22.03.2016, 19:19 | czytano: 2498

Wizytówka TPN, czyli jak powinny wyglądać punkty wejściowe do Parku (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
W Dworcu Tatrzańskim w Zakopanem odbył się panel dyskusyjny poświęcony nowym punktom wejścia na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. W ubiegłym roku TPN ogłosił konkurs na projekt nowych wejść. Zwycięski pomysł wzbudził wiele kontrowersji wśród mieszkańców i turystów.
W panelu wzięli udział Jerzy Chlebiński – naczelnik Wydziału Budownictwa i Architektury Starostwa Powiatowego w Zakopanem, Piotr Musiałowski – architekt, zwycięzca konkursu, prof. Zbigniew Myczkowski z Politechniki Krakowskiej, Marcin Rząsa – artysta rzeźbiarz z Zakopanego i Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.
Prowadzący Maciej Krupa odniósł się do komentarzy znalezionych w internecie, które bardzo krytycznie oceniają zwycięski projekt. Według wielu komentatorów jest on zbyt nowoczesny i niezbyt pasujący do Zakopanego - i o wiele lepszy byłby budynek w „stylu zakopiańskim”.

Pierwszy zabrał głos Piotr Musiałowski, który wyjaśnił że przedstawiane projekty według założeń konkursu miały odnosić się nie do architektury Zakopanego, tylko tej, która znajduje się na terenie Parku.

Potwierdził to Zbigniew Moździerz, który przypomniał, że po pierwsze o stylu zakopiańskim możemy mówić w stosunku do budynków, które powstały za życia Witkiewicza. Wszystko potem to już regionalny styl podhalański. Po drugie, budynków w tym stylu na terenie TPN praktycznie nie ma.

Dyrektor Szymon Ziobrowski podkreślał, że tworzenie założeń do konkursu poprzedzone było bardzo dokładnymi analizami, badania i wywiadami.

Wyboru zwycięskiego projektu bronił również prof. Myczkowski, który w krótkim wykładzie wyjaśnił, że wszystkie projekty architektoniczne opierają się na tożsamości miejsca, w którym istnieją kontynuując jego tradycję, lub jej zaprzeczając. Wybrany projekt ze swoimi proporcjami, kątami pochylenia z ogromną wrażliwością pokazuje ducha fenomenu architektury tatrzańskiej, która jest zgodna z naturą - mówił profesor.
W spotkaniu wzięli udział między innymi plastycy, architekci, pracownicy Parku i ajenci punktów wejściowych.

O szczegółach konkursu można poczytać tutaj.

pk/zdj. Piotr Korczak
komentarze
młody architekt23.03.2016, 13:00
Ja osobiście uważam, ze są to bardzo ładne obiekty bardzo nowatorskie, idziemy z duchem czasu, ale uważam że w większości wejść do TPN jak w morskim oku , czy kościeliskiej czy Kuźnice bo tu jest największa liczba odwiedzających ale są nie praktyczne to po pierwsze wyobraźcie sobie jak 80cm od gruntu będzie to wyglądać, a dwa co do samej formy po 1 sam prof. Myczkowski wspominał o tożsamości miejsca a gdze my jesteśmy w Norwegi czy na PODHALU? turysta ma wiedzieć gdzie jest, 2. jaka jest pierwsza nazwa chodzi o słowo TATRZAŃSKI a co za tym idzie ?? chyba każdy... i myślę że jest to pięknę tylko autorzy zapomnieli się gdzie są , bo na koniec chce powiedzieć ze widzimy co się dzieję z tą "NOWOCZESNA" architekturą w Zakopanem woła o pomstę, i chcę z tego miejsca podziękować organizatorom, byłam i wszystko widziałam, chcę podziękować prowadzącemu z którym się zgodzę iż tych co zaprojektowali to coś na krupówka powinni zlinczować, i wszystkich którzy mają takie samo myślenie, oraz chciała pogratulować TPN za pomysł, lecz wynik nie jest oszałamiający, ale jest nadzieja bo to etap koncepcji, myślę ze projekt zostanie dopracowany gdyż za takie pieniądze niech autor się postara na maksa, oraz wielkie brawa dla dyrektora TPN za pomysł usunięcia toi toi za to chylę czoła .... i jestem zdecydowanie za aby częście były takie dyskusję, aby nas młodych architektów uczyć!!! na koniec chciał tylko powiedzieć zę przykro ze nie Było Jana Karpiela Bułecki który słynie z tego co PODHALAŃSKIe ktory też był w komisji
idźcie do TANAP-u i POpatrzcie jak robią23.03.2016, 09:07
...jeszcze POżaluje tej chałtury !!!!
osioł22.03.2016, 22:08
przedewszystkim powinny byc bezpłatne
Zobacz pełną wersję podhale24.pl