23.03.2016, 09:43 | czytano: 1107

Zakopane: radni odłożyli decyzję o dopłatach do wymiany pieców

Fot. Józef Słowik
Zakopiańscy radni zdecydowali o zdjęciu z dzisiejszego posiedzenia Rady Miasta punktu dotyczącego dotacji do zmiany źródła ogrzewania – z węglowego na ekologiczne.
Radni z podjęciem decyzji mają zaczekać do wspólnego spotkania władz miasta i działaczy ruchu „Zakopane bez Smogu”. Spotkanie takie ma odbyć się w zakopiańskim magistracie 1 kwietnia o godzinie 12.
Do tej decyzji przychylili się członkowie Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Przypomnijmy, że działacze na rzecz czystszego powietrza pod Tatrami przeciwstawiają się wysokości i formie dotacji do zmiany źródeł ogrzewania zaplanowanych przez miasto Zakopane.

Według projektu uchwały, miasto chciało dopłacać 8 tysięcy zł do wymiany kotła węglowego na kocioł zasilany gazem, olejem, energią elektryczną. Z kolei ci wszyscy, którzy zdecydowaliby się na wymianę pieca, w którym spalany byłby pelet, mogliby liczyć na 7 tysięcy zł, a na piec 5 klasy na węgiel można byłoby otrzymać 6 tys. zł.

Według działaczy organizacji Zakopane bez Smogu w praktyce rozwiązanie to nie będzie zachęcać mieszkańców do wyboru najczystszych i zapewniających długotrwały efekt rozwiązań. Zawsze istnieje ryzyko niewłaściwej eksploatacji pieca i używania węgla gorszej jakości.

Działacze „Zakopane bez Smogu” proponują inne kwoty dofinansowania: 12 tysięcy złotych - geotermia, pompy ciepła, 8 tys. zł - gaz, olej, energia elektryczna, 7 tys. zł - kotły na pelet spełniające kryteria najlepszej dostępnej technologii.

js/
komentarze
driver23.03.2016, 23:06
a co z Kościeliskiem pytam?
stoch23.03.2016, 11:46
Ewidentnie ktoś tam ma firmę zajmującą się pompami ciepła.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl