15.03.2016, 16:00 | czytano: 2617

Kolejka na Kasprowy Wierch ma już 80 lat. Nawet Google to uczciło specjalnym logo

Szklany taras widokowy i drugi na dachu obserwatorium meteorologicznego - tak wyglądają plany rozwoju górnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch. Kolej linowa na Kasprowy Wierch, która dla większości Polaków jest symbolem Zakopanego, skończyła właśnie 80 lat.
Dowodem na popularność tej zakopiańskiej atrakcji jest fakt, że aż 75 proc. ankietowanych Polaków chciałoby wjechać kolejką na Kasprowy Wierch podczas pobytu w Zakopanem.
W trakcie dzisiejszego spotkania z dziennikarzami przypomniano, że jeszcze w latach 30-tych na szczycie Kasprowego Wierchu działał wyciąg saniowy, który wyciągał sanie z szesnastoma osobami. Teraz plany są już inne.- Chcemy zbudować szklany pomost, z którego będzie można podziwiać Dolinę Kasprowską - mówił Patryk Białokozowicz z Polskich Kolei Linowych.

W 1939 roku odbyły się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie. Meta dla zawodników była aż w Kuźnicach. Już teraz myśli się o podobnych zawodach. Tyle, że wystartują w nich amatorzy. Każdy będzie zmierzyć swój czas, który następnie będzie wyświetlany na telebimie.

- Warto pamiętać, że pierwszy system naśnieżania powstał właśnie na Kasprowym Wierchu. Ta góra przyciąga cały świat narciarski – kontynuował Patryk Białokozowicz.

15 marca 1936 r., po 227 dniach budowy, na Kasprowy Wierch dotarł wagonik pierwszej kolei linowej w Polsce. Koszty jej budowy przekroczyły 3,5 mln przedwojennych złotych, ale zwróciły się już po trzech latach – w 1939 r. Choć pierwszy wagonik był zdecydowanie mniejszy niż współczesny, w ciągu pierwszego roku działania na szczyt Kasprowego wjechało nim aż 165 tys. osób. 80 lat od powstania kolej linowa nadal cieszy się ogromną popularnością wśród turystów – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS).

W odpowiedzi na pytanie „Jaka atrakcja turystyczna kojarzy się Panu/i z Zakopanem?” co czwarty ankietowany (23,7 proc.) wskazał właśnie Kasprowy Wierch. Większą atrakcją turystyczną miasta okazały się jedynie szlaki górskie (35 proc. wskazań).
- Chcemy rozwijać ośrodek na Kasprowym Wierchu w zrównoważony sposób, z poszanowaniem przyrody Tatrzańskiego Parku Narodowego, by nadal cieszył się tak ogromnym zainteresowaniem turystów. Zmiany zainaugurujemy na 80-lecie, tak by każdy Polak niezależnie od wieku mógł poczuć magię, historię i symbolikę miejsca, od którego zaczęła się historia PKL – mówił Patryk Białokozowicz z PKL.

Od dziś na Kasprowym Wierchu turyści będą mogli poznawać historię kolei linowej i sposób jej działania, korzystając z interaktywnej wystawy zorganizowanej w holu stacji górnej. Jej ważnym elementem będzie ekspozycja poświęcona Ojcowi Świętemu, Janowi Pawłowi II. Obchody rocznicy kolei na Kasprowy Wierch potrwają cały rok.

Co ciekawe, jubileusz kolejki na Kasprowy Wierch uczciła również firma Google. Po otworzeniu strony startowej tej popularnej wyszukiwarki, wyświetla się okolicznościowe logo (na zdjęciu).

js/
Może Cię zainteresować
komentarze
GOROL miłośnik NENDZY15.03.2016, 19:10
PUTIN jest właścicielem polskiej kolejki i spółki z LUKSEMBURGA . ŻAŁOSNE ale PRAWDZIWE
wicher15.03.2016, 16:40
Google ? Może Google wiedzą kto jest teraz tym nowym właścicielem Kasprwego ??? :)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl