25.03.2016, 21:47 | czytano: 3911

Dzień Krzyża - Wielki Piątek na Podhalu (potrójna galeria)

zdj. Piotr Korczak
W drugim dniu Triduum Paschalnego we wszystkich świątyniach katolickich odprawiana jest wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Kapłani wchodzą do kościołów w ciszy. Potem leżą przed ołtarzem - krzyżem.
W trakcie nabożeństwa czyta się - zwykle z podziałem na role - opis Męki Pańskiej według św. Jana.
Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż celebrans stopniowo odsłania powtarzając trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem".

Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym miejscu, by każdy wierny mógł go adorować. To do Wigilii Paschalnej najważniejsze miejsce w kościele.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja.

W galerii poniżej - zdjęcia z adoracji Krzyża w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Zdjęcia z Liturgii Męki Pańskiej w Poroninie do obejrzenia tutaj, a relacja Szymona Pyzowskiego z Wielkopiątkowej Liturgii w parafii pw. Św. Jana Pawła II w Nowym Targu - tutaj.

opr. s/ zdj. Piotr Korczak
Zobacz pełną wersję podhale24.pl