12.05.2016, 21:13 | czytano: 4171

Miasto zrezygnowało z programu "trenerów osiedlowych". W tym roku nie będzie też stypendiów dla młodych sportowców

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Od kilku lat z budżetu Miasta finansowany był projekt "trenera osiedlowego". Od maja do września prowadzone były przez kilku trenerów zajęcia - głównie na boiskach szkolnych i głównie dla dzieci. Opłacane były ze środków na profilaktykę przeciwko uzależnieniom. W tym roku zdecydowano o odstąpieniu od projektu.
Jak mówi burmistrz, jednym z powodów są oszczędności, drugim - zamysł, by zadania związane z rekreacją powierzyć Miejskiemu Centrum Sportu i Rekreacji oraz szkołom.
Pierwszą umowę UM podpisał z trenerami osiedlowymi w kwietniu 2009 roku. Dwaj nauczyciele wf, którzy podjęli się zadania - mieli miesięcznie wypracować 36 godzin - w tym również w soboty - i zapewnić dzieciom dostęp do zajęć sportowych, organizować im czas aktywny wolny. Umowy trwały 6 miesięcy.

Artur Kasperek i Bartosz Gotkiewicz od 2010 roku mieli zwiększoną liczbę godzin w lipcu do 140. - W tych godzinach mieliśmy organizować Ligę Trenerów Osiedlowych w piłkę nożną. Każdy z nas w swoim "rejonie" miał zebrać grupę dzieci i zaproponować im zajęcia. Zwykle odpowiadaliśmy na zapotrzebowanie dzieciaków i sporo tych zajęć to turnieje, ligi w piłkę nożną, unihokeja, tenis stołowy, czy koszykówkę. Organizowane były też wycieczki rowerowe - wymienia jeden z nauczycieli.

- W każdym roku w mojej grupie było 20 - 30 osób, głownie to były dzieci z bloków socjalnych. Dodatkowo w lipcowych zmaganiach w lidze przez dwa tygodnie grały roczniki ze SP, a potem roczniki gimnazjalne. Dzieciaki grały od 9 do 14-15 i były tak chętne, że nieraz chcieli grać podczas burz czy dużych upałów. W każdym roku było 6-8 drużyn ze szkół podstawowych i około 10 z gimnazjów. Podsumowując, to było ok. 80 chłopców i dziewcząt ze szkół podstawowych oraz około 100 gimnazjalistów - wylicza Artur Kasperek.

Zapytany o powód rezygnacji wspierania programu "trenera osiedlowego", burmistrz wymienia m. in. względy oszczędnościowe. - Jak szacujemy, w tym roku wpływy z tytułu opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu będą niższe. Ale to nie jedyny powód, bo proszę pamiętać, że wytworzyły się też inne formy organizowania czasu wolnego dla dzieci, bo oprócz trenerów osiedlowych są też animatorzy na orlikach, są zajęcia organizowane przez szkoły - ponieważ to głównie na boiskach przyszkolnych były prowadzone zajęcia - tłumaczy Grzegorz Watycha.

- Chcę przenieść ten ciężar ze zleceń i umów zawieranych przez Miasto z trenerami - na placówki szkolne. Jeżeli zajęcia odbywają się na boiskach szkolnych niech szkoła zadba o to, by również po godzinach odbywały się tam zajęcia - czy to w ramach SKS, czy UKS, które też otrzymują pieniądze z budżetu Miasta. Postaramy się to tak przeorganizować, aby dzieci na tym nie straciły, a było to zrobione efektywnie. No i nie ukrywajmy - by było to z pewną oszczędnością dla budżetu miasta - dodaje burmistrz.

W ubiegłym roku na projekt UM wydał ponad 25 tysięcy złotych.

Jak argumentuje burmistrz - gdy szkoły przejmą nowe obowiązki "będzie to zrobione w sposób równie odpowiedni i z korzyścią dla tych, którzy korzystali do tej pory z opieki trenerów".
- Bardzo żałuję, że już tych zajęć nie będzie, bo dzieci już pytały o ligę czy inne zajęcia w wakacje. Liga zrobiła się tak popularna, że przez kilka edycji przyjeżdżali do nas chłopcy z Ostrowska, Szaflar, Białego Dunajca. Mało tego był jeden chłopak z Szaflar, który co wakacje przyjeżdżał z USA do dziadków i mówił, że ta liga to dla niego najlepsza atrakcja... Ja i tak będę dla nich zajęcia prowadził ale z wiadomych względów już nie tak dużo - deklaruje Artur Kasperek.

Trenerzy osiedlowi zajmowali się nie tylko dziećmi i młodzieżą. Arkadiuszowi Marczykowi udało się zaktywizować grupę dorosłych, którzy uczestniczyli w zajęciach nordic walking.

- Jeśli chodzi o zajęcia nordic walking, na przykład organizowaną przez ostatnie dwa lata akcję "Powitanie Lata z nordic walking" - te zadania przejmie MCSiR które na tyle ustabilizowało swoją działalność, że prócz samego wynajmowania może też organizować działalność rekreacyjną, nie tyko naukę pływania na basenie, ale także zajęcia w terenie, czy też naukę jazdy na łyżwach i inne zajęcia. MCSiR ma możliwości organizacyjne, zaplecze i jest kwestią tylko i wyłącznie zaangażowania i przygotowania odpowiedniego harmonogramu, by takie zajęcia mógł się odbywać - przekonuje Grzegorz Watycha.

Dyrektor Bartosz Ścisłowicz zaangażowanie MCSiR w nowe działania potwierdza krótko: "mamy to w planach".

W związku z pytaniami dotyczącymi stypendiów dla młodych sportowców - przypominamy, że w tym roku ich nie będzie. W budżecie Miasta nie zapewniono osobnej kwoty na stypendia. Główna pomoc finansowa Miasta skierowana jest na MMKS Podhale.

Sabina Palka
zobacz także
komentarze
wuefiak18.05.2016, 08:10
najbardziej jest żal trenerem osiedlowym, którzy już nie dostaną pieniędzy...
obserwatorka15.05.2016, 16:59
Najgłupsze argumenty jakie można było wymyśleć!
@Nowotarżanka15.05.2016, 11:00
Nowotarżanko proszę PRZESTAŃ PISAĆ tylko sprawdź fakty.
1.To chyba dobrze że spadły dochody z sprzedaży alkoholu
2.Zastanów się czemu twój protegowany MJ wydał kasę na
siebie w Misterium Męki Pańskiej i udział w Komisji Przeciwdziałania...
3.Nie widzę problemu z przeniesieniem funkcji trenerów do Szkól i MCSiR
do klubów SKS i UKS -to ta sama aktywizacja młodzieży i profilaktyka
4.Jak rządziłeś to się nikogo o nic nie pytałeś teraz jesteś głosem narodu ????
5.marzy ci się powrót- kasa i władza brakuje ci TEGO-jesteś bez szans to co
zrobiła stara władza to była KOMPROMITACJA -!!!!!!!-zrozum- to nie wróci !!!!!
Rodzic/Sponsor14.05.2016, 01:14
Główna pomoc finansowa skierowana jest dla MMKS czy dla Spółki? Bo po co MMKS-owi 200 tyś zł jak Oni nie startują w najważniejszej imprezie w roku Mistrzostwach Polski. Panowie trochę sprawiedliwości w tym mieście, są jeszcze inne i równie piękne dyscypliny sportu a nie tylko hokej.
Nowotarżanka13.05.2016, 22:34
Nie wstyd Wam włodarze?? 25 tysięcy złotych to kwota warta łez i rozczarowania dzieci i młodzieży??? Co to za oszczędności?????Co to za władza??????Może przestańmy pisać tylko ich sprawdźmy, przecież 2 lata władzy za nami a tutaj cisza. Pani Steg czy występ zespołów w czasie Jarmarku Podhalańskiego nie pokryje zajęć dla dzieci i młodzieży???Przecież Pani podobno jest w naszym mieście od organizacji i oświaty????Czemu nie zapyta nas Pani czy chcemy 2 zespoły w czasie jarmarku czy zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży. To nasze pieniądze!!!! Kompromitacja
specjaliści z Bożej łaski13.05.2016, 21:10
Ja myślałem że od młodzieży i szkół jest ta rozczochrana specjalistka z UC, tzw specjalistka zastępczyni a to kupa (nie powiem g...o bo to nie ładnie).
Myślę, że po takich decyzjach wpływy z koncesji za sprzedaż alkoholu stanowczo wzrosną a i dilerka też się rozwinie.
Jedno pytanie do władzy, czy jest coś jeszcze w tym mieście czego nie potraficie spier.... .
sklepikarz13.05.2016, 20:24
szkoda bo wiem że korzystał z tego niejeden dzieciak i zamiast kompa miał troche ruchu i frajdy a ja wiedziałem że m.in. moje pieniądze z koncesji nie idą tylko na nową fure burmistrza
widz13.05.2016, 19:43
ja mam pytanie: ile miasto dorzuciło do ntvk na nową kamerę żeby spółka miejska mogła transmitować obrady radnych?
!!!13.05.2016, 18:38
A my powinniśmy zrezygnować z "miasta" - znaczy z tych niezdarnych i pazernych urzędasów!
Ola13.05.2016, 17:04
Nie ma pieniędzy na zajęcia sportowe dla najmłodszych mieszkańców miasta, ale za to są na podwójne pensje dyrektorów instytucji miejskich: MZWiK, MPC i MOK.Płaci się bardzo wysokie wynagrodzenia dyrektorom będącym na wypowiedzeniach i nowym. Za pieniądze mieszkańców można "dzielić i rządzić". Ale tylko do następnych wyborów!
Pamiętam jeszcze13.05.2016, 11:40
A jeszcze tak niedawno burmistrz oświadczał że wyplacanie pensji byłemu już prezesowi MPCu nie jest dla miasta obciążeniem.
gg13.05.2016, 11:40
akurat rezygnacja z usług AM to dobry pomysł. Ten człowiek jako trener czegokolwiek to nieporozumienie.
mama Filipa13.05.2016, 10:34
A pozniej placza ze mlodziez nie wychowana i tylko przed komputerem siedzi...
Kolejna bezsensowna decyzja...
Qsky13.05.2016, 10:00
Pozdrawiam - jesteś śmieszny
Dobrze, że takich ludzi jak ty jest bardzo mało.
Du(r/m)ne miasto Nowy Targ13.05.2016, 09:32
Czyli w tym sezonie zielone światło na : chlanie, dragi i inne rozrywki dla zabicia czasu. Brawo "włodarze" Brawo - Wy
KLOC13.05.2016, 09:30
Świetnie. Hokejoży muszę utrzymywać dalej a dzieci niech idą na ławeczkę pod blok.
PRL wraca na każdym szczeblu władzy.
WATYCHA kończ bo twoje pomysły na to miasto się skończyły a obietnice też nie zostały spełnione, prócz spłaconych długów z kampanii etatami w UM.
Vbv13.05.2016, 09:23
Dokładnie tak powinno być... niech ludzie płacą podatki a państwo niech się dalej na nich wypija!
xyz13.05.2016, 09:14
Do "pozdrawiam" .... no chyba Cię pogięło. Państwo zabiera nam 70% zarobków pod postacią dwudziestu kilku podatków.... Tobie też. To, że teraz miasto nie będzie finansować tych zajęć to jeden wielki skandal! To znaczy, że znowu ściąga z nas haracz. Niech biurokraci zaczną oszczędzać od siebie! Panie Watycha, czy koniecznie musiał Pan mieć "złotego mercedesa"? Nie wystarczył normalny samochód? SKANDAL!!!!!!! Z całą pewnością ta "nowa" ekipa w ratuszu nie dostanie mojego głosu
Wojtek13.05.2016, 08:52
Nie Miasto, lecz Urząd Miasta.
Zuz13.05.2016, 08:37
Czegoś nie rozumiem. Oszczędza się na młodzieży i dzieciach, ale pół miliona żeby wybudować na rynku pseudo kawiarnie jest.
Ida13.05.2016, 08:36
dostałeś 500 zł na dziecko to płać a nie wymagaj by wszystko sponsorowało państwo !!!!!
dyr13.05.2016, 08:26
"...Dyrektor Bartosz Ścisłowicz zaangażowanie MCSiR w nowe działania potwierdza krótko: "mamy to w planach". ...."
To Dyrektor jeszcze nie poleciał? Ech Boże
pesa13.05.2016, 08:25
Kiedy ''miasto" uruchomi program dopłat unijnych do kolektorów słonecznych.
haha....13.05.2016, 08:05
Oszczędności , czyżby na następny nowy samochód czy może na pensję dla trzeciego V-ce Burmistrza bo przecież w kampani wyborczej obecny Pan Burmistrz obiecywał , że nie będzie miał dwóch zastępców więc czas dotrzymać obietnicy i zatrudnić trzeciego a to przecież kosztuje. A dzieciaki niech idą pić piwo w krzakach to może wzrosną dochody ze sprzedaży alkoholu i upragnione wpływy do budźetu miasta ( nie waźne jakim kosztem ) .
radykalny Benek13.05.2016, 08:03
Pierwszy raz od dawna popieram Grzegorza Watychę. Dusić socjalizm w zarodku.
NOWY TARG13.05.2016, 07:48
W MMKS Podhale są inne dzieciaki niż w innych klubach sportowych w Nowym Targu. Ważniejsze, lepsze. BRAWO
pol13.05.2016, 07:44
Debi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ee13.05.2016, 07:31
Jak najbardziej za
AL13.05.2016, 07:31
Już dawno trzeba było to poukładać i bardziej efektywnie zarządzać największe żale będą wylewac wf-isci bo pensja będzie mniejsza
mieszkaniec13.05.2016, 07:26
Pan Burmistrz raczył stwierdzić cyt. " No i nie ukrywajmy - by było to z pewną oszczędnością dla budżetu miasta - dodaje burmistrz.
W ubiegłym roku na projekt UM wydał ponad 25 tysięcy złotych".
To już nawet nie jest śmieszne, to jest tragiczne, dla zaoszczędzenia około 25 tys zł pozbawia się dzieciaki dodatkowych zajęć sportowych, jeżeli UM nie ma takich pieniędzy na sport dla dzieci to najwyższy czas aby włodarze miasta podali się do dymisji.
ceperka13.05.2016, 06:59
A gdyby tak prawdę powiedzieć ludziom, że pieniądze na Trenera Osiedlowego dano na podwyżki dla nauczycieli przy Orlikach znaczy animatorom ... wielkie słowa , a prawdy tyle co brudu za paznokciami
zmora13.05.2016, 06:02
Rzeczywistość skrzeczy. Po kilkunastu miesiącach rządów Grzegorza Watychy, trzeba mu do pensji dołożyć z korkowego, kosztem dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Kiedy referendum?
Pank13.05.2016, 05:12
. A dlaczego wplywy mniejsze? Bo likwiduja sie male sklepiki. Watycha mysli , ze jak bedzie 100 supermarketow to bedzie ok. Niestety PO tez tak myslalo. Zobaczcie ile lokali do wynajecia , bo Watycha myslal , ze jak podniesie czynsz to zarobi , no niestety tak to nie dziala urzedasy i bedzie jeszcze gorzej , bo jest po prostu za drogo to jest tzw lemingowate myslenie. ,,Tylko PIS ocali kazdego od zepsucia moralnego''
N13.05.2016, 02:46
do Pozdrawiam
to po co inwestuje sie w drogi?
jak ktos chce jezdzic droga niech finasuje sobie sam
Borut13.05.2016, 00:59
Bo dali na NOWa targowice i kasy nie maja
aaa13.05.2016, 00:28
Pieniędzy nie ma bo poszły na pożyczkę dla hokeistów
Centus12.05.2016, 23:39
Oszczędności? Dlaczego kupiliscie samochód za 80tysięcy, równie dobrze można było kupić za 5 tysięcy! Wtedy nie czeba było paczyć na oszczędnośći? Najlepiej zlikwiduje wszystkie obiekty sportowe w mieście, bo po co? Ps. Burmistrzu 3 tysiące ludzi pamięta obietnicę z meczu hokejowego!!!
Ja12.05.2016, 22:57
Panie Burmistrzu tylko to finansowanie MMKSu to mówimy o seniorach czy grupach młodzieżowych?
Do pozdrawiam12.05.2016, 22:40
Masz w 100% rację! TYLKO do jakiej cholery dają w takim razie na hokej?
jolka12.05.2016, 22:11
Co za bzdury pan burmistrz wygaduje! Przecież mowa tu o zajęciach dla dzieci i młodzieży w okresie wakacyjnym. Ktoś się nimi zajął, zorganizował czas...
Pan burmistrz przenosi ciężar odpowiedzialności na szkołę i nauczycieli wf? proszę podać kwotę jakę przeznaczył w takim razie na ten cel. Za darmo mają przyjść pracować? Zapraszamy!!! proszę podać termin swojego urlopu i dzień w którym przyjdzie pan prowadzić wolontariacko te zajęcia.
ojczyzna moja12.05.2016, 22:07
większej głupoty nie mogłeś napisać
to my dorośli kształtujemy nasze otoczenie to my dorośli wychowujemy dzieci i uczymy ich wartości.
Większość tych dzieciaków to pewnie takie które, z domu są wyganiane żeby nie hałasowały i nie roznosiły domu.
Jeśli nie dasz i pokażesz im jak można spędzać wolny czas.
Nie wskażesz im drogi którą można podążać i wyznaczać cele
to ta młodzież skończy pod blokiem w klatce na ławce lub nad rzeką upalając się i szukając wrażeń w postaci grafitti, rozwalonych ławek, koszy na śmieci i innych których wymieniać można dowoli.
25tys to nie wydane a zainwestowane pieniądze na rozwój, a po zatym to pikuś z wydatkami sprzątania naprawiania i przywracania terenu do stanu pierwotnego po wybrykach młodzieży.
Widziałeś kiedy 40 latka demolującego ławki albo malującego graffitti
Laky12.05.2016, 21:40
O jakim sporcie ty mówisz?! To było jedno z niewielu jak nie jedyne zajęcie bezpłatne dla dzieci w naszym mieście.
Kaya12.05.2016, 21:37
Wielka szkoda!!!! To był bardzo dobry pomysł, dzieci miały zajęcie, rozrywkę. Sporo dzieci moich znajomych korzystało z tych zajęć.
E no12.05.2016, 21:33
E no...Zostawcie dzieciaki w spokoju!!!!Nie ładnie panie Burmistrzu.Moj dzieciak chodził na te zajęcia ...Będziemy pamietać..!!!!
baciok@12.05.2016, 21:27
Czytam i oczom nie wierzę. Myślalem że tu chodzi o oszczędności ze 200 tys zlotych. A tu 25 tys zł. Miasto Nowy Targ staje się miastem dziadowskim zarówno w stylu zarządzania jak i pewnych decyzji strategicznych. Można zamknąć wszystko. Po co robić jakąś kulturę, po co jakiś sport.
Jak mawiał Siara ,,wszystko idzie w pi...
Pozdrawiam12.05.2016, 21:15
I bardzo dobrze, jeśli ktoś chce by jego dziecko uprawiało sport powinien to finansowac z własnej kieszeni.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl