03.05.2016, 19:51 | czytano: 3491

Obchody Święta 3 Maja pod Giewontem (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
W Zakopanem odbyły się uroczystości z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go maja. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, mieszkańcy i turyści. Nie zabrakło też konnej banderii.
Pierwsza część uroczystości odbyła się pod Drzewem Wolności, gdzie wiązanki złożyli m.in: przedstawiciele Urzędu Miasta i Rady Miasta z burmistrzem Leszkiem Dorulą, starostwa powiatowego ze starostą Piotrem Bąkiem, Związku Podhalan oddział Zakopane, Polskich Kolei Linowych, a także zakopiańscy policjanci i strażacy.
Po Mszy Św. w kościele Św. Rodziny uczestnicy obchodów przeszli w uroczystym pochodzie ulicą Krupówki na Plac Niepodległości, gdzie pod Pomnikiem Grunwaldzkim odbyła się druga część uroczystości. Pochód prowadziła banderia konna Związku Podhalan.

- To prawdziwa duma, że możemy żyć w wolnym demokratycznym kraju, że możemy pokazywać jak bardzo kochamy naszą Ojczyznę. To prawdziwe szczęście i radość, że możemy dziś wspólnie świętować i pamiętać o naszej historii. Bądźmy wspólnotą narodową, nie podgrzewajmy atmosfery prowadzącej do powstawania różnic między nami. Tylko razem możemy dbać o naszą Ojczyznę – podkreślił podczas okolicznościowego przemówienia burmistrz Leszek Dorula, który podziękował także wszystkim za przybycie i udział w uroczystościach.

Obchody zwieńczył program artystyczny w wykonaniu Aktorów Teatru St. I. Witkiewicza, którzy z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski przybliżyli fragmenty Kroniki Galla Anonima opowiadające o wydarzeniu, które zapoczątkowało chrystianizację ziem polskich i stało się symbolicznym początkiem państwowości. Rzeźby nawiązujące do tej tematyki na Palcu Niepodległości zaprezentował natomiast Zespół Szkół Plastycznych im. A. Kenara.

UM Zakopane, pk/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
PRO PO RZEC03.05.2016, 23:26
Kto Ty Jesteś? Polak Mały
Jaki znak Twój? Orzeł Biały
A gdy zamkniesz swe powieki
Obraz czego masz na wieki
To Patriotyczny WIELKI WZORZEC
Biało=Czerwony POLSKI PROPORZEC

Bo najpiękniejsza jest NASZA FLAGA
Biało czerwona, Białe-odwaga
Symbol to Orła Białego
Wody i czynu niepokalanego

Drugim CYNOBER jest tu kolorem
Krwi i odwagi i ognia wzorem
Walczący Naród jej nie żałuje
Ojczyznę Wolną wiernie miłuje

Pamiętaj proszę ma mała DZIATWO
FLAGA JEST OJCEM
OJCZYZNA MATKĄ
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl