23.03.2016, 17:14 | czytano: 6804

Woda zalewa piwnice dawnych obiektów szpitalnych (film)

NOWY TARG. "Wygląda na to, że pękła rura ściekowa i wszystko przedostaje się przez dziurę w ścianie. W jednym miejscu w piwnicy jest wody na kilkadziesiąt centymetrów, w innym - po pas. Wszędzie potworny smród" - relacjonuje nasz Czytelnik.
Niepokój budzi nie tylko sam fakt zalewania okolicy, ale to, że źródłem wycieku są okolice szpitala.
"Od dłuższego czasu chodzę i kameruję tam i że tak powiem gnoju z dnia na dzień przybywa. Pytanie skąd te ścieki. Szpital leży na wzniesieniu i na poziomie wycieku nie ma żadnych domostw, ale za to wyżej jest nowy szpital i jeszcze jakaś instytucja, więc w tych ściekach jest na pewno wiele zarazków. Nie są to wszystkie ścieki rura jest pęknięta i tylko część się przedostaje" - opisuje nasz Czytelnik.

Dwa dni temu pisaliśmy o dzikim wysypisku śmieci na terenie dawnego szpitala. Interwencję podjął Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska nowotarskiego Urzędu Miasta. O zdarzeniu powiadomiony został także Sanepid.

Teraz pojawił się kolejny problem - gwałtowny wyciek wody w piwnicach dawnego hotelu pracowniczego.

Ponieważ urzędnicy zajęli się procedurą ustalania odpowiedzialnego za bałagan w tym rejonie - nam pozostało poszukać możliwości usunięcia podstawowego zagrożenia - czyli zatrzymania wycieku.

Już podczas zgłaszania awarii - pracownicy MZWiK wysunęli przypuszczenie, że uszkodzenie dotyczy wewnętrznego wodociągu szpitalnego, będącego poza nadzorem miejskiej spółki. Niemniej Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji zadziałał szybko. W kilkadziesiąt minut postarano się o niezbędne pozwolenia oraz zlecenie od właściciela terenu, czyli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej na usunięcie awarii. - Musimy mieć pozwolenie, bo wchodzimy tam z ciężkim sprzętem. Nie ma czasu, trzeba jak najszybciej zająć się awarią - tłumaczy dyr. Mieczysław Wrocławiak z MZWiK.

Pomocne było to, że autor filmu precyzyjnie ustalił i opisał miejsce wypływu wody.

Sabina Palka
komentarze
szalom25.03.2016, 19:03
@ Nowotarżanin z wyboru
Żydzi? Bardzo dobrze! Powinno im się zwrócić to, co po wojnie im odebrano! Tak samo jak z kina powinna powstać ponownie Synagoga. Gdyby nie Żydzi centrum Nowego Targu wyglądało by dalej jak drewniana wieś, oni rozwijali to miasto i należy im się szacunek. Tak samo szacunek do ich własności bezprawnie odebranej. PPWSZ powinna zwrócić teren prawowitym właścicielom! Jak widać, nawet o ten teren nie potrafią dbać.
Nowotarżanin z wyboru25.03.2016, 16:40
Z ta własnością PPWSZ to nie jest takie proste. Tam swoje roszczenia maja rodziny żydowskie i dopóki te sprawy nie zostaną załatwione to nie można inwestować. Dlatego zanim się napluje warto zasięgnąć języka lub chociaż go odrobinę powstrzymać.
damian25.03.2016, 09:07
a co na ten problem generalicja z PPWSZ?
misiek25.03.2016, 01:10
Dlaczego dopuszczono do takiej sytuacji. Czy budynkami i infrastrukturą uczelni nie zarządza obecny Kanclerz PWSZ gen. Kazimierz Wójcik?, a czy całością Uczelni nie zarządza obecny Rektor Podhalanki płk. Iwon Grys? Wiele pytań a odpowiedzi .....wypływają rurą.
nowotarżanka25.03.2016, 01:01
Czy sanepid zdaje sobie sprawę z jaką epidemią ma do czynienia? Idzie wiosna, idzie ciepło. Temperatury będą wyższe. Pojawią się muchy i komary roznoszące zarazki z tych fekalii (bakterie coli typu fekalnego) w dodatku wylęgarnia szczurów z wysypiska na terenie należącym do Podhalańskiej Wyższej. Co mają powiedzieć mieszkańcy - sąsiedzi tego terenu zalewani przez ekskrementy. W dodatku smród jak przygrzeje słońce będzie nie do wytrzymania!!!!
matka25.03.2016, 00:53
Dzieki Bogu że żadne z dzieci się tam nie utopiło w tym szambie z Podhalańskiej
dawny mieszkaniec24.03.2016, 09:26
a parę lat temu mieszkańcy tych hoteli chcieli wykupić mieszkania na własność i nikt się nie zgodził :( pewnie jakby doszło do kupna to teren zdecydowanie wyglądał inaczej a tak jest jak jest.
Jola24.03.2016, 09:03
PPWSZ miała w planach otworzyc tam basen jako część dydaktyczną wydziału rehabilitacji. Może to już jest realizowane a Wy robicie raban :)
jan24.03.2016, 08:50
Jeszcze raz piszę - stanem tego obiektu powinna zająć się prokuratura!!!!!!!! To skandal! Ciekawe, czy harnaś Hodorowicz doprowadziłby swój prywatny majątek do takiego stanu. Słowo honoru, to nie jest nic do śmiechu
ppp24.03.2016, 08:26
indiana jones łazi po ruinach i znalazł:)
BB24.03.2016, 06:39
Gdzi byla Straz Miejska Chyba Na Zakupach ???
nędrek23.03.2016, 23:33
Nie trzeba bakteriologicznego zagrożenia ze strony ISIS, wystarczy od katolików,
ram pam pam23.03.2016, 20:34
masakra

Wyburzcie to!!
???23.03.2016, 20:02
O Matko.... a tak już nawiasem mówiąc, dlaczego te wszystkie dziury nie są pozabezpieczane? Wiadomo, że teren prywatny, ale dzieciaki pewnie mogą tam bez problemu wejść.
TB23.03.2016, 19:55
tander bery good job
damian23.03.2016, 19:51
po kiego tej podhalańskiej szkole takie ruiny,czyżby zamierzali prowadzić tam działalność naukową?
Obserwator23.03.2016, 18:45
Pytanie kto pozwolił na powstanie tego syfu? kto przez tyle lat do tego dopuścił? Czy opinia publiczna pozna tego szkodnika?
jaga223.03.2016, 18:21
To po co kupili jak teraz o to nie dbają?
SDSSSS23.03.2016, 18:08
Pytanie - jest to teren prywatny, teren PPWSZ. Chłop wszedł na teren prywatny, oznakowany jako teren prywatny, będzie pociągnięty do odpowiedzialności? Oczywiście nie żebym mu na złość robił, po prostu jestem ciekawy jak zareaguje na to PPWSZ. Jakiekolwiek dostaną zarzuty, a powinni, bo to ich teren i w ich gestii jest utrzymanie porządku na terenie, to rykoszetem win oberwie się właśnie temu chłopu, co w dobrej wierze chciał zwrócić uwagę na zalegające śmieci, mogące być epidemią chorób, a także wyciek cuchnących ścieków, mogące być także epicentrum różnych, przeróżnych chorób i wirusów, a także które te ścieki mogłyby doprowadzić do zamoczenia fundamentów i w efekcie ich zawaleniu. Poza tym, jak PPWSZ nie umie gospodarować PODAROWANYM terenem, to niech go odstąpi miastu. Miasto (czyli MY, mieszkańcy), tak czy siak na własny koszt będzie musiało interweniować w tych sprawach, bo przecież uczelnia nie ma pieniędzy.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl