24.05.2016, 10:10 | czytano: 1563

Zakopiańczyków zapytano o plany PKL w rejonie Gubałówki

zdj. Michał Adamowski
95 proc. zakopiańczyków uważa, że miasto powinno się rozwijać, a szansę na to widzą przede wszystkim w narciarstwie. 87 proc. mieszkańców Zakopanego opowiada się za budową nowych tras i nowoczesnego ośrodka rekreacyjno-sportowego na Gubałówce – tak wynika z badania GFK Polonia przeprowadzonego na zlecenie PKL S.A.
Jak informuje zleceniodawca - badanie opinii zakopiańczyków jest elementem akcji „Zmieniamy Zakopane. Gubałówka”. Według zdecydowanej większości mieszkańców miasta (87 proc.) potencjał rozwojowy Zakopanego stanowią narciarstwo i sporty zimowe. 83 proc. badanych twierdzi, że miasto powinno rozwijać się równolegle w kierunku całorocznej bazy dla aktywnie wypoczywających rodzin. Ponad 2/3 zakopiańczyków (72,6 proc.) widzi natomiast potrzebę wzbogacenia oferty kulturalno- turystycznej.
W preferowane kierunki rozwoju wpisuje się koncepcja budowy na Gubałówce nowoczesnego, całorocznego, rodzinnego ośrodka rekreacyjno-sportowego przedstawiona przez PKL. Zakłada ona rozszerzenie terenów pod trasy narciarskie, rozbudowę stacji górnej i dolnej, budowę nowych kolei krzesełkowych oraz stworzenie całorocznych stref atrakcji turystyczno–rekreacyjnych i edukacyjnych. Dzięki zmianom na Gubałówce mogłyby powstać nawet 3 km nowych, naśnieżanych tras narciarskich. Badanie pokazało, że propozycje PKL popiera zdecydowana większość zakopiańczyków. Aż 87 proc. mieszkańców miasta stwierdziło, że należy przystąpić do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego Gubałówki by dać możliwość przeprowadzenia inwestycji związanych z rekreacją i budową nowych tras narciarskich. Taki sam odsetek ankietowanych popiera realizację inwestycji planowanych przez PKL.

- O przeprowadzenie badania opinii wśród zakopiańczyków zwrócili się do nas radni Zakopanego, którym zależało na tym, by wiedzieć jakie jest poparcie społeczne dla zmian na Gubałówce proponowanych przez PKL. Okazało się, że zakopiańczycy popierają nasze propozycje, bo powstanie nowoczesnego i atrakcyjnego ośrodka turystycznego przyniosłoby korzyści wszystkim: właścicielom nieruchomości z tytułu dzierżaw, dodatkowy przychód dla osób obsługujących ruch turystyczny oraz wzrost wpływów z podatków do samorządu, które PKL płacą w Zakopanem. Powstałyby też nowe miejsca pracy i nowe usługi prowadzone przez mieszkańców – mówi Janusz Ryś, prezes PKL.
Wkrótce wyniki konsultacji społecznych

Realizacja planów inwestycyjnych zależy jednak przede wszystkim od decyzji właścicieli nieruchomości położonych na Gubałówce oraz od wydania odpowiednich zgód administracyjnych, począwszy od przystąpienia do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Polskie Koleje Linowe zwróciły się o to do Miasta Zakopane już w 2014 r. W styczniu 2016 r. PKL przy wsparciu mieszkańców Zakopanego zainicjowały natomiast akcję społeczną „Zmieniamy Zakopane. Gubałówka” oraz konsultacje społeczne z właścicielami gruntów w obrębie pasma.

- Rezultaty konsultacji społecznych z właścicielami nieruchomości na Gubałówce chcielibyśmy przedstawić wkrótce radnym gminy i opinii publicznej. Wystąpiliśmy do radnych o ustalenie terminu spotkania. Liczymy na dalszą współpracę z miastem i przystąpienie do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego – mówi Janusz Ryś.
---
GFK Polonia przeprowadzone w ramach akcji Zmieniamy Zakopane. Gubałówka na zlecenie PKL z wykorzystaniem wywiadów telefonicznych ze wspomaganiem komputerowym, zrealizowane z mieszkańcami Zakopanego w wieku 18+, na reprezentatywnej grupie n=502, dobranej ze względu na płeć i wiek. Analizę danych przeprowadzono w oparciu o zbiór zważony zgodnie ze strukturą mieszkańców Zakopanego wg wieku, płci i wykształcenia.

mat. prasowy, opr.s/
komentarze
turystka25.05.2016, 13:58
Szkoda że się Zakopiańczyków nie pytali jak kolejkę na Kasprowy sprzedawali ...robią głupków z ludzi a sami robioą co chcą ...sprzedawczyki obudzili się z ręką w nocniku...
Rudy24.05.2016, 16:12
Zastanawiająca ankieta ???????95% mieszkańców Zakopanego ???????
A ile procent brało udział w tej ankiecie/sondzie ?
Ile apartamentów jeszcze powstanie ?
Jak mocno jeszcze zostanie zawężona droga na Gubałówce ?
Czy przeprowadził ktoś badania pomiaru wód gruntowych oraz opadowych?
Jak panowie specjaliści z PKL widzą sprawę własności gruntów na Gubałówce ?
To tylko kilka pytań amatora , ale mających poparcie w rzeczywistości. Np.permamentny brak wody w Zakopanem .
Itd ... Itd .. Itd..
Pozdrowienia dla wysokiej , światowej klasy specjalistów z obecnego upper management of PKL???????
Tadek24.05.2016, 15:02
Mieszkańcy Zakopanego , już to miasto jest " z a k o p a n e turystycznie". Nic nie możecie poradzić inne miejscowość na Podhalu dawno Was pokonały .
Oby nie było gorzej niż jest
miejscowy24.05.2016, 14:04
zakopane nie zostanie grajdołem , ono jest już teraz grajdołem z jedyną atrakcją typu BUS DO BIAŁKI TATRZAŃSKIEJ
Polak gorszego sortu24.05.2016, 11:32
Matrix. Zakopane zostanie grajdołkiem bez wizji i pomysłu
Zobacz pełną wersję podhale24.pl