30.03.2016, 17:01 | czytano: 3718

TPN zaprasza do rozmów Podhalan, którzy rozświetlają krzyż na Giewoncie. "Do tej pory robili to nielegalnie"

Tatrzański Park Narodowy w Zakopanem poinformował, że zaprosił do rozmów Podhalańczyków, który w rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II rozświetlają krzyż na Giewoncie. Park nie chce, żeby ta tradycja była kontynuowana.
Oto dzisiejszy komunikat TPN:
„Zbliża się kolejna rocznica śmierci Papieża Jana Pawła II. Przez kilka ostatnich lat grupa Podhalańczyków w geście pamięci 2 kwietnia, o godz. 21.37 rozświetlała krzyż na Giewoncie. Z powodu ograniczeń obowiązujących w parku narodowym robili to nielegalnie. Ponieważ jednak szanujemy motywację organizatorów, zaprosiliśmy ich do współpracy.

Zdajemy sobie sprawę, że rocznica śmierci Jana Pawła II to dla większości Polaków chwila szczególna, dlatego w całym kraju organizowane są różne upamiętniające wydarzenia – msze, koncerty, wystawy.

Wiadomo też, że Tatry były jednym z bardziej ukochanych miejsc Papieża. Kochał je zapewne z tych samych powodów, dla których są one bliskie większości z nas. Nieskażona piętnem cywilizacji przyroda ma w sobie coś urzekającego. Większość z nas nosi w sobie sprzeciw wobec jakiejkolwiek infrastrukturyzacji Tatr. Tak też zapewne myślał sam Ojciec Święty, gdy mówił: „Pilnujcie mi tych szlaków”.

Do wszelkich inicjatyw podejmowanych w parku narodowym musimy podchodzić ze szczególną rozwagą. Światło, o którego pojawieniu się na Giewoncie dyskutujemy, które towarzyszy nam od tysięcy lat, a w Tatrach często ratuje życie – w pewnych sytuacjach jest zbawienne, w innych zaś jest czymś obcym i niepotrzebnym. Jeśli więc światło nie jest w danym miejscu potrzebne, to po prostu nie należy go stosować.
Mając w pamięci słowa Jana Pawła II i jego miłość do Tatr, poprosiliśmy organizatorów akcji o uszanowanie zasad obowiązujących w Tatrzańskim Parku Narodowym. Chętnie włączymy się do pomocy w organizacji obchodów, ale w taki sposób, by nie wchodziły one w konflikt z nadrzędnym naszym obowiązkiem, czyli ochroną przyrody”.

oprac. r/
zobacz także
komentarze
mms03.04.2016, 10:00
Brawo Podhalanie .którzy podejmujecie trud dla tak pięknej sprawy ,a dyrekcja TPN niech pilnuje nie swojej już kolejki na Kasprowy bo tam jest wszystko cacy --- tak panowie.
ceper z gór03.04.2016, 09:55
Paranoja TPN -- chyba oszaleliście jeden raz w roku zakazać Oświetlić Krzyż na Giewoncie , a cały rok rzesze turystów /lażą i zaśmiecają Tatry . Dyrektorze TPN - więcej pokory a nie szukania dziury w całym . Też wymyślił .
Anna03.04.2016, 03:21
Super niech świeci Krzyż na Giewoncie :-)
s30krzys02.04.2016, 21:30
A tak wogóle to można w okolicach Tatr świecić jakiekolwiek światło???Albo pierdnąć na przykład???Bo kozice albo niedźwiedzie się przestraszą i przejdą na stronę słowacką...
jaaaa01.04.2016, 21:17
" Podhalanczyków"?? brzmi jak sprzedwaczyków..chyba PODHALAN!!
jeleń z huśtawką na rogach31.03.2016, 22:23
Szanowny @ Mmm
postępowanie dyrekcji TPN jest tak irracjonalne, że skoro tak myślą to nie ma wyboru: albo czarne albo białe....
więc albo likwidujemy wszystko co stworzyli ludzie w górach i również odwiedziny turystów które szkodza przyrodzie (wg parkowców), likwidujemy TOPR, ściągamy asfalt z drogi, nie akceptujemy jakiś meleksów w parku - bo to nie natura jest...!!! itd ...!!!
ALBO jak sie godzimy na wszystko co nie naturalne w górach to sie NIE WTRĄCAMY W JAKIEŚ ŚWIATŁO W GÓRACH...
KAPUJESZ PANIE Mmm????????????????????????
Na nas zawsze można liczyć31.03.2016, 20:55
Dyrektorze Ziobrowski to też Pana rocznica powołania do TPN
prosimy skoro my nie możemy włącz się Pan do obchodów
i oświetl krzyż na Giewońcie
SANTO SU BITO31.03.2016, 17:53
Nie bądźmy ludźmi głupiemi
I ODMIEŃMY OBLICZE
TEJ ZIEMI

By idea nam nie prysła
Tu i teraz mam pomysła

TePeeN Go sfinansuje
I GÓRALI uraduje

Z trzech miejsc Zakopanego
Przy użyciu szperacza laserowego
(przeciwlotniczego)

Oświetli Krzyż PAPIEŻOWI
II JANOWI PAWŁOWI

Cieszą się wszyscy z tego
Że upamiętnimy ŚWIĘTEGO
W godzinę śmierci JEGO

Mówiły mi niedźwiedzie
Że tak najlepiej BĘDZIE
Mmm31.03.2016, 09:59
Do Jelenia z huśtawką. I tu się z Tobą całkowicie zgadzam i też bym tak chciał ale wiem że to nie możliwe to przynajmniej wole żeby ograniczyć to co niepotrzebne w tatrach
szaflary31.03.2016, 06:25
To juz zaczyna być nie tylko chore ,ale wręcz niebezpieczne.Podświetlanie krzyża na rocznicę śmierci JPII zagraża istnieniu parku.Za samo takie stwierdzenie dyrekcja parku powinna byc wywalona na zbity pysk.Najwyższy czas zabrać sie konkretnie za tych wszystkich pseudo-obrońców przyrody.
Jasiek siekiyrka31.03.2016, 00:53
Prawie wszyscy miejscowi uznaja podswietlanie za bardzo dobry pomysl,a park swoje,a gdzie byli ze nie oglosili sprzeciwu jak kolejke sprzedawali albo inaczej KRADLI ????? taki zakaz moga se w ... wsadzic, bedzie podswietlony krzyz i koniec gryziporki
góralka31.03.2016, 00:34
A komu tak naprawdę przeszkadza światło w tym jedynym dniu ? Może poznamy z imienia i nazwiska tych co ich razi w oczy to światło,bo nie myślę aby wszyscy pracujący w TPN byli zgodni z władzami parkowymi.Górale powinni dziękować tym ludziom,którzy to robią a nie zabraniać.A może tak dyrektor sam się podejmie wejścia na Giewont i zapali światło,on to zrobi najlepiej i nie musi mieć zezwolenia.Polska pełna hipokryzji!
Zenek Oscypek30.03.2016, 22:54
Gdyby "nasz" Papież zajmował się Watykanem tak jak TPN parkiem to może Papież Franciszek miałby dziś mniej do roboty i nie musiał co chwila przepraszać i się tłumaczyć za swoich podwładnych
jeleń z huśtawką na rogach30.03.2016, 22:50
do @Mmm
więc TPN musi zlikwidowac wszystko w Tartach a potem się sam zlikwidować... Przyroda sama sie obroni..... jak to jest cyklicznie od milionów lat.
Po co kolejka, schronisko itd... po co TOPR?, może sępy by zawitały w tatry lub inni padlinożercy...? Niech będzie Przyroda.
Aż się dziwię że telefony komórkowe można brać w Tatry.... nie zakłócają snu niedźwiedziom, nie straszą kozic? hmmm ...
Zbadał ktoś jakim stresom poddane sa zwierzęta podczas akcji helikoptera w Tatrach??? Czemu tego nie zakazujecie?
Mmm30.03.2016, 21:36
Do "jelenia z huśtawką? Myślisz że śp JP2 mówiąc ..."pilnujcie mi tych szlaków..." to o czym mówił o tym co ty piszesz? Bo mi się zdaje że o ochronie Tatr właśnie. Mam na myśli tak samo palenia tam światła jak i fajerwerków w sylwka albo asfaltu tak jak piszesz Ty.pozdro
196630.03.2016, 21:31
Jest dokładnie tak jak napisałem parę dni temu : nie bo nie !!! i basta . Czego to niektóre miernoty nie wymyślą , żeby tylko zaistnieć ?!
Góral30.03.2016, 20:48
Lewactwo nawet na Podhalu chce rządzić?
jo30.03.2016, 20:16
Noi po co rozmowy jak juz przesadzili zeby nie zapalac światła, a co sie stanie tej przyrodzie juz nie przesadzajcie za moment uznacie ze krzyż tez nie jest potrzebny bo szkodzi przyrodzie .
Ania30.03.2016, 19:57
Oj ludzie to był zwykły człowiek taki jak Wy... Na co takie cyrki?
osioł30.03.2016, 19:53
apropo a krzyz na giewoncie od kiedy jest legalny przeciez .........
jeleń z huśtawką na rogach30.03.2016, 18:53
Mam pytanie do TPN:
1. Czy budynek na Kasprowym jest potrzebny przyrodzie?
2. Czy kolejka jest potrzebna przyrodzie?
3. Czy liczenie kozic jest potrzebna przyrodzie?
4. Czy droga asfaltowa jest potrzeba przyrodzie?
5. Czy schronisko jest potrzebna przyrodzie?
6. Huk śmigłowca TOPRu jest potrzebny przyrodzie?
7. TPN jest potrzebny przyrodzie?
itd.....
Ojciec Święty, gdy mówił: ?Pilnujcie mi tych szlaków?, miał na myśli zapewne, żeby TPN pobierał opłaty za podziwianie tego co Bóg stworzył i żebyście statystyki ilości kozis dobrze prowadzili.

Paranoja dyrektorów Parków Narodowych w Polsce jest nieskończona....
jasiek30.03.2016, 17:37
tego to juz za duzo parkowcy niech nie przeszkadzaja , bo sami nic nie robia dla nas Podhalan to wazne swiatło w ten szczególny dzień
Piłat30.03.2016, 17:35
Krzyż na Giewoncie i tak świeci
PRZYKŁADEM,PATRIOTYZMEM,HISTORIĄ ,
Apel napisany ładnie ale....
chyba jestem LAIKIEM
proszę powiedzieć dlaczego nie ????????
NIE WIDZĘ WINY W TYCH LUDZIACH
ehh30.03.2016, 17:24
"...by nie wchodziły one w konflikt z nadrzędnym naszym obowiązkiem, czyli ochroną przyrody?...a jakaż to przyroda jest na kamieniach pod krzyżem na Giewoncie? I jeszcze jedno "zapraszamy do rozmów.." ale i tak ma być jak my chcemy...to żart jakiś jest chyba...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl