24.03.2016, 00:41 | czytano: 908

Bukowiańscy radni przyjęli plan ochrony dla TPN

Plan ochrony dla Tatrzańskiego Parku Narodowego zyskał akceptację dwóch z czterech gmin, na których terenie leży Park. Radni Bukowiny Tatrzańskiej jednomyślnie opowiedzieli się za przedstawionym projektem dokumentu, w Zakopanem tylko jeden - wstrzymał się od głosu. Pod koniec marca plan zaopiniują rady gmin Poronin i Kościelisko. Potem trafi on do Ministerstwa Środowiska.
Plan ochrony parku narodowego jest aktem prawnym, który określa zasady postępowania ochronnego wobec wartości przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych na okres 20 lat.
Prace nad projektem planu dla TPN rozpoczęły się w styczniu 2011 r. i przebiegały wieloetapowo. Jak przypomina TPN - "w ramach rozpoczętych w listopadzie 2015 roku konsultacji społecznych zgłoszono 296 uwag i wniosków, w tym 41 sformułowanych w uchwałach rad gmin Bukowina Tatrzańska, Poronin i Kościelisko. Piętnaście instytucji i organizacji, do których wysłano pisemne zawiadomienia, nie zgłosiło uwag do konsultowanego dokumentu. Wszystkie uwagi zgłoszone w terminie rozpatrzył Dyrektor TPN-u. Uzasadnione propozycje zmian i uzupełnień uwzględniono w projekcie planu, który następnie ponownie przedstawiany był gminom".

4 marca 2016 r. odbyło się posiedzenie Rady Naukowej Parku Narodowego, na którym dokonano kilku korekt przygotowanego wcześniej projektu rozporządzenia w sprawie planu ochrony Tatrzańskiego Parku Narodowego. Rada pozytywnie zaopiniowała tak przygotowany projekt, rekomendując przekazanie go do zatwierdzenia do Ministerstwa Środowiska.

Skorygowany projekt planu ponownie trafił do gmin. Zgodnie z przepisami opinie pobliskich gmin są wymagane, ale nie muszą być pozytywne, aby plan mógł trafić do Ministerstwa Środowiska. Parkowi zależało jednak na tym, by plan był akceptowany przez społeczność lokalną.

Wczoraj radni z Bukowiny i Zakopanego przyjęli plan. Pod koniec marca radni z Kościeliska i Poronina ponownie pochylą się nad projektem. 31 marca plan zostanie złożony w Ministerstwie Środowiska.

opr. s/
komentarze
gural24.01.2017, 16:41
rada parku dyrektor i zastepca do wylotu zo to marnotrawstwo majatku panstwa z gurali zrobiliscie indian nie puszczacie nas do naszego las bedzie my bedziemy tylko was nie bedzie minister madry czlowiek napewno nie podpisze izrobi z wami porzadek dolina olczyska to cmentasz a nie las co tam robi jeszcze drzewo na skladach ile firma slowacka zaplacila za magazynowanie drewna panie szymonie
gural24.01.2017, 16:29
jestescie bandom bezmuzguw chodowla kornika idzie belnom parom
zrobiliacie z lasuw tpn cmentarzysko nie macie pojecia o gospodarowaniu majatkieem jeszcze nie swoim skarb panstwa traci ogromne pieniondze z nas gurali zrobiliscie indian na szczenscie pan minister nie glupi czlowiek tylko on o tym balaganie nie ma pojecia ale sie dowie kochana rado parku
szymonie i ty filipie dni wasze som policzone las bedzie my bediemy tylko wos nie bedzie tomozemy wam obiecac gurale
jancyjos24.03.2016, 19:01
Do BMW.
Debile ??? Jeszcze nie widziałeś planu a zabierasz głos. Poza tym w planie nie ma nigdzie wzmianki o poszerzeniu granic parku.
P.S. Do spowiedzi byłeś ???
złożyć PodPiS24.03.2016, 09:57
A potem przyjdzie HALNY 175km/godz. Ibedzie zgorzelisko.
BMW24.03.2016, 09:25
Co za Debile! Nikt normalny nie powinien się zgadzać na rozszerzenie granic rezerwatu ścisłego w TPN wystarczy rezerwat częściowy gdzie można iść na grzyby jagody i gdzie miliony kubików drzew się nie marnuje tak jak jest to w rezerwacie ścisłym wszędzie w Polsce mówi się o szkodliwości rezerwatów ponieważ nie ma tam gospodarki leśnej a teraz jeszcze tpn się w to pcha. Ten dyrektor powinien iść do zwolnienia wraz z tymi co chcą ten rezerwat . Wogole powinni to już wywalić za sprzedanie lasów slowakom i wyrzuceniu miejscowych drwali z lasowB
Zobacz pełną wersję podhale24.pl