni temu, zdaniem krakowskich urzędników, są mieszkańcy wsi, którzy odgarniają śnieg na drogę.
Na sposób odśnieżania wsi narzekają od dłuższego czasu właściciele zabytkowych domów w Chochołowie, które stoją w bliskim sąsiedztwie drogi wojewódzkiej przecinającej miejscowość. Mieszkańcy domagają się, aby przejeżdżający przez Chochołów kierowcy pługów zwalniali do 20-30 km/h. Jadąc szybciej, ochlapują mokrym śniegiem z solą ściany zabytkowych budynków aż po dach. Część właścicieli XVIII i XIX-wiecznych chałup wpisanych na listę UNESCO okleiła je z tego powodu folią.
- Informacje o tym, że nasze pługi mogą niszczyć zabytki, potraktowaliśmy bardzo poważnie - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Polskim" Roman Leśniak, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie. - Po sprawdzeniu okazało się jednak, że trudno za zaistniały stan rzeczy winić tylko kierowców pługów.

Jak mówi, z zamontowanych na piaskarkach nadajników GPS wynika, że wcale nie pędzą przez wieś. - Z analizy wyszło, że drogowcy jeździli tamtędy powoli. Skoro więc śnieg trafiał na domy, to zapewne dlatego, że wcześniej z chodników na drogę wyrzucili go sami mieszkańcy. Oczywiście uczulimy kierowców naszego podwykonawcy, by jeszcze ostrożniej jeździli przez tę wieś - dodaje Leśniak.

Źródło: "Dziennik Polski", oprac. r/
komentarze
J,St.10.03.2016, 06:18
Zarzad Drog Wojewodzkich, nie trzeba skladac winy na mieszkancow tylko inaczej zorganizowac odsnierzanie numer 1 jedzie plug droga zwali snieg na chodnik,puzniej odsnierzaja odniki snieg zwalony na posesje mieszkancow chcesz wyjechac na droge wiec bierzlopate odsnierzaj wyjazd wiec pytam sie rzadzacyk gdzie dac snieg wozic w taczce??? w Witowie nie maja mieszkancy problemu bo chodniki sa odsnierzanei automatycznie za plugiem snieg jest zabierany na wywrotke i wyworzony i da sie zrobic tylko w Chocholowie sie nie da bo tu chodzi tylko o kase zeby zarobic a sie nie na robic i najlepiej zlorzyc wine na ludzi bo rzucaja snieg na droge to jest normalnie nie odpowiedzialnosc rzadzacych i tyle.
J. St.10.03.2016, 06:02
Nie podoba mi sie ze Zarzad DRug tak pisze i zwala wine na mieszkancow po pierwsze sa chodniki plug jedzie drogo zwali snieg na chodnik jado male plugi odsnierzac chodniki zwalo wszustko na posesje ze chcesz z domu wyjechac musisz odsnierzyc wjazd,to pytam sie gdzie ten snieg dac wozic w taczce zeby wyjechac na droge??. w Witowie odsnierzaja ale jedzie maly plug wirnikowy i zbiera snieg na przyczepke i jest wywozony i maja chodniki czyste i da sie zrobic,a tu tylko szybko aby kasa byla a wy mieszkancy urwijcie sobie leb ze snigiem taka prawda jest,do garbatego pretensje ze ma dzieci proste.Wypadalo by aby ktos ze rzadzacych przyjechal i to zobaczyl,niestety ale taka jest prawda.
ela09.03.2016, 11:00
Domy w Chochołowie nie są wpisane na listę UNESCO.
Nowy Targ09.03.2016, 09:25
Totalna bzdura.Po ostatnich opadach (w nocy),gdy wyszedłem rano z domu moją uwagę zwróciły prawie białe drzwi wejściowe.Okazało się,że cały dom do wys. około 2 metrów jest pokryty białą mazią.Budynek jest oddalony od jezdni jakieś 7 metrów.Więc niech nikt nie pieprzy,że w nocy wywaliłem śnieg na drogę.Pług przeszedł jak burza.Krew człowieka zalewa ,jak słyszy takie bzdury od urzędników.
baca09.03.2016, 08:32
Chodnik jest tylko z jednej strony,to kto sprząta śnieg na jezdnię po drugiej stronie?. Kierowcy naprawdę jadą b.szybko,i to jest powodem chlapania.
Wielbiciel Pieniążkowic08.03.2016, 22:50
A co na to Wielki Sekretarz Gminy prawie że wójt Jarończyk? On zawsze znajduje rozwiązanie w/g jego mniemania ale nie mieszkańców. Nie myśl kolego Jarończyk że tak szybko zostaniesz w wyborach wójtem. Patrzymy Ci na "ręce"
obserwator08.03.2016, 22:22
Ale chodniki odśnieża ta sama firma, tylko małym pługiem.
201608.03.2016, 20:48
" Z analizy wyszło, że drogowcy jeździli tamtędy powoli"
Może i powoli, ale nie dostosowali prędkości do warunków panujących na drodze
Smok08.03.2016, 20:19
@ LdA

Zakochałem się w Tobie za tą końcówkę.
wójtowy10008.03.2016, 18:52
A gmina jak zawsze podkuli ogon:) bo nic już nie może, bidoki.
zakopion08.03.2016, 18:00
Kierowcy Tesko jeżdżący pługami są niesamowicie złośliwi i głupi zarazem . Ten sam problem już występuje i jest zgłaszany do firmy Tesko od dłuższego czasu i dotyczy zabytkowej ulicy Kościeliskiej w okolicy starego kościółka , gdzie są wąskie chodniki , a jadący na wyścigi kierowcy pługów ,mało ,że chlapią po chodnikach to i po ogrodzeniach i elewacjach starych zabytkowych góralskich chat. Telefony do firmy do kierownictwa zbywane są śmiechem , a czasem nawet wulgaryzmami . Takie zwyczaje zamiast szacunku i pokory i zmiany w sposobie odśnieżania . Co roku ta sama śpiewka .
kierowca z podhala08.03.2016, 14:50
zgadzam się mieszkancy tam wyrzucają snieg na droge a później mają pretensje...
lb08.03.2016, 13:40
powinni mieszkancy snieg wrzucac do domow i nie byloby problemu :)
bigzbig08.03.2016, 13:20
"Skoro więc śnieg trafiał na domy, to zapewne dlatego, że wcześniej z chodników na drogę wyrzucili go sami mieszkańcy."
Nawet jeżeli tak było wolno jadący pług nie wrzuci śniegu na chałupę tylko na chodnik lub odgarnie na krawężnik.
Widziałem nie raz jak złośliwie kierowcy pługopiaskarek wjeżdżali na chodniki i chlapali śniegiem po domach.
LdA08.03.2016, 13:14
no w sumie...nie wiem jak tam ale wiem jak tu. Zgadza się, że ludzie machają łopatą i walą wszystko na drogę bo pług zgarnie to do sąsiada i ma spokój. Nawet gdyby w Polsce było prawo najlepsze na świecie, na korzyść obywatela to i tak było by tu źle. Spalać śmieci tez nie musimy a jednak każdy chyba robi to bo lubi? Polska tonie w ludzkiej głupocie, chytrości, bezczelności, chamstwu....chojraki. Polaki cebulaki świat zmieńcie od siebie
Zobacz pełną wersję podhale24.pl